Týden na Islandu
Island,  Skandinávie

Týden na Islandu – kompletní itinerář

Blíží se doba plánování dovolených. A jako už posledních pár let, Island stále patří na top příčky českých cestovatelů. A protože dovolená v práci i finance jsou omezené, často vás zajímá, jestli stačí na projetí Islandu týden a co se za tu dobu dá stihnout.

Moje odpověď zní ano, kus Islandu se za týden dá projet. Pokud si pronajmete auto a budete se držet okružní silnice č. 1 (to je ta jediná silnice, co vede kolem Islandu). Ale varuju vás, bude to fofr. Sestavila jsme pro vás pro inspiraci návrh plánu na 7 dní včetně vzdáleností a časových možností tak, aby tam bylo od každýho a pro každýho něco.

 

Můj tip: Ten týden si ještě promyslete. Island je přenádherná země s mnoha zajímavostmi a zaslouží si k procestování více dní.

 

tyden na islandu

 

Přehled plánu

1. den: Válenda v horkých pramenech Modré laguny a prohlídka Reykjavíku

2. den: Průjezd Golden Circle a zakončení dne v duhových horách v Landmannalaugaru

3. den: Zastávky u vodopádů Seljalandsfoss a Skógafoss, procházka po černo černé pláži Reynisfjara a kempování ve vesničce Vík i Mýrdal

4. den: Nenáročná túra v národním parku Skaftafell, procházka podél ledovcového jazyku Svínafellsjökull (popřípadě expedice s agenturou přímo na něj), návštěva ledovcové laguny Jökulsarlón a Diamantové pláže

5. den: Průjezd drsnými horami a kolem fjordů na východě Islandu, návštěva vodopádů Dettifoss a Selfoss, kempování u jezera Mývatn

6. den: Krátká zastávka u vodopádu Godafoss, procházka po městě Akureyri, plavba za pozorováním velryb

7. den: Jízda přes západní část Islandu zpět, poslední večer v Reykjavíku

Bonus: Další tipy, když máte nějaký ten den navíc

 

Podrobný plán

A teď trochu podrobněji. Tady je detailní itinerář, jak strávit týden na Islandu i se vzdálenostmi a orientačním časovým rozvrhem. Plán počítá s pronájmem auta. Dobu jízdy beru podle vlastních zkušeností. Google mapy moc nepočítají s tamním terénem.

 

1. den: Modrá laguna a Reykjavík

modra laguna, reykjavik

Modrá laguna jsou světoznámé termální lázně uprostřed lávového pole, které svým vzhledem připomíná měsíční krajinu. Má tu výhodu, že je hned nedaleko letiště, takže se můžete hupsnout ohřát prakticky hned po příletu na Island.

Nevýhodami jsou naopak nutnost rezervovat si místo předem a vysoká cena. Ta se pohybuje od 9 900 ISK (cca 2 034 Kč) a výš, záleží na časech, obsazenosti a servisu, který si vyberete.

Vzdálenost letiště – Modrá laguna: 22 km, cca 25 minut jízdy

Vyhrazený čas v Modré laguně: 2 – 3 hodiny

 

Na prohlídku Reykjavíku vám stačí prakticky dvě tři hodinky. Hlavní město Islandu je maličké a všechny jeho hlavní památky a zajímavosti jsou nedaleko sebe. Určitě nevynechejte kostel Hallgrímskirkja a výlez na jeho věž, odkud je výhled dokola na celý Reykjavík, procházku po nákupní tříde Laugavegur a koncertní halu Harpa.

Pro další inspiraci mrkni na 8 zajímavostí Reykjavíku, které vidět úplně zadarmo.

Kde v Reykjavíku bydlet, jíst a jak se po něm dopravovat jsem sepsala do velkého Survival guide

Vzdálenost: Modrá laguna – Reykjavík: 50 km, cca 45 minut jízdy

Vyhrazený čas v Reykjavíku: 2 – 3 hodiny

 

2. den: Zlatý okruh a duhové hory Landmannalaugar

tyden na islandu

Zlatý okruh, neboli Golden Circle, je oblíbená turistická oblast se třemi přírodními skvosty nedaleko Reykjavíku. Jsou jimi národní park Thingvellir, gejzírové pole a vodopád Gullfoss.

Do NP Thingvellir se jezdí na obrovskou trhlinu, která je způsobená oddalováním dvou tektonických desek. Na gejzírovém poli spatříte druhý a čtvrtý největší gejzíry na světě a spoustu dalších doutnajících jezírek. U vodopádu Gullfoss vám spadne brada nad jeho mohutností. 

Vzdálenost Reykjavík – celý Golden Circle (tzn. ke Gullfossu): 110 km, cca 2 hodiny jízdy

Vyhrazený čas:

 • NP Thingvellir: 1 hodina
 • Gejzírové pole: 1 hodina
 • Gullfoss: 1 hodina

 

Pokud nemáte dost a nepostrádáte kuráž, z Gullfossu, který je na Golden Circle poslední v pořadí, můžete zamířit do Landmannalaugaru – údolí, které je obklopené duhovými horami. Cesta je dost náročná, doporučuje se pouze auto s pohonem na všechna čtyři kola. S žádným prdítkem tam raději nejezděte. V Lanmannalaugaru je kemp, ale připravte se na dost drsný a kamenitý terén – nafukovací matraci s sebou! 

Připravení buďte i na horší věci. O tom, jak to v islandských horách může být náročný, píšu v článku Duhové hory na vlastní husí kůži.

Vzdálenost Gullfoss – Landmannalaugar: 150 km, cca 4 hodiny jízdy

Vyhraněný čas v Landmannalaugaru: 1 hodina


Můj tip: Počasí na Islandu dokáže být vážně zákeřný, proto vývavu nepodceňujte. Přehledný a podrobný článek o Vybavení na Island: Co si s sebou zabalit a co raději ne? najdete na blogu Realcamplife.


3. den: Vodopády Seljalandsfoss a Skógafoss, černá pláž Reynisfjara a vesnička Vík í  Mýrdal

tyden na islandu

Na jižním pobřeží ostrova najdete spoustu dechberoucích míst, se kterými si příroda fakt vyhrála. Jako první na ráně, ať už pojedete z Landmannalaugaru nebo Gullfossu (pokud se duhové hory rozhodnete vynechat), je vodopád Seljalandsfoss. Jen půl hoďky autem vedle je další – stejně krásný – vodopád Skógafoss.

Jen pro zajímavost, během jízdy mezi těmito dvěma vodopády můžete zahlédnout sopku s jazykolomným názvem Eyjafjallajökull. Určitě si pamatujete, jak v roce 2010 chrlila jakási sopka na Islandu tolik kouře, že zastavila komplet leteckou dopravu v Evropě. Jop, tak to je ona.

Vzdálenosti:

1. varianta z Landmannalaugar – Seljalandsfoss – Skógafoss: 163 km, cca 4 hodiny

2. varianta z Golen Circle: Gullfoss – Seljalandsfoss – Skógafoss: 146 km, cca 2 hodiny

Vyhrazený čas:

 • Seljalandsfoss: 30 minut
 • Skógafoss: 30 minut

 

Když budete pokračovat podél pobřeží, za dalších 30 minut od Skógafossu narazíte na odbočku na pláž jménem Reynisfjara. Tu rozhodně nevynechejte. Čeká tu na vás černě zbarvená pláž, která se řadí mezi nejkrásnější netropické pláže na světě.

Ale černý písek není všechno, co tam uvidíte. Součást pláže je zajímavá jeskyně Hálsanefshellir z čedičových sloupů. Před ní vyčnívají nad hladinu tmavého moře skalní sloupy Reynisdrangar, které jsou podle legendy zkamenělí trolové.  Na druhé pláže straně je výhled na útes Dyrhólaey. Zatímco se budete kochat krásami pláže, nad hlavou se vám budou prohánět papuchalkové se svými úlovky.

Den můžete zakončit ve vesničce Vík í Mýrdal, která je obklopená skalami zvláštních tvarů. Tato nejjižněji položená obec na Islandu už je jen 10 minut jízdy od pláže.

Vzdálenost Skógafoss – Reynisfjara – Vík: 45 km, cca 1 hodina jízdy

Vyhrazený čas na pláž Reynisfjara: 1 hodina

 

4. den: Den ledových zážitků – národní park Skaftafell, ledovcový jazyk Svínafellsjökull, ledovcová laguna Jökulsárlón a Diamantová pláž

tyden na islandu

Pokud toužíte po ledovcovém zážitku, doporučuju se zastavit u Skaftafellsjökull a Svínafellsjökull. Tyto dva ledovcové jazyky jsou nejlépe přístupnými částmi největšího evropského ledovce Vatnajökull.

Jazyk Skaftafellsjökull se nachází v národním parku Skaftafell. Tady si můžete udělat výšlap k vodopádu Svartifoss. V překladu Černý vodopád stéká po černých čedičových sloupech. Osobně je pro mě tím nejzajímavějším vodopádem na Islandu. Pokud si popojdete ještě kousek výš na horu, otevře se vám výhled na několik dalších okolních ledovcových splazů.

Tip: Procházka k samotnému ledovcovému jazyku Skaftafellsjökull je velmi krátká a snadná. Moje rada ale zní: vynechte ho. Jestli toužíte spatřit pořádný kus ledu hezky zblízka, doporučuju vedlejší jazyk Svínafellsjökull (cca 6 km), ke kterému se dá ze strany vyšplhat. Na tento ledovec také pořádají hned 3 místní agentury (všechny najdete u kempu v NP Skaftafell) jedno- až několikahodinové expedice s průvodcem. Ty nejlevnější začínají od 2 000 Kč.

Vzdálenost Vík – NP Skaftafell: 140 km, cca 2 hodiny jízdy; ledovec Svínafellsjökull je jen o necelých 6 km dál

Vyhrazený čas:

 • Výšlap ke Svartifossu a na vrchol hory: cca 3 hodiny tam i zpět
 • Ledovec Svínafellsjökull (bez agentury): 30 minut

 

„Ledový den“ můžete zakončit u ledovcové laguny Jökulsárlón – největší na Islandu, do které se odtrhávají obrovské masy ledu z přiléhajícího ledovce. Agentury tu pořádají plavby po laguně mezi krami a přislibují spatření tuleňů.

Hned vedle Jökulsárlón je Diamantová pláž. Svůj název si získala díky kusům ledu vyplaveným z laguny, které moře vyvrhuje na břeh a tady na černém písku krásně krystalizují.

Vzdálenost Svínafellsjökull – Jökulsarlón: 7 km, cca 1 hodiny jízdy

Vyhrazený čas na Jökulsárlón a Diamantovou pláž: 30 minut (se zakoupenou plavbou zhruba o hodinu víc)

 

5. den: Jízda horami a fjordy na východním pobřeží, vodopády Dettifoss a Selfoss, jezero Mývatn

tyden na islandu

Tak teď se připoutejte a držte si klobouky. Čeká vás zdolání východních hor. Bez zastávky až na sever Islandu. Jak jste asi pochopili, nebude to sranda. Máte před sebou více, než 400 km horskýho a štěrkovýho terénu. Připravte se na přibližně 7 hodin jízdy. (Jak může taková jízda vypadat se můžete pobavit u článku Krkolomná cesta přes východ Islandu.)

Za zastávku – po tak dlouhém úseku – stojí až Dettifoss, nejmohutnější vodopád Evropy. Ten kromě toho, že z něj teče hodně vody, není sám o sobě tolik zajímavý. Pokud budete mít čas a chuť, popojděte si jen o 1,5 km dál. Najdete tu o dost úchvatnější vodopád Selfoss, který stéká z boku kaňonu na ploše širší než 100 metrů.

Vzdálenost Jökulsárlón – Dettifoss: 415 km, cca 7 hodin jízdy skrz náročný terén

Vyhrazený čas:

 • Pouze Dettifoss: 15 minut
 • Procházka k Selfossu a zpět: 1 hodina

 

Den můžete zakončit ve městečku Reykjahlíd u jezera Mývatn a stanovat v místním kempu rovnou u jeho břehu. Pohled je to krásný, ale připravte se asi na miliardu mrňavých mušek.

Vzdálenost Dettifoss – Reykjahlíd: 70 km, cca 1,5 hodiny jízdy

 

6. den: Vodopád Godafoss, město Akureyri a pozorování velryb

akureyri

Dnešní cíl – třetí největší město Islandu, město s božskou zmrzlinou, město u nejdelšího islandského fjordu. To je město Akureyri. Než se k němu ale dostanete (a ještě nemáte vodopádů plný zuby), udělejte si zastávku u tyrkysového „božského“ vodopádu Godafoss.

Vzdálenost Reykjahlíd, Mývatn – Godafoss: 50 km, cca 1 hodina jízdy

Vyhrazený čas na Godafoss: 20 minut

 

Samotné město Akureyri je ještě menší než Reykjavík. Jeho hlavní třídu s typickou barevnou architekturou Islandu máte projitou asi tak za 15 minut. Když půjdete i nazpátek, projdete si nábřeží a dáte si místní vyhlášenou zmrzlinu, tak tomu dejte tak hodinku. Co všechno můžete vidět a dělat v Akureyri jsem věnovala samostatný článek 10 důvodů proč nám učarovalo město Akureyri.

Čas v Akureyri můžete spíše využít na pozorování velryb (keporkaků). Díky svojí poloze u Eyjafjorduru, nejdelšího fjordu Islandu, kde se to velrybami jen hemží, je Akureyri tím nejlepším místem na plavbu za jejich pozorováním ve volné přírodě. V Akureyri z vlastní zkušenosti doporučuju společnost Keli Sea Tours. Majitelé byli neskutečně skvělí lidi a navíc cena byla – oproti ostatním společnostem – více než příjemná: 8 000 ISK (cca 1 600 Kč) za tříhodinovou plavbu. 

Vzdálenost Godafoss – Akureyri: 53 km, cca 1 hodina jízdy

Vyhrazený čas:

 • Procházka po městě: 1 hodina
 • Plavba za pozorováním velryb: 2 hodiny

7. den: Rezerva, jízda zpět do Reykjavíku

Týden na Islandu utekl jak prd. Z Akureyri už si to můžete přes západní pobřeží frčet rovnou zpět do Reykjavíku a tady si užívat poslední doušky islandské atmosféry. Pokud vám zbyde čas, můžete si udělat ještě někde zastávku podle vašeho uvážení. Po cestě jsou například vodopády Barnafoss a Hraunfossar. Počítejte ale s časovou rezervou, islandské počasí a terén jsou nevyzpytatelný. 

Vzdálenost Akureyri – Reykjavík: 380 km, cca 6 hodin jízdy

 

Pokud máte nějaký ten den navíc aneb Když je týden na Islandu málo

I když je Island malou zemí, jeho rozmanitost je obrovská a možností, kam jít nebo co zažít je neskutečně moc. Pokud budete mít den, dva nebo rovnou několik dní navíc, tady je pár mých tipů, jak je využít:

 • Pozorování papuchalků, například při plavbě z Reykjavíku
 • Zdolání sopky Hekly
 • Ochutnávka humra v Höfnu, „hlavním městě humrů“
 • Hike od jezera Mývatn na kráter Hverfjall nebo výlet na pseudokrátery
 • Poloostrov Vatnsnes na severu Islandu, kde se dají spatřit tuleni

Stáhni si mapu Islandu a jeho zajímavostí

A to seznam míst zdaleka nekončí! Abys měl všechny zajímavosti Islandu na jednom místě a nemusel je sáhodlouze dohledávat, udělala jsem to za tebe. Stáhni si detailní a přehlednou mapu Islandu kolem hlavní silnice č. 1. Jsou tam všechna zmíněná místa ze článku, ale i pořádný nášup dalších atraktivit včetně těch méně známých. Nechybí tam ani mapa Reykjavíku a Akureyri, kempy a nejlepší hiky.

Pomohl ti článek? Tak ho sdílej dál. Třeba máš mezi svými přáteli taky někoho, kdo se chystá na trip po Islandu. 🙂

Pošli to dál:

10 komentáře

 • Ludmila

  Dobrý den přeji,
  moc krásné fotky i povídání. Mám, s dovolením, malý dotaz. Cestuji po světě s dcerou na vozíku, před pár dny jsme se vrátily z Austrálie. Na Islandu jsme ještě nebyly, myslíte, že se dá váš okruh zvládnout s invalidním vozíkem? Dá se po silnicích dojet autem blíž ke všem těm krásám, nebo se musí pěšky, třeba lesem, kam to s vozíkem nedáme?
  Díky za odpověď a přeji hezký den.
  S úctou Lída a Maruška Harcubovy

  • Ilona

   Ahoj Lído a Maruško, to je úžasný, že takhle cestujete, že vozík pro vás není překážkou. Mooc vám fandím. 🙂

   Na Islandu je super, že tam vede jedna silnice kolem dokola a vlastně všechny zajímavosti, které zmiňuji ve článku prakticky leží hned u ní. Takže není potřeba se k nim ještě někam sápat. Jen zaparkujete auto, popojdete pár kroků a je to. 🙂

   Ve vašem případě bych jen vynechala vodopád Svartifoss v NP Skaftafell. K němu se šplhá do kopce lesem. A taky vám nedoporučuju vodopád Selfoss, k němu vede náročnější cesta po velkých kamenech.

   Jinak vše ostatní by neměl být problém. 🙂

 • Veronika

  Skvělé povídání, teď se tam těším ještě více! Hodně lidem tohle určitě pomůže při plánování! Děkujeme
  Ještě bych se chtěla zeptat, jestli máte nějaký rozpočet? Hlavně mi jde o auto.

  • Ilona

   Ahoj Verčo, jsem ráda, že článek pomůže, proto jsem ho taky psala. 🙂

   K tomu rozpočtu – na Island je potřeba pořádná kára, žádnej chcípáček. Pronájem na 7 dní tak počítejte kolem 20 000 Kč. Plus benzín, který stojí přes 40 Kč/litr.

   Cenu za auto v kempu si bohužel nepamatuju. Ale cena za stan se hodně lišila místo od místa – od 100 Kč (v zapadlých místech) až do 500 Kč (Reykjavík) za noc.

   Jídlo doporučuju hezkou zásobu s sebou. V restauraci totiž najdete nejlevnější jídlo za 500 Kč.

   Jinak všechna přírodní místa (kromě Modré laguny a jiných termálních koupališť) jsou volně přístupná – bez vstupného.

   Tak ať se vám dovča na Islandu vydaří. Dejte pak vědět, jak se vám tam líbilo. Jsem zvědavá. 🙂

  • Ilona

   Ahoj Veru, my jsme zvládli cestu z Akureyri do Reykjavíku po západním pobřeží za dva dny. Tu jednu noc jsme přespali v malém kempu ve Varmahlídu, kde se nám moc líbilo. Měli útulný zázemí s kuchyní s veškerým vybavením. Byl to nejlevnější kemp, jaký jsme na Islandu využili – jestli se dobře pamatuju, nestálo to v přepočtu víc než 100 Kč na osobu. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

K tomu, aby se ti na stránkách co nejvíce líbilo, mi pomáhají soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s používáním cookies souhlasíš. Řekni mi víc

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít