Gastronomie v Číně
Asie,  Čína

Jak vyzrát na Čínu, 1. díl: Ze světa čínské gastronomie

Čína je… obrovská. Komunistická. Kulturně-historický boháč. Ekonomicky rostoucí gigant. Plná výbornýho žrádla. Určitě vás napadá spoustu dalších přívlastků. To nejdůležitější ale je, že je… jiná. Čínská kultura je tak moc rozdílná od té naší, že snad každý druhý tu zažije kulturní šok. Od toho jsme tu ale my, abychom vás na Čínu připravili. 🙂 Co byste o Číně měli vědět? Na co se psychicky připravit před odjezdem? Co vás čeká a nemine, až tam budete? Na všechno máme odpovědi.

V Číně jsme strávili něco přes 2 měsíce. (Je to málo!) Bydleli jsme s místňákama i s přistěhovalci, kteří v Číně dlouhodobě žijí. Tito lidé pro nás byli nejen kamarády, ale i průvodci čínskou kulturou. Takže jsme z nich ždímali informace co to šlo. Nechali jsme se vtáhnout do víru (velko)měst a zažili tu pravou čínskou atmosféru jako místní.

Z našich zážitků a poznatků jsme dali dohromady rady, tipy, vychytávky a doporučení a připravili z nich třídílný seriál „jak vyzrát na Čínu“. Abyste věděli, na co se před odjezdem do Čínské lidové republiky psychicky připravit a nenechali se ničím zaskočit. 😉

 

S čím vám poradíme a na co vás připravíme:

1. díl: Ze světa čínské gastronomie a kultury stolování

2. díl: Co (ne)dělat při setkání s Číňany

3. díl: Co vás čeká “tam venku”

 

Ještě než vyrazíte do Číny

My, obyvatelé České republiky, potřebujeme ke vstupu do země vízum. Děsivým seznamem požadavků k podání žádosti o vízum, který uvádí Velvyslanectví Čínské lidové republiky, se nenechte odradit. Čína a ČR jsou z politickýho hlediska velký kámoši. Žádost o vízum by měla být jen formalita. (My jsme si vyřizovali vízum přes agenturu v Hong Kongu. Za 24 hodin bylo bez problémů vyřízené.)

Buďte připraveni na internetovou cenzuru. V Číně běžně nefunguje Google, Facebook, Instagram, Youtube a spoustu dalších stránek. Stáhněte si proto ještě před odjezdem Express VPN – placený prográmek, který se postará, abyste se na Internetu v Číně nemuseli nijak omezovat.

Díl 1.: Ze světa čínské gastronomie a kultury stolování

Gastronomie je důležitou a neoddělitelnou součástí čínské kultury. Čína je doslova plná jídla. Veškeré události i sebemenší přátelská setkání se točí kolem jídla. Ulicemi se linou ty nejroztodivnější vůně, kterým se jen těžko odolává. Takže aspoň týden před odletem do Číny nic nejezte, protože tam vás čeká pořádná žranice. 🙂

Před čínskou večeří
Po čínský večeři

Čínský jídelníček – připravte si žaludek

Co se v Číně jí? Na to je jednoduchá odpověď – všechno! V čínské kuchyni se používá nepřeberné množství surovin všeho druhu – zelenina, ovoce, maso, houby, nudle, tofu, vejce, sladké brambory a všechny existující ingredience, na jaké si jen vzpomenete. To všechno se připravuje na XY způsobů. Samozřejmostí je ke každému jídlu miska s rýží.

Ať si v Číně dáte co si dáte, skoro vždycky to bude stát za to. Píšu “skoro”, protože v Číně používají i suroviny, které by se nám Evropanům nemusely zrovna zamlouvat. Třeba takové kuřecí pařáty, které jsou oblíbenou pochoutkou Číňanů. Setkat se ale můžete i s hadem, želvou, žábou, ptačí hlavou (včetně zobáku a očí) nebo jakýmikoliv mořskými živočichy od krabů přes mušle až po ryby všech velikostí. Se psem jsme se naštěstí nikde nesetkali.

V restauraci si můžete sami zvolit, jakého hada si chcete dát…
Po kuřecích pařátec se můžou Číňani utlouct. Najdete je i v obchodech na několik různých způsobů…

Doporučení: nejezte čínské dezerty. Nenechte se zlákat jejich vzhledem. I když vypadají na fotce nebo za sklem sebelépe, jsou dělaný převážně z želé a chutnají tak, že spíš vůbec nechutnají.

 

Způsoby hodování aneb jak se v Číně jí

Ne všude se v Číně vám přinesou už hotový jídlo na jednom talíři. V Číně existují prakticky 3 způsoby hodování. A nezáleží na tom, jestli budete jíst v restauraci nebo u někoho na návštěvě.

1. Způsob hodování

Tradiční čínský způsob hodování je, že se postaví doprostřed stolu několik talířů s různými již hotovými pokrmy a hosté si berou na co mají chuť a co hrdlo ráčí.

2. Způsob hodování

Druhým častým způsobem je příprava jídla vámi přímo u stolu. Sedí se kolem kulatého stolu, na kterém je uprostřed vařič, někdy i plotna. Hosté si vyberou z menu nebo naberou z bufetového stolu syrové potraviny a vaří a smaží si je sami přímo u stolu. Servírka vám už jen dolévá vodu do hrnce a přidává olej na „sporák”. Tento způsob je typický zejména pro jižní Čínu, ale setkat se ním můžete prakticky kdekoliv.

Vaříte a smažíte si sami přímo u stolu. Má to jednu velkou výhodu – nemůžete držkovat, že vám to někdo připravil jinak, než jste chtěli.

3. Způsob hodování

Variantou taky můžou být už hotová jídla. To jsou nejčastěji nudle nebo čínské knedlíky. Tuto možnost Číňané volí, když se jdou do restaurace najíst sami.

 

Krok za krokem u stolu s Číňany

Když najdete restauraci, kde si můžete objednat hotovku, máte vyhráno. Už se stačí jen poprat s hůlkami a kluzkými nudlemi (případně čínskými knedlíčky). Jestli se ale ocitnete u stolu společně s bandou Číňanů, připravte se na pořádný dlabanec (ať už prvním nebo druhým) tradičním způsobem. V takovém případě vás čeká trochu jiný styl stolování, než na jaký jste zvyklí.

V Číně se jí zásadně hůlkami, polévky pak silnou keramickou lžící. Nádobí většinou bývá zatavené v plastu a po jeho vybalení je potřeba ho opláchnout. A to buď horkou vodou nebo čajem, podle toho, co vám zrovna přinesou. Tekutina se nalije nejdříve do skleničky, kde si vymácháte hůlky. Pak se přelije do misky a opláchne se lžíce. Talířek můžete vynechat. Použitá voda se pak lije do připravené mísy společně se zbytky plastu.

I když se nádobí dostává zatavené v plastu, je potřeba ho před použitím omýt čajem nebo horkou vodou.

Když si nevíte rady, nebojte se zeptat. Číňané vám vždycky rádi ukáží co a jak.

A teď bacha. Jí se z mističky! Talířek slouží k odkládání (např. kostí). Jestli k jídlu použijete hůlky nebo lžíci už je jen na vás. Číňané ale hlasitě ocení, když umíte hezky pěkně baštit hůlkami.

 

Ctíme čínské zvyky… ať jsou jakékoliv

Připravte se na to, že v Číně u stolu z našeho evropského pohledu neexistuje slušný chování. Nastavte si psychiku na hlasitý mlaskání, srkání, žvýkání a krkání. A taky na plivání zbytků rovnou na stůl, případně chrchlance a nedopalky cigaret na podlahu. Jestli vám při nabírání jídla spadne kousek na stůl, nechte to tam. V Číně neexistuje nic jako pravidlo sedmi vteřin.

Všimněte si zajímavosti, že nikde nepoužívají ubrusy. Důvod je prostý. Po jídle je stůl stejně vždycky úplně zaneřáděný.

S čistým stolem a slušným chováním u jídla si Číňané hlavu nelámou

I přesto existuje přece jen pár zásad, které je potřeba v čínské kultuře respektovat. NIKDY nepíchejte hůlky kolmo do rýže. Tohle je zvyk, který znamená, že někdo umřel a používá se na pohřbeh. Hůlkami ani na nikoho neukazujte, je to neslušný.

A když si v restauraci něco objednáte, tak to taky snězte. Číňany velice uráží, když jídlo nedojíte a zbytky si necháte zabalit s sebou.

 

Horká voda – božský nápoj

K jídlu se dostává automaticky buď čaj nebo horká voda. To, že čaj neodmyslitelně patří k čínské kultuře, to jste asi tušili. Podobně jako s jídlem, čaj se tu pije vždy, všude a neustále. Prakticky každý má doma speciální stůl nebo alespoň přenosný stoleček na čajové ceremonie. Když vám někdo dolije čaj, ať už u jídla nebo čajového ceremoniálu, nemusíte mu děkovat slovem, stačí decentně poklepat konečky prstů na stůl.

Ale co teprv horká voda? To je v Číně všemohoucí zázračný nápoj. Cítíte se malátní? Horká voda vás vzpruží. Je vám zima? Horká voda vás zahřeje. Bolí vás břicho, střeva, máte průjem nebo zvracíte? Počítejte s tím, že se všichni kolem vás seběhnou a budou se ujišťovat, jestli jste si dali horkou vodu. Jestli ne, šup, už jí do vás klopí. A jestli si řeknete o studenou vodu, čučí na vás, jestli se náhodou nepřeslechli.

Ale konec srandy. Má to i praktickou stránku. V celé Číně z kohoutků neteče pitná voda. Horká voda tudíž znamená voda zbavená bakterií a můžete ji pít beze strachu, že se potentujete.


Už jsi četl tohle? “Welcome to China China is fun!”


Jak při objednávání v restauracích

V restauracích NEočekávejte obrázkové menu, jak jste tomu možná zvyklí u nás. Naopak, buďte připravení na menu v čínských znacích i na to, že číšníci neumí anglicky. A Google překladač tady většinou nepomůže. Ani náhodný píchnutí prstem. To jsme párkrát zkusili a nikdy to nedopadlo dobře. Pokud dopředu víte, co chcete ochutnat, třeba na doporučení od známých nebo z průvodců, připravte si to napsané v čínštině.

My pro vás ale máme lepší tipy, kam se jít najíst – jako místní, beze strachu, že se nedorozumíte a ještě k tomu hezky levně za pár kaček – rozuměj 40–50 Kč pro jednoho. 😉 Existují 2 typy tradičních čínských stravovacích zařízení, který jsme si zamilovali. Obě dvě varianty najdete nejčastěji v menším či větším obchoďáku.

 

2 super tipy kam se jít nadlábnout za pár kaček

Varianta 1 alá jídlo vystavené v mističkách

První variantou je jídelna s nabídkou už připravených jídel hezky vyskládaných v mističkách. Takže jídlo vidíte a už si jen na tác vemete ty misky, které vám přijdou nejvíc lákavé. Jí se tradičním čínským způsobem (č. 1) – všechny misky se dají doprostřed stolu a každý si nabírá jak je libo.

Jako cizincům se vám může stát, že dostanete navíc zadarmo polévku nebo jiný menší pokrm jako pozornost podniku. V takovým případě se očekává, že OKAMŽITĚ ochutnáte, protože vám právě vyjádřili úctu a věřte, že se dívají, jestli vám chutná.

Co si dát? Největší dilema v Číně. 🙂

Varianta 2 alá udělej si sám

Druhou, taky výbornou variantou, je stravovací zařízení, kde si vezmete velkou mísu a kleštičkami si do ní nandáte z volného (a velkého) výběru surovin, kolik unesete. Vaši nálož podáte na okýnku a oni vám to celé uvaří. Vznikne z toho vlastně taková obří polévka a je to naprosto vynikající.

Suroviny si namixujete vy sami. 🙂

Tady v Číně jsme zjistili, jak je u nás v Evropě pohled na čínské restaurace zkreslený. U nás je bereme jako místo, kde se prostě jen levně najíst. Ale už to postrádá tu kvalitu a kulturního ducha. Až v Číně jsme pochopili o čem čínská gastronomie opravdu je. Čínské suroviny, jejich úpravu i tradiční způsoby hodování alá „naber si co můžeš a udělej si sám přímo u stolu“ si nemůžeme vynachválit. Nacpáváme si pupky co to jde. Z Číny se ale pak budeme muset asi odkutálet z kopečka. 🙂

 

 

Jaký jsou tvoje zážitky s čínskou gastronomií? Poděl se o ně do komentářů. 🙂

Pošli to dál:

3 komentáře

 • Monika

  Moc děkuji za článek. Sama za měsíc odlétám na 17 dní do Pekingu 🙂 chci se zeptat nebylo vám ze začátku špatně z čínského jídla? mám raději dopředu jíst nějaká probiotika nebo se připravit na průjmy? 😀

  • Ilona

   Ahoj Moniko, rádo se stalo. Doufám, že ti článek pomohl. 🙂
   Čínská kuchyně je sice výborná, ale hodně odlišná od tý naší evropský. Takže tělu to dá trošku zabrat, než si na to zvykne. Nás, i další cizince, chytil po pár dnech v Číně průjem, já dokonce zvracela. Ale byl to u každýho jen jeden max dva dny. Pak už jsme se zase nacpávali, co to šlo. 😀 Takže jo, probiotika jsou dobrej nápad a prášky proti průjmu s sebou taky. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

K tomu, aby se ti na stránkách co nejvíce líbilo, mi pomáhají soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s používáním cookies souhlasíš. Řekni mi víc

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít