Kolik stojí rok na cestách v páru
Tipy a inspirace

Kolik stojí rok na cestách v páru? Konečně se dozvíš skutečnou částku

Cesta kolem světa, rok na cestách nebo jinak vyskloňovaná varianta. Všechno to zní dost nákladně a určitě si to můžou dovolit jen ti nejbohatší, co si na to spořili nejméně celý život. Ale je to opravdu tak? Existují cestovatelé, páry či dokonce rodiny, kteří se seberou a jedou. Na několik měsíců, na rok, na pět, napořád. Kolik to tedy reálně stojí? Dá se na to našetřit nebo se to dá vymyslet i jinak?

 

Sami máme roční cestu za sebou. Naší celkovou cenu i způsob cestování už jsme vám prozradili. Abyste ale měli srovnání, oslovila jsem další 4 páry, které si taky zabalily uzlíček a vyrazily světu vstříc. I ony nám práskly svoje částky včetně toho, jak celé cestování řešily finančně – na čem šetřily, kde na to vzaly a jestli to vůbec celé stálo za to. Všechny dvojice projížděly svět křížem krážem rok a déle. Každý pár jiným směrem, jiným způsobem. Takže kolik tedy rok na cestách doopravdy stojí, pokud cestujete v páru?

Pro lepší představu jsou finální částky rozdělené i na výdaje na jednoho člověka na den. V konečných cenách jsou zahrnuty veškeré náklady spojené s cestou – od vybavení, víza, očkování, pojištění, přes letenky, jízdenky, ubytování, jídlo, až po vstupenky či dárky.

 

Adéla a Pavel ze Všech řití světa

Délka cesty: aktuálně 20 měsíců a stále na cestách

Země: Nepál – Ladakh, Indie – Srí Lanka – severní Vietnam – Kuala Lumpur, Malajsie – Singapur – Sydney, Austrálie – Nový Zéland + Jižní Korea

Celková cena za rok: 546 736 Kč + 40 000 outdoorové vybavení

Cena na den na jednoho: 749 Kč

 

“Na cestu jsme vyrazili 27. března 2017 a jsme na ní technicky doteď, ačkoliv od loňského listopadu trávíme čas více méně na Novém Zélandu.

Způsoby cestování jsme po celou dobu volili konvenční – mezi státy letecky, uvnitř pak autobusy, vlaky, stopem, pěšky, ve Vietnamu a na Srí Lance jsme si taky půjčili motorku. Na Zélandu jsme si koupili auto uzpůsobené na spaní, které se nám na nějaký čas stalo i domovem. Pokud jde o bydlení v Asii, často jsme využívali weby Booking a Agoda, nebo jsme ubytovny a hotely obráželi naslepo. V Austrálii jsme za celou cestu poprvé využili Airbnb. S jednou výjimkou jsme si vždy dopřáli soukromý pokoj pro dva.

A kde jsme na to vzali? Pavel měl našetřeno dost na to, aby nám oběma pokryl cestování po Asii. Já jsem měla našetřeno míň, a tak jsem náš rozpočet po cestě přikrmovala copywritingem na volné noze. Po příjezdu na Zéland (Pavel do země musel na turistu, Working Holiday víza jsem získala jen já) a pár týdnech cestování jsem si našla práci jako kuchařka a živila jsem nás pro změnu já. Z jednoho platu jsme zvládli i šetřit na další cesty, v červnu jsme si udělali 5 týdnů dovolené v Jižní Koreji a Česku, už nám to doma chybělo. Teď žijeme ve Wellingtonu a nějakou dobu budeme muset zase šetřit, než se posuneme dál.

Myslím, že zkušenosti a zážitky, které nám dlouhodobé cestování přináší, za všechny ty peníze rozhodně stojí – i se všemi krizemi, nesnázemi, komplikacemi a stýskáními, které samozřejmě přicházejí taky. Litujeme jen toho, že jsme nevyrazili dřív! Svět je hrozně velký a skoro nic jsme neviděli. :)”

 

Adélka a Pavel se rozhodli objevit všechny řitě světa. Opustili pohodlí domova a stabilního zaměstnání a společně se vydali daleko za hranice komfortní zóny. Na blogu Všechny řitě světa píšou o jejich nejvíc cool zážitcích včetně obsáhlého článku o jejich roku na cestách, kde prozrazují i detaily svých výdajů. Své zkušenosti pravidelně sdílí na Facebooku.

 

Z cesty kolem světa: Katka a Petr to vzali pozpátku kolem zeměkoule

Délka cesty: 484 dní (16 měsíců)

Země: Argentina – Chile – Bolívie – Peru – Ekvádor – USA – Kanada – Aljaška – Havaj – Fidži – Nový Zéland – Austrálie – Indonésie – Singapur – Malajsie – Thajsko – Barma – Kambodža – Vietnam – Čína – Mongolsko – Rusko – Estonsko – Lotyšsko – Litva – Polsko

Celková cena za 16 měsíců: cca 680 000 Kč

Cena na jednoho na den: 600 – 700 Kč

 

“Na cestu kolem světa jsme se vydali v únoru roku 2014 a trvalo nám přesně 484 dní, než jsme se vrátili zase zpátky domů. Začínali jsme u cedule „Fin del mundo“ – konec světa v Ushuaia v Ohňové zemi a pak vyrazili směrem na sever, protože jinam to po zemi nejde.

Cestovali jsme převážně pěšky a stopem, spali ve stanu a přes couchsurfing, vařili si sami v ešusu, podnikali dlouhé neznámé a opuštěné treky v horách, bloudili v džunglích, v Bolívii vylezli na šestitisícovku, v Thajsku šnorchlovali se žraloky, jen tak volně v moři, na Fidži týden bydleli u místních v nejstarší domorodé vesnici, v Mongolsku uvízli v poušti Gobi, dva měsíce s námi cestovaly taky dvě Petrovy děti – Jáchym, toho času 9 let, a Lukáš 12 let – a mnoho dalšího. Navštívili jsme 25 zemí, potkali nespočet úžasných lidí a zažili věci, o kterých se nám ani nesnilo.

Náš rozpočet byl 20 USD/osoba/den. Chtěli jsme cestovat low-cost, ale zároveň si taky něco užít (třeba báječné 2 týdny na Fidži). Nakonec jsme to přešvihli, cesta mě stála cca 27 USD/den, tj. přibližně 330 000 Kč za 16 měsíců. Petra vyšla ještě o kousek dráž, protože v USA půjčoval kvůli dětem auto (zkuste si v USA stopovat ve 4 lidech přes celé západní pobřeží 😉).

A jestli to za to stálo? O tom jsme napsali celou velkou knihu Pozpátku kolem zeměkoule.”

 

Katka je vášnivou cestovatelkou a milovnicí vysokohorské turistiky – letos vylezla už na svou pátou šestitisícovku. Kromě toho ráda píše cestopisné články. Petr je zase zapálený fotograf. Svá dobrodružství doslova z celého světa sdílí na blogu Zcestykolemsveta.cz, díky kterému byla Katka nominovaná na blogerku roku 2017, a na Facebooku.

 

(Z) cesty Anči a Petra

Délka cesty: 3 roky a 2 měsíce

Země: Slovensko – Maďarsko – Rumunsko – Bulharsko – Turecko – Gruzie – Arménie – Írán – SAE – Omán – Indie – Thajsko – Myanmar – Kambodža – Vietnam – Laos – Malajsie – Indonésie (Bali+Sumatra) – Nový Zéland – Austrálie – Čína – Kazachstán

Celková cena za rok: průměrně 239 000 Kč (celková cena pak 765 000 Kč)

Cena na den na jednoho: 331 Kč

 

“V září 2014 jsme vyrazili na východ s naspořenými penězi, 30 kg batohy a neomezeným časem, tedy vlastně naprosto svobodní. V plánu bylo jet, dokud nedojdou peníze, nebo dokud nedojedeme na Nový Zéland – podle toho, co přijde dřív. Cestou jsme získali WHS víza na Zéland, takže jsme věděli, že minimálně rok si pobudeme v zemi Hobitů. Díky tomu jsme si natáhli i zpáteční cestu a ve světě tak nakonec strávili 3 roky a 2 měsíce. Do Čech jsme se vrátili ze zdravotních důvodů, jinak by nám to asi ještě chvíli trvalo…

Původní rozpočet byl 300 000 Kč, předem našetřených. Došly nám v podstatě s příjezdem na Zéland, ale tam jsme zvládli po farmách vydělat dalších cca 400 000 Kč, což nám pokrylo roční pobyt zde i 11 měsíců zpáteční cesty.

Rozpočet jsme hodně škrtili, už jen proto, abychom mohli cestovat co nejdéle. Podle typů výdajů můžeme naši cestu rozdělit do 3 fází:

1) z ČR do Ománu to byl opravdový vandr, spaní pod stanem, vaření v ešusu, doprava převážně stopem, v Ománu jsme hodně nocí strávili u lidí.

2) Indie a JV Asie, tedy levné destinace lákaly k troše „komfortu“ – hostely, streetfood a lokální doprava.

3) na Novém Zélandu jsme koupili auto s lůžkovou úpravou a přes rok v něm bydleli. Stálo to ale „jenom“ benzín, o jídlo se postaraly večerní slevy v supermarketech a vlastní vaření.

Z cesty zpátky jsme pak hrdí na stopařské výkony v Austrálii. Několikrát během cesty (nejvíc v Číně), se nám osvědčil couchsurfing. Kdybychom někam vyráželi dnes, asi bychom se víc zapojili do dobrovolnictví, ale my si chtěli užívat spíš tu volnost.

Z utracených peněz jsme litovali vždy jen „zbytečných výdajů“ typu 3x dokupovaný stativ, protože bychom za takovou sumu mohli při běžném, skromném režimu cestovat dalších několik dní. Jinak nám ale 3 roky nomádského života daly takových zážitků, zkušeností a setkání, jako jiným celý život, a neměnili bychom ani za všechno pohodlí světa! :-)”

 

Anča a Petr jsou dva dobrodruzi, kteří spolu objevují země blízké i vzdálené už hezkou řádku let. Na líbánky místo romantické destinace vyrazili na svou vysněnou cestu kolem půl zeměkoule. O neuvěřitelná dobrodružství se dělí na Zcesty.net – nejoriginálnějším blogu, co jsem kdy viděla. Nenechte si ujít ani jejich Facebook a Instagram.

 

Anička a Kuba jsou Všudezdejší

Délka cesty: rok

Země: Nový Zéland

Celková cena za rok: 520 000

Cena na den na jednoho: 713 Kč

 

“Na Nový Zéland jsme se oba vydali na podzim s programem Working Holiday na jeden rok. Nebyli jsme klasičtí backpackeři. Naopak jsme stabilně bydleli a pracovali ve městě Christchurch na Jižním ostrově. Bydleli jsme 10 minut od centra, kde jsme i pracovali, takže jsme se všude přemisťovali na kole nebo po svých a naši Lucinku (obytnou Toyotu Lucidu) jsme si šetřili na delší trasy. Pronajímali jsme si větší pokoj ve sdíleném domě za 300 NZD týdně.

V létě jsme si pak dali dvouměsíční dovolenou, kdy jsme procestovali Zéland po celé jeho délce i šířce. Ta nás i s náklady na koupi auta a jeho opravy stála přibližně 10 000 NZD. Ale brala bych to s rezervou. Hodně jsme rozhazovali. 😀 Naopak na jídle jsme šetřili nejvíce. Kromě fastfoodů jsme běžně jedli konzervované potraviny, polévky ze sáčku nebo toustový chleba s Nutellou – takový klasický studentský jídelníček. Kupodivu nám to nevadilo a užívali jsme si tu “svobodu”, za kterou by nás naše mámy a babičky určitě hnaly za sporák.

Ačkoliv jsme do naší cesty vložili nemalé peníze, rozhodně bychom na tom nic neměnili. Pro nás je to jen částka, která se s našimi zážitky vůbec nedá srovnávat. Bydlení v autě na ostrově, který je 18.000 km daleko od domova je zkušeností, na kterou budeme vždy s láskou vzpomínat.”

 

Ančí a Kuban jsou dva snílci, kteří se společně rozhodli žít všude možně, jen ne doma. Na blogu Všudezdejší.cz a Instagramu sdílí zkušenosti ze života na Novém Zélandu. Brzy přibudou i zážitky z Kanady, tak si to nenechte ujít. 🙂

 


 

Byl pro tebe článek užitečný? Pak ho nezapomeň sdílet se svými přáteli. Pomůžeš tím nejen nám, ale i dalším lidem, kteří chtějí cestovat. 🙂

Pošli to dál:

2 komentáře

 • Veronika Š.

  Dobrý den, příští rok plánujeme rodinnou dovolenou na Novém Zélandu, chtěli bychom tam vyrazit hlavně právě za trekami a přírodou, děkujeme tedy za inspirativní článek. Chtěl bych se Vás zeptat, kdy neideálněji na Nový Zéland vyrazit. Přečetli jsme si už něco tady: Kdy na Nový Zéland, rádi bychom ale znali i Váš názor.
  Díky za odpověď, Verča

  • Ilona

   Dobrý den Verčo,
   na Novém Zélandu jsem ještě nebyla, takže s tím vám bohužel neporadím. Ale napište párům ze článku (Vsechnyritesveta.cz, zcesty.net a vsudezdejsi.cz), kteří na NZ strávili rok a déle. Určitě vám rádi poradí. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

K tomu, aby se ti na stránkách co nejvíce líbilo, mi pomáhají soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s používáním cookies souhlasíš. Řekni mi víc

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít