travel savings
Tipy a inspirace

Jak se řeší finančně cesta kolem světa

Už to bude nějaký ten pátek, co jsme spolu jako nadšený pár odjeli na cestu kolem světa. Před odjezdem i během naší cesty dostáváme spoustu otázek, jak od přátel, kolegů, tak od lidí, které jsme nikdy před tím neviděli. Mezi všemi těmi zvídavými dotazy je ale jeden absolutní vítěz. Nejčastější otázkou, kterou dostáváme neustále dokola je, jak takové dlouhodobé cestování řešíme po finanční stránce a kde jsme na to jako vzali peníze.

Finance. Jasný, asi největší lidská starost. Často jsme si vyslechli, že v Praze asi musíme vydělávat miliony. Nebo že máme štěstí, že na takovou cestu máme. Ne, nemáme štěstí. Jen jsme nedovolili sami sobě, aby peníze pro nás byly překážkou k tomu splnit si sen.

A teď se chceme s vámi podělit o to, jak cestu kolem světa řešíme finančně my. Prozradíme vám, kde jsme na to nasbírali penízky před cestou a jak finančně fungujeme během cesty.

 

Před cestou

Stanovili jsme si dead line.

Asi jako ve většině zaměstnání spousta lidí bez dead linů nefunguje. Bez konečného termínu svoje povinnosti odkládáme dokud to jde. My jsme se shodli na tom, že rok by měla být dostatečná doba na to, abychom si stihli našetřit akorátní sumu na cesty. Konkrétní konečný termín jsme stvrdili koupením jednosměrné letenky (na Island). Jakmile jsme měli letenku, už to bylo „oficiální“, už se nedalo couvnout.

Cesta kolem světa začala koupením jednosměrných letenek na Island

Stanovili jsme si, kolik si chceme našetřit.

Jasný, že co nejvíc. 🙂 Ale bez konkrétní částky bychom šetřili do hallelujah a pořád by nám to přišlo málo. Já jsem si konkrétně stanovila, že chci odjet s částkou 100 000 Kč. A taky jsem odjela. Znamenalo to pro mě tedy dávat si každý měsíc stranou 8 – 9 tisíc. Zdá se to hodně? Taky jsme tomu museli něco obětovat…

 

Vzdali jsme se společného bydlení.

Když jsme si po roce vztahu vymysleli, že pojedeme na cestu kolem světa, vzdali jsme se společného bydlení. Domluvili jsme se, že ještě vydržíme rok bydlet s rodiči a peníze, které bychom jinak dávali na nájem si raději ušetříme.

 

Rozprodali jsme naše věci.

Knihy, oblečení, elektronika, prostě všechno zbytečné, co jsme na cesty nepotřebovali a doma by se na to akorát prášilo, šlo pryč. Já jsem prodala dokonce i svoje vlasy. Každý peníz se počítal.

 

Ale to nejdůležitější – hodně jsme pracovali.

Já jsem měla tři zaměstnání. Respektive brigády, protože jsem pořád byla studentkou. V jednom z nich jsem pracovala dvanáctihodinové směny, klidně i od pěti hodin od rána. Dny, kdy jsem vstávala ve čtyři a šla spát v jednu, nebyly výjimkou.

Jirka měl dvě práce, jednu na hlavní pracovní poměr v IT oboru a druhou vedlejší. Do toho se ve volném čase věnoval samostudiu programování a později si našel vzdělávací program, v rámci nějž zpracovával další projekty zadarmo. To všechno proto, aby si později mohl zajistit práci na dálku jako digitální nomád.

Jasně, že jsme kolikrát byli strhaní. Ale teď zpětně sami sobě můžeme říct, že jsme udělali všechno, co bylo v našich silách, abychom si splnili náš společný sen. Proto budeme rádi, když už nebudeme muset poslouchat, že „máme ale štěstí“. 🙂

 

Věci jsme zařizovali v průběhu roku.

Nákup vybavení, očkování, pojištění, byrokratické věci atd. jsme se snažili řešit v průběhu roku, abychom neviděli, kolik peněz v tom mizí. 🙂 Kdybychom to nechali na poslední chvíli před odjezdem, určitě by nás to demotivovalo, jak rychle nám našetřené peníze zmizely. Takhle v průběhu jsme měli možnost finance sledovat a hlídat si je a stále jsme měli dostatek prostoru na šetření. Mých 100 000 Kč tak byla vyloženě čistá suma, se kterou jsem odjela.

 

Během cesty

Pracovat se dá i jinde, než v České republice

Já zatím cestuji z našetřeného. Až ale penízky dojdou, najdu si práci v zahraničí. Cestujeme hezky pomalu, nikam nespěcháme. Proto pro nás není problém v nějaké zemi zastavit na delší dobu. Jsem připravená, že to nebude nijak závratný plat, ani že to pravděpodobně nebude úplně dream job, ale co si budeme povídat… to nebylo ani v ČR. 🙂

 

Práce na dálku

Tuhle variantu využil Jirka se svojí profesí programátora. Ke své práci potřebuje jen notebook a připojení k Internetu. Jak už jsem se zmínila, Jirka ještě před odjezdem dělal vše pro to, aby mohl pracovat na dálku odkudkoliv na světě. Cestování se proto snažíme uzpůsobit tak, aby měl Jirka dostatek prostoru i na svou práci. Dostává tak pravidelný měsíční plat (odvíjející se podle počtu odpracovaných hodin).

S touhle variantou ale ještě před odjezdem souviselo zařízení si živnostenského listu a během cesty odvádění daní a každý měsíc placení zdravotního a sociálního pojištění.

Jirka v pracovním nasazení v Saint Petersburgu

Ale programátorství není jediný obor, který se dá vykonávat na dálku. Zaměstnání, ke kterému potřebujete jen počítač a internet v dnešní době existuje celá řada, např. grafika, žurnalistika / copywriting, e-marketing, affiliate marketing nebo jakákoliv forma poradenství.

 

Naše útrata během cesty

Když se řekne cesta kolem světa, zní to dost nákladně, uznávám. Kde jsme na to vzali peníze už víte. Jak to, že nám ale na takovou cestu stačí můj počáteční budget a jeden plat? Tady je přehled, jak po cestě žijeme a za co utrácíme. 

 

Doprava

Cestujeme vším – letadly, vlaky, busy, loděmi, na skútru i stopem.

Stopem jsme projeli evropskou část naší cesty – Island, Norsko a Finsko. A doufáme, že se nám to poštěstí i v Asii. Stopování považuju za nejlepší způsob cestování. Jednak to nic nestojí, jednak cestou potkáme úžasné a báječné lidi a poklábosit s nimi o jejich státu a kultuře.

U dopravních prostředků se vždy snažíme data přeletů a přejezdů uzpůsobovat podle nejlevnější možné varianty. I přesto ale doprava bývá většinou nejvyšší položkou našich nákladů. (Například letenky z Islandu do Norska a z Ruska do Japonska nás stály 7850 Kč/os.)

A pak jsou situace, kdy je doprava skvělým zážitkem, který si nechceme nechat ujít. Třeba jízda Transsibiřskou magistrálou (10 000 Kč/os.) nebo plavba výletní lodí skrz norské fjordy (2 300 Kč/os.).

Stopem jsme projeli celý Island , Finsko a kus Norska

Ubytování

Ze 119 procestovaných dní jsme za ubytování platili pouze 12 nocí (celkem 6 600 Kč/os). Jsou 4+1 varianty, jak střechu nad hlavou řešíme:

1) Stan

Tam, kde se to dá a jsou plusové teploty, si postavíme stan ve volné přírodě, případně kempu. Máme skladný stan o hmotnosti 2,5 kg, takže skoro ani nepoznáme, že ho mám s sebou v krosně (Quechua – Quickhiker ultralight 3).

2) Couchsurfing

Ve městech bydlíme přes Couchsurfing. Nejlepší program ever. Podobně jako stopování – nic to nestojí a seznámíme se super lidmi, se kterými máme možnost si popovídat o jejich kultuře a životě v daném místě.

U couchsurfera Olega v Rusku a česká večeře, kterou jsme pro něj připravili

3) Ubytování v soukromí

Když se nám v méně turistických městech nepodaří najít žádného couchsurfera, přichází na řadu AirBnB, kde je vždy spousta možností včetně opravdu levného ubytování (např. Tokio 236 Kč/os.). 


Pokud jsi Airbnb ještě nikdy nevyužil, mám pro tebe slevu 1000 Kč na tvé první ubytko.


4) Dobrovolničení

Když chceme někde zůstat delší dobu, volíme workaway.info dobrovolnický program fungující na systému práce 4 – 5 hodin denně 5 dní v týdnu výměnou za ubytování a jídlo.

Podle nás nejlepší varianta cestování. Kromě dopravy na místo už pak člověk neplatí ani korunu, může zůstat na jednom místě delší dobu, blíž se seznámí se životem místních, vyzkouší si práci, ke které by se normálně nedostal a stále zbývá spousta volného času, nejlépe na procestování okolí. 🙂

Na workaway je celá řada nabídek práce od pomoci na farmě nebo se zvířaty, přes učení angličtiny (popř. jiného jazyka) až třeba po baby sitting. Možností je neomezeně, stačí si vybrat.

Komu by nevyhovoval workaway, existuje další varianta HelpX.net fungující na stejné bázi. Pro ty, co preferují čistě práci na farmách, doporučuji z vlastních zkušeností WWOOFing (World Wide Opportunities on Organic Farms).

+5) House sitting

V záloze máme ještě tzv. house sitting. Program umožňující hlídat byt či domácího mazlíčka lidem, kteří také odcestovali. Tuto variantu jsme ale ještě neměli možnost vyzkoušet…

 

Jídlo

Jíst se prostě musí, bez toho to nejde. Když zrovna nebydlíme přes workaway, za tuhle položku, přiznáváme, utrácíme nejvíc. Jídlo máme rádi, stejně tak pivo, a tak si tak trošku dopřáváme. Navíc milujeme ochutnávání místní gastronomie.

Nejhorší byly první dva a půl měsíce, které jsme strávili v těch nejdražších zemích Evropy. Částka za stravování nám ta dost narostla (až do desetitisícových částek). V ostatních zemích už se ale ceny blížily těm českým, kolikrát i levnější. Za jídlo tak měsíčně utrácíme o tisícovku až dvě více v porovnání se životem v Česku.

S kamarádkou v nejlepší burgerárně v Moskvě

Když to shrneme, nejvíce utrácíme za letenky a hlavně za žrádlo. Avšak zážitky, které si z cestování odvážíme jsou nevyčíslitelné. 🙂

 

Byl pro tebe článek užitečný? Tak ho nezapomeň sdílet se svými přáteli. Bude ti patřit naše díky. 🙂

Pošli to dál:

10 komentáře

 • Sabina

  Jedno velké wow, taky bych chtěla mít takovou odvahu, je vidět, že jste to měli hodně dobře promyšlené… Hodně štěstí na dalších cestách, přeje Sabča

 • Niva

  To “vy máte štěstí” znám až moc dobře. Když jsem odjela na měsíc a půl na Balkán, setkávala jsem se po návratu akorát s řečmi typu “Jee, ty musíš mít bohatý rodiče.” nebo “Já nemám takový štěstí jako ty.”… A nikdo už nechtěl vidět, že moje štěstí spočívá v třech nepravidelných brigádách při studiu medicíny a taky v tom, že každý týden nechodím pařit nebo do kaváren a radši si to ušetřím 🙂 Prostě jsem rozmazlený bohatý fracek, nic jiného není pravda 😀

  Vy jste ale odvedli neskutečný kus práce a prokázali silnou vůli, máte můj obdiv 🙂 já bych to nezvládla. Ale rozhodně je to dobrý náhled na to, co vše je třeba vykonat a vyřídit pro takovou cestu, a že to není procházka růžovou zahradou.

  Ve Vlnách

  • Ilona

   Ahoj Nivo, děkujeme za komentář. 🙂 Jóó, větu “já nemám takový štěstí jako ty” taky “miluju”. Někteří lidi si neuvědomují, že je potřeba tomu štěstí trochu dopomoct. 🙂 Děkujeme za podporu. A věř, že to není zas tak hrozný a že bys to určitě taky zvládla. .:)

 • Diana z CzechSouls

  Víc než to šetření během cesty nebo před ní obdivuju, že jste šli do toho risku, že vám 100000 vystačí tak na 3-4 měsíce a doma vám pak každý řekne: “Vidíš, já vám to říkala. Na cestě se živit nedá!”

  Taky jsem se potkala s tím, že si lidé myslí, že hodně cestuju, protože mám bohaté rodiče, nikdo se ale nepozastaví nad tím, že se i na setkání s přáteli domlouvám týdny dopředu nebo, že celý víkend nevyjdu z baráku protože většinu svého času dělím mezi práci, studium a vlastní projekty (ze kterých teď sice nic nemám, ale kdo ví v budoucnu? Jako třeba blog, že jo, hehe ;))

  • Ilona

   Ahoj Diano, představa, že se vrátíme po 4 měsících domů a uslyšíme větu “já sem vám to říkal/a” byla dost velká motivace udělat všechno proto, aby se tak nestalo. 😀
   Tak tak, tu dřinu, co pro to člověk musí udělat už spoustu lidí vidět nechce. Děkujeme za komentář a přejeme hodně štěstí s dalším cestováním, studiem i tvým blogem. 🙂

 • Veronika

  Cestuji stejným způsobem jako vy.držím Vám palce. Také jsem se setkala s reakcema typu kde na to ta holka bere?ma bohate rodice?ci sponzora?oni nevidi to ze clovek setri kde muze a spi ve stanu. Někdo závidí ale většima lidí fandí

  • Ilona

   A že je takový cestování nejlepší? Čím míň to stojí, tím větší je to dobrodružství. 🙂 Děkujeme za podporu a máš pravdu v tom, že i když většina lidí nechápe, kde na to berem, tak ve většině případů nám fandí. A to je krásnej pocit. 🙂

 • Kája

  Dobře jste si to vymysleli a splnili, to je dobře. 🙂
  Nedokážu si představit, že bych byla tak dlouho na cestách, na to nejsem dostatečný dobrodruh. Jsem ráda někde pryč, ale stejně tak se ráda vracím domů a užívám si klid. Navíc nemám parťáka, který by do toho šel se mnou, nepočítám-li fenu. S tou si však moc nepopovídám… a s těmi lidmi v cizině taky ne, protože jsem introvert, bojím se cizích lidí a navíc hodně nerada mluvím cizími jazyky, byť se učím rovnou tři.

  Je fakt, že s otázkou, kde na to beru, se setkávám i při svém mini cestování. Učitelský plat a něco drobného z copywritingu mi k životu bohatě stačí, i když se tomu ostatní diví. Holt neutrácím za blbosti, nepropiju půlku výplaty v hospodě, neutrácím zbytečně za oblečení a kosmetiku, nepotřebuju vlastnit každou věc, která se mi někde zalíbí. A na cesty se vydávám tak nějak spořivě, místo hotelů volím ubytování přes Airbnb, hledám levné jízdenky/letenky apod., ze suvenýrů kupuju akorát pohledy… Všechno jde, když se chce, no.

  Přeju hodně štěstí v životě! 🙂

  • Ilona

   Jasný, úplně chápu, někdo dává přednost mít někde zázemí, kam se může vždycky vrátit. 🙂 Je pravda, že to dlouhodobý cestování je někdy dost náročný. My už jsme si toho dobrodružství taky zažili dost, tak po dvou letech cestování prakticky v kuse už se taky chceme někde zabydlet a jezdit na krátkodobější cesty. 🙂

   Ten parťák se sice hodí, ale i cestovat sólo má svý výhody. Z vlastní zkušenosti vím, že i když člověk cestuje sám, tak nikdy není sám. A o to líp se seznamuje. Ono to jde pak nějak samo, i když jsem sama taky introvert. S jazykem jsem taky dost zápasila ze začátku, ale pak jsem se rozmluvila. Ono mi taky ani nic jinýho nezbylo. 🙂

   Přesně tak – všechno jde, když se chce. Když mi někdo řekne, že nemá na cestování a vzápětí na to mi říká, jak si vzal půjčku 20 tisíc na nový telefon, tak se není o čem bavit…

   Děkuju za komentáře a taky přeju hodně štěstí do dalších cest i v životě. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

K tomu, aby se ti na stránkách co nejvíce líbilo, mi pomáhají soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s používáním cookies souhlasíš. Řekni mi víc

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít