zajímavosti Nového Města, Praha
Praha

WTF zajímavosti Nového Města pražského

V Praze žiju prakticky celý život (až na dvouletou cestu kolem světa) a ještě nedávno bych přísahala na svoji babičku, že ji znám jako svoje boty. Ale od tý doby, co studuju průvodcovský kurz, se o mým rodným městě dozvídám jednu zajímavost za druhou. A pořád mi má čím vytřít zrak. Tady je 30 faktů, který mě nejvíc zaujaly o Novém Městě pražském…

1. Když Karel IV. v roce 1347 rozhodl o vybudování Nového Města, založil tak největší staveniště středověké Evropy.

2. Rozloha Nového Města byla větší než Staré Město, Malá Strana a Hradčany dohromady. Zatímco všechny tři starší městské části byly nahňácaný a zastavěný po posledního kousíčku, široký ulice a rozlehlá náměstí byly pro obyvatele Prahy velkou novinkou.

3. Aby Karel IV. nahnal do Nového Města lidi, vyhlásil, že ti, kteří se tu usadí a do roka a půl si postaví dům, budou na 12 let osvobozeni od daní.

Okolí náměstí Republiky

4. V místech dnešního Obecního domu stával Králův dvůr, který býval sídlem českých panovníků včetně Karla IV. Býval tu mimochodem i lvinec. Po zničujícím požáru se ale palác definitivně zboural a v roce 1902 se vyhlásila soutěž na stavbu Obecního domu. Dneska Králův dvůr připomíná už jenom název přiléhající ulice Královodvorská.

5. Masarykovo nádraží je dodnes nejstarší fungující koncové nádraží v Evropě. Jeho provoz se zahájil 20. srpna 1845 za obrovských slavností, na které člověk musel mít jmennou pozvánku. Nádraží se původně jmenovalo Praha-střed a kvůli jeho stavbě se musely probourat tehdejší hradby.

6. Obchodní dům Kotva je postaven do tvaru včelích plástů. Proč teda ten název? Dostal ho podle sousedícího paláce, který se právě jmenuje Kotva.

Obchodní dům Kotva, zajímavosti Nového Města, Praha

Na Příkopě

7. Podobně matoucí název má i Dětský dům v ulici Na Příkopě, který hned na první pohled říká, že nemá s dětmi nic společnýho. Původně budova Vzájemné pojišťovny Praha byla v letech 1950-52 uvnitř přestavěná na Dětský dům, který byl fakt plný hraček a zboží pro děti. Dnes už sice slouží jenom jako kanceláře, název ji ale zůstal.

Dětský dům, Na Příkopě, Praha

8. V ulici Na Příkopě doopravdy býval příkop jako součást opevnění Starého Města. Když ale dosloužil svému účelu, byl v roce 1760 zasypán.

Václavské náměstí, Vodičkova a Jindřišská ulice

9. Palác Koruna, secesní budova na rohu Václaváku a ulice Na Příkopě, v sobě ukrývá pasáž s prosklenou střechou, kterou tvoří 8000 kousků skla. A právě tady, tehdejší jídelně Koruna, se objevily první automaty v Praze. Co v nich bylo, byste nevymysleli – automaty byly na chlebíčky! Prodalo se v nich až 5 000 chlebíčků DENNĚ.

automat palác Koruna, zajíamvosti Nového Města, Praha
Interiér palác Koruna, Václavské náměstí, Praha

10. Pod hotelem Jalta na Václaváku se ukrývá protiatomový kryt. V roce 2013 v něm otevřeli Muzeum studené války.

11. V paláci Lucerna mělo původně být krytý kluziště. Místo toho se tam vybudoval dnešní Velký sál (tam, jak měli snad všichni maturiťák), který vedl spoustu let jako největší sál v Československu.

A pořád funkční kino Lucerna je nejstarším kinem v Praze.

12. Už jste byli někdy na Hlavní poště v Jindřišský ulici? Pokud ano, taky vás tak zaujal ten zvláštní interiér? Je to proto, že tu původně býval dvůr paláce, který byl později zastřešen.

Hlavní pošta v Jindřišské ulici, Praha

13. Jindřišská věž měří 65,7 metrů a je tak nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze. Ta pravá zajímavost se ale ukrývá vevnitř. V roce 2003 sem byla instalovaná zvonkohra – jediná zvonkohra pro vnitřní poslech v Evropě. Jednu z více než 1100 melodií hraje každý den v 9, 12, 15 a 18 hodin.

Národní třída

14. Když se v roce 1868 pokládal základní kámen Národního divadla, měl se pro tuhle spešl příležitost použít kámen z naší národní hory Říp vylomený při slavnostní pouti. Nestihl se ale opracovat včas, a tak se použil šutr z Blaníku. Ten z Řípu holt dorazil později.

Další zajímavý kámen, který byl použit do základů stavby Národního divadla, věnovali krajani z Ameriky. Byl na něm vyrytý nápis: „Co krev pojí, moře nerozdvojí.“

Národní divadlo, Praha

15. Palác Platýz na Národní třídě byl prvním činžovním domem v Praze. Dodnes se u jeho vchodu do dvora dochovala malá socha sovičky na bidýlku. Ta sloužila jako takový „semafor“ pro koňské povozy. Když byla směrem nahoru, bylo na dvoře volno. Když ale visela hlavou dolů, bylo obsazeno.

16. Na Jungmannově náměstí mezi Adamovou lékárnou a kostelem Panny Marie Sněžné stojí jediná kubistická lampa na světě. Stojí tu bezmála přes 100 let (od roku 1913).

17. Hospoda u Pinkasů otevřená v roce 1843 byla první plzeňská restaurace v Praze.

budova Platýz, zajímavosti Nového Města, Praha
Sovička u vchodu do paláce Platýz
Kubistická lampa, Jungmannovo náměstí, Praha
Kubistická lucerna

18. V hale První české vzájemné pojišťovny, zelené secesní budově ve Spálené ulici, stojí kašna a v ní žije úhoř Pepík. Plaval si tu od roku 1914 úctyhodných 62 let – dokonce na něj prý vzpomínal Werich. Teď tam žije druhý úhoř, který z tradice taky dostal jméno Pepík. (Celoživotní příběh Pepíka tady.)

19.  V místech, kde je dnes Vysoká škola obchodní býval ve 13. století druhý nejstarší židovský hřbitov v Praze zvaný Židovská zahrada. V roce 1478 ho ale král Vladislav Jagellonský zrušil a území se zastavělo měšťanskými domy. Dnes tento hřbitov připomíná památník ve tvaru středověkých židovských náhrobků (tzv. macevot) na rohu ulic Vladislavovy a Purkyňovy.

20. V roce 2017 vyrostla na Národní třídě nová a moderní budova Drn (nemůžete si ji nevšimnout). Na její stavbu se použily starý nálezy z původního domu. Oku viditelný jsou například trámy zasazený v dlažbě nebo recepce ze střešních tašek.

moderní budova Drn, Národní třída, Praha

Karlovo náměstí

21. Ve zdi Novoměstské radnice na Karlově náměstí je zasazen tzv. pražský loket – ocelová tyčka o délce 59,3 cm (prý jako délka paže), která sloužila na kontrolu míry sukna.

Dalším předmětem připomínající dávné doby je řetěz, který visí na věži radnice. Takovými řetězy se na noc uzavíraly ulice Prahy, což mělo obyvatelům zajistit noční klid.

22. Původně Mladotovský palác dnes nezná nikdo jinak než jako Faustův dům. Svůj název a pochybnou pověst si vysloužil pravděpodobně v dobách, kdy tu od roku 1721 žil alchymista Ferdinand Antonín Mladota ze Solopisk. V domě dělal chemické pokusy až z oken šlehaly plameny, což obyvatele Nového Města děsilo tak, že si začali špitat o jeho spolčení s ďáblem. K pověsti přispěl i Mladotův syn Josef, který vyráběl všemožné mechanické hračky.

Dalším podivným obyvatelem domu byl kaplan sousedního kostela sv. Jana Na Skalce, který měl zvláštní zálibu ve smrti. Sbíral lebky a další funerální předměty, a dokonce prý spal v rakvi.

Faustův dům, Karlovo náměstí, Praha

23. Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se na pohled (zas tak)  neliší od jiných kostelů. Navždycky ale bude místem události, která otřásla českými dějinami. Po spáchání atentátu 27. května 1942 na říšského protektora Reinharda Heydricha se v kryptě kostela ukrývalo 7 československých parašutistů. Jejich úkryt byl ale prozrazen a po několikahodinovém obléhání kostela Němci si parašutisti radši vzali život dobrovolně. Stopy po kulkách jsou na kryptě viditelný dodnes. Celou tuhle událost dnes připomíná Národní památník hrdinů heydrichiády.

Další místa Nového Města

24. Šítkovská vodárenská věž (ta u Mánesa) je vůbec nejstarší vodárenskou věží v Praze – první zmínky o ní jsou už z roku 1495. Protože její základy byly postaveny na písečném dně, věž je nakloněná o 115 cm a je tak nešikmější věží v Praze. Poslední patro věže využívalo v letech 1977 až 1989 jako pozorovatelnu StB. Šmírovali odsud dům č. 78/2000 na Rašínově nábřeží, kde žil Václav Havel.

Že v tom domě opravdu Havel žil připomíná jednoduchá poznámka u vchodu: „zde jsem taky žil“.

panoráma Nového Města pražského, Rašínovo nábřeží, Šítkovská vodárenská věž, Palackého most, Tančící dům

25. Další nahnutou věž v Novém Městě bychom našli u kostela Zvěstování Panny Marie Na trávníčku (kousek od bývalého nádraží Vyšehrad). Ta se nahýbá o 63 cm. Její statika byla pravděpodobně porušená během husitských válek, kdy do kostela bylo umístěné dělo, kterým se odstřeloval Vyšehrad.

26. Pomník Františka Palackého na Palackého náměstí měl být během druhé světové války zničen. Po rozebrání se ale podařilo jeho kusy schovat do křoví na Invalidovně, kde přečkaly válku a po jejím skončení se pomník mohl dát znova dohromady.

27. Hostinec Na Výtoni, na první pohled nenápadný domek, sakra něco pamatuje. Spolu s kostelem sv. Kosmy a Damiána je poslední budovou, která tu stávala ještě za dob dnes už neexistující osady Podskalí. Sloužila jako celnice, kde se vybíraly daně z plaveného dřeva pro pražský trh (odtud ten název). Oproti okolí je posazená podstatně níž – je to proto, že stojí na úrovni původní zástavby.

Hostinec Na Výtoni, Praha

28. Poštovní muzeum vystavuje nejstarší známku na světě. Je jí britská Black penny z roku 1840.

29. Těšnovský tunel, který vede kolem ministerstva dopravy, je mezi Pražáky známý spíš jako Husákovo ticho. Říká se, že když v budově sídlil Ústřední výbor komunistické strany, její tehdejší předseda Gustav Husák nechal silnici zastřešit, aby měl klid a nerušil ho hluk dopravy.

30. Kdybyste hledali nejstarší vnitřní eskalátor v Praze, našli byste ho uvnitř obchodního domu Bílá labuť v ulici Na Poříčí. Jezdí z přízemí do prvního patra od 19. března 1939. (Ten úúúplně první eskalátor byl venku u lanovky na Letnou. I když dneska už neexistuje, vidět ho můžete např. ve filmu Muži v offsidu.)

Co tě z Nového Města nejvíc překvapilo? Víš o nějakých dalších jeho zajímavostech? Napiš nám je do komentářů. 🙂 

Pošli to dál:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

K tomu, aby se ti na stránkách co nejvíce líbilo, mi pomáhají soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s používáním cookies souhlasíš. Řekni mi víc

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít