
Tipy při hledání práce v Norsku
Nejsem žádný guru na hledání práce v Norsku. Od toho jsou tu jiní (např. Pracuj v Norsku nebo Poď do Nórska). Ale sama jsem pracovala dvě léta na severu Norska, potkala jsem spoustu lidí ze všech koutů světa, kteří v Norsku pracovali a pokecala s norskými zaměstnavateli. Všichni tihle lidi mi prozradili, co jim při hledání práce v Norsku ne/fungovalo. Jejich i moje zkušenosti posílám dál, abyste to vy měli o něco lehčí.
Kde jsem pracovala já
Já jsem pracovala dvě léta 2019 a 2020 za polárním kruhem Norska v malém sámském městečku Karasjok. Byla jsem zaměstnaná v tamní nejvytíženější restauraci Kjells kafe jako kuchařka, i když jsem před tím nikdy nic takovýho nedělala. Práce to byla náročná, ale zato fér odměněná.
Jak jsem si práci v Norsku našla
Od přímýho oslovování hotelů a farem, přes reagování na inzeráty, u mě nakonec zvítězila osobní známost. Zaměstnal mě Nor, u kterýho jsem kdysi pomáhala jako dobrovolník přes Workaway.info (i když s něčím úplně jiným).
O celé mojí zkušenosti s prací v Norsku jsem psala tady.

Kde hledat práci v Norsku
Nejčastější prací, za kterou cizinci do Norska jezdí, je sběr jahod případně jiná práce na farmách. Skvělou příležitostí jsou taky hotely, restaurace a kempy. Hodně pracovních pozic obsazují cizinci i v rybárnách a za volanty kamionů a autobusů. Pokud ale ovládáte norštinu (není tak těžká, jak to může znít), můžete si najít práci v jakémkoliv vám blízkým oboru.
1. Skupiny na Facebooku zaměřený na práce v Norsku
Spoustu inzerátů s nabídkou práce v Norsku denně přistane ve skupinách Jobber i Norge/Oslo a Jobber i Norge.
Pokud víte, že vaším cílem je konkrétní město, využijte skupiny přímo pro ně:
Oslo – Jobb i Oslo,
Bergen – Jobb i Bergen,
Stavanger – Jobb i Stavanger
Trondheim – Jobb i Trondheim – Vi få deg i arbeid
Tromsø – Jobb i Tromsø
A tak dál. You got it.
Existují i český skupiny Práce v Norsku a Češi v Norsku, kde se sem tam nějaká nabídka objeví, ale není to takový terno.
2. Nabídky práce na farmách
Přehled farem, které shánějí sezónní pracanty najdete na webu Pickingjobs.com.
3. Norský weby s nabídkami práce
Norský obdoby našeho českýho portálu jobs.cz s „klasickými“ nabídkami práce jsou:
Tady už jsou ale inzeráty hlavně v norštině a hledají norsky mluvící zaměstnance.
4. Přímý oslovování e-mailem
Vyberte si město nebo oblast, kam byste chtěli jet a oslovte tamní farmy / hotely / restaurace / kempy / rybárny / supermarkety… přímo. Napište jim super namotivovaný e-mail, že u nich chcete přes léto (nebo zimu nebo celý rok, záleží na vás) pracovat, připojte svůj životopis s fotkou, kde vypadáte sympaticky a čekejte.
Neupněte se na jeden podnik. Ani na dva nebo tři. Vůbec těmi e-maily nešetřete a rozesílejte hlava nehlava všude, kam to jde. Budete tak mít větší pravděpodobnost, že se někdo chytí. Jen pro představu – já jsem na Lofotech obepsala 50 hotelů na housekeeping a odepsali mi dva.
5. Jet do Norska na blind a obcházet místa osobně
Co jsem slyšela od ostatních, tohle funguje o něco líp. Zaměstnavatelé vás uvidí osobně a máte o to větší šanci je ozářit svým šarmem. U téhle varianty je ale potřeba mít našetřeno dostatečně peněz do začátku, aby tam měl člověk z čeho třeba měsíc vyžít, než si práci najde.
6. Využít svých známých
Co si budem… Kontakty jsou metoda, která funguje ze všech nejlíp, ať už u nás nebo kdekoliv jinde. Jestli znáte někoho v Norsku nebo máte kamaráda Čecha, který v Norsku pracoval (nebo pořád pracuje), nenuceně se jich zeptejte, jestli o něčem nevědí.
3 bonusový tipy z osobních zkušeností
1) Směřujte to do restaurací, hotelů a kempů
Pokud je vám jedno, co budete dělat, hlavně, že budete v Norsku, tak restaurace a hotely jsou podle mě nejlepší příležitostí – ať už jako číšník/servírka, kuchař nebo výpomoc v kuchyni, popř. housekeeping u ubytování. Nezapomínejte ani na kempy. Co si mi postěžovali majitelé, tak to je práce, kterou sami Norové převážně nechtějí dělat, a proto jsou vděční za cizince.
Práci na farmě jsem sama zažila jenom jako dobrovolník a pořád to jsou jedny z mých nejkrásnějších zážitků. Ale placená práce na farmách už prý není taková sranda. Svoji zkušenost vypráví třeba Bartholomew Veselý nebo Anča pro Realcamplife.
2) Začněte před sezónou
Nejvíc rukou je v hotelech, restauracích a kempech potřeba v létě. V horských oblastech a za polárním kruhem i přes zimu.
V červnu už je turistická sezona v plným proudu. Proto e-maily rozesílejte nejlépe v březnu a dubnu. Ale ani v květnu není ještě nic ztraceno (jako u mě). Na zimní sezonu se hlaste září až říjen.
3) Zaměřte se na odlehlá místa
Můj nejdůležitější secret tip je zaměřit se na hotely, restaurace a kempy v místech, kde nežije tolik obyvatel A.K.A. nejlépe za polárním kruhem. Cestovatelů tam směřuje hodně, obyvatel je málo, z cizinců tam málokdo chce žít a zaměstnavatelé pláčou. Příležitost jako svině! Na takových místech berou kohokoliv, kdo má dvě ruce, dvě nohy a umí aspoň trochu anglicky. (Tím nechci nikoho podceňovat.)

Mějte trpělivost a nevzdávejte to. Do Norska se hrne spoustu lidí ze zahraničí včetně spousty Čechů. Pokud vám firmy neodepisují, nevzdávejte to a hledejte dál. Budu držet palce!
Byl jsi taky za prací v Norsku a máš doporučení, co fungovalo tobě? Poděl se o svoje tipy do komentářů.

