Reykjavík survival guide
Island,  Skandinávie

Jak navštívit Reykjavík, a přitom se finančně nevyždímat – survival guide

Protože všechny cesty z letiště Keflavík vedou přes Reykjavík, zastávce v hlavním městě Islandu se prakticky nevyhnete. Než se však vydáte na jeho průzkumy, měli byste o něm vědět jednu věc. Reykjavík má možná hezoučký název, ale ceny jsou tam jako z toho nejhoršího hororu. Stejně jako na celém Islandu, který se celkově řadí na top příčky nejdražších zemí světa. Ale i v Reykjavíku existují způsoby, jak malebné městečko navštívit, a přitom se finančně nevyždímat.

 

Připravila jsem pro vás “Reykjavík survival guide” se všemi praktickými informacemi o dopravě, ubytování, zajímavostech a dalších věcech, které se vám budou při návštěvě islandské metropole hodit. Varianty u každé kategorie jsem seřadila od nejlevnějších po ty nejdražší. Nechybí ani bezplatný možnosti pro low-cosťáky. Takže kolik si na Reykjavík připravit a na čem se dá ušetřit?

Co se v článku dozvíš? 

Výhled na Reykjavík a horu Esja, hlavní město Islandu

Doprava z letiště Keflavík do Reykjavíku

Letiště Keflavík, jediné mezinárodní letiště na Islandu, leží nějakých 50 km od města Reykjavík , cesta mezi nimi trvá 45 minut až hodinu a čtvrt a existuje několik variant přepravy:

 • Bezplatná varianta: stopem
 • Nejlevnější varianta: veřejný autobus č. 55
 • Nejsnazší varianta: Flybus
 • Nejdražší varianta: taxi

Bezplatná varianta: Stopem

A jde to dost snadno. Letiště v Keflavíku je malé, takže za pár kroků jste venku na silnici, která má okraje přesně jako dělaný pro stopaře. Z letiště proudí dost cestovatelů s pronajatými auty, takže o provoz tu není nouze.

 

Nejlevnější varianta: Veřejný autobus č. 55

Autobus linky č. 55 staví v Reykjavíku na 3 zastávkách, a to na 2 kolem jezera Tjörnin – Ráðhúsið (radnice) a Fríkirkjuvegur, a končí na autobusovém terminálu BSÍ Umferðarmiðstöðin. Akorát má 2 velký nvýhody – frekvenci a dobu jízdy. 

 • Doba jízdy: Bus do Reykjavíku jezdí jen ve všední dny 2x brzy ráno a pak jen odpoledne každou hodinu. Po cestě vymetá všechna města, takže jízda trvá hodinu a 15 minut. Tady je jízdní řád busu 55.
 • Cena: Jedna jízda stojí 1 840 ISK (cca 345 Kč). Dá se platit u řidiče.

Nejjednodušší varianta: Flybus

Tenhle shuttle bus odjíždí z letiště v Keflavíku každých 35-40 minut po každém příletu, a to i v noci. Dokonce i čeká na zpožděné lety. Staví přímo před letištěm a jede rovnou na autobusový terminál BSÍ v Reykjavíku.

 • Doba jízdy: 45 minut
 • Cena: 3 499 ISK (cca 654 Kč) za jednosměrnou jízdenku. Lístky si můžete předem koupit online.

Nejdražší varianta: Taxi

Pokud si z letiště do Reykjavíku vezmete taxi, připravte si 3 000 Kč a více. Taxi si taky můžete objednat telefonicky, anebo předem online. Jako tu nejlevnější možnost nejdražší varianty jsem našla společnost Borgarbilastodin, s nimiž jízda stojí 13 500 ISK (2 518 Kč) pro 1-4 osoby.

 

A co Uber?

Uber a všechno tomu podobný je bohužel na Islandu zakázaný. Islanďané si musí vystačit s taxi.

 

Doprava po Reykjavíku

 • Bezplatná a nejjednodušší varianta: pěšky
 • Nejlevnější varianta: MHD autobus
 • Ne zrovna levná varianta: Vyhlídkové hop-on hop-off autobusy
 • Nejdražší varianta: taxi

ulice v Reykjavíku

Bezplatná a nejjednodušší varianta: Pěšky

Islandská „metropole“ je malinký městečko o necelých 130 000 obyvatelích a patří mezi 8 nejmenších hlavních měst Evropy. Všechny jeho zajímavosti v centru města jsou tak hezky blízko sebe a dají se obejít pěšky během jednoho odpoledne.

 

Nejlevnější (i když ne zrovna levná) varianta: MHD autobus

Metro byste tu hledali těžko. V Reykjavíku i na zbytku ostrova je veškerá doprava zajišťovaná jen autobusy. Trasy jednotlivých linek můžete prozkoumat na každý zastávce. Jen bacha, stejná stanice se v opačným směru jmenuje jinak. Busy jezdí převážně každých 15–30 minut, zato jezdí načas.

 • Cena jednorázové jízdenky je 470 ISK (cca 88 Kč).
 • Kde koupit:
  • v jakékoliv trafice
  • supermarketech 10-11
  • u řidiče v hotovosti. Připravte si to ale přesně – řidiči nevracejí.
  • přes aplikaci Strætó, kde jsou i všechny další informace o trasách apod.

Ne zrovna levná varianta: Vyhlídkové hop-on hop-off autobusy

Jedna z možností, jak rychle objet Reykjavík jsou vyhlídkové autobusy Hop-on Hop-off, které fungují systémem “naskoč-vyskoč”. Autobus má sice danou okružní jízdu, ale během ní zastavuje u těch nej atraktivit a za půl hodiny (mimo sezonu každých 45 minut) přijede další. Jízdenka vám platí 24 hodin a vy během té doby můžete volně vystupovat a zase nastupovat. 

 

 

Nejdražší varianta: Taxi

Osobně si myslím, že to je zbytečnost, protože Reykjavík je malé městečko a všude se dostanete snadno pěšky. Ale kdyby bylo přece jen potřeba, tak tu funguje několik taxi společností. Islanďany nejvíc využívanou je společnost Hreyfill, jejichž taxi si můžete objednat buď telefonicky na čísle 5 88 55 22 nebo přes Hreyfill aplikaci. Na taxíky se na Islandu obecně nemává. 

S některými taxi společnostmi si taky můžete objednat okružní jídzu po městě. Tu možnost nabízí:

 • Taxi Reykjavík, se kterými 1 hodina stojí 9 000 ISK (1 679 Kč) 
 • Nebo o něco levnější Borgarbilastodin, se kterými 1 hodina stojí 8 287 ISK (1 546 Kč)

Kde a za kolik v Reykjavíku složit hlavu

 • 1. nejlevnější varianta: kemp
 • 2. nejlevnější varianta: hostely
 • Bezplatná varianta: stan “na divoko” nebo Couchsurfing
 • Ne zrovna levná varianta: Airbnb
 • Nejdražší varianta: hotely

Výhled na Reykjavík, hlavní město Islandu

1. nejlevnější varianta: Kemp

Jediným místem v celém městě, kde si legálně postavit stan je Reykjavik Eco Campsite. Leží 3 km od centra a dostanete se tam busem č. 14, který jezdí každých 15-30 minut.

Kemp má všechno, co potřebujete: wifi, sprchy s nekonečnou zásobou horký vody (která se čerpá z islandských horkých pramenů), velkou kuchyň s veškerým vybavením a zásobou surovin volně k použití, společenskou místnost / jídelnu, venkovní posezení včetně grilu. Připlatit si musíte za elektřinu, praní prádla či snídaní. Velký plus má kemp i za snahu šetření životního prostředí a striktiní třídění odpadu.

 • Cena: 2 400 ISK (cca 450 Kč) /osoba/noc. Počet zaplacených nocí a osob se striktně hlídá. Just sayin’.

 

2. nejlevnější varianta: Hostely a guesthousy

Hostelů je v Reykjavíku mnoho a mnoho. Díky tomu se i ceny za lůžko ve společném pokoji hodně liší, záleží, jaký komfort hledáte. Pohybují se v rozmezí 500 Kč u budget hostelů až do 2 000 Kč/noc. Tady je výběr těch nejlevnějších:

hostel v ReykjavíkuBezplatná varianta: Postavit si stan nadivoko v parku

Na férovku, tohle bych vám vůbec radit neměla, protože stanování na Islandu mimo kempy je zakázáno a ve městech tuplem. Byli jste varováni. Takže tahle praktika je jen pro real low-cosťáky, co mají koule. My jsme využili park Hljómskálagardur jen kousek od autobusovýho nádraží BSÍ. Je tu dost prostorných křoví, tak akorát na to, aby se tam vešel i dobře ukryl stan. Pokud se pro tenhle způsob rozhodne, prosím, nechte místo ráno tak, jako byste tam vůbec nebyli. Díky.

Druhou bezplatnou variantou je samozřejmě Couchsurfing.

 

Ne zrovna levná varianta, ale furt se dá: Soukromé pokoje přes Airbnb

Airbnb nabízí přes 300 ubytování v Reykjavíku a jeho okolí. Soukromé pokoje se cenově dají jakž takž unést – když cestujete ve dvou a více lidech. Ty nejlevnější pokoje pro 2 osoby se pohybují kolem 1 800 Kč/noc. Zpravidla čím dále od centra, tím levnější. Mnohem častěji však najdete pronájmy v rozmezí 2 000–3 000 Kč/noc. Pak samozřejmě ještě dráž. Reykjavík je nejnavštěvovanějším místem Islandu, proto doporučuju ubytko rezervovat co nejvíc dopředu – alespoň 2 měsíce předem.

 • Dvě úúúplně nejlevnější možnosti, který jsou zároveň velmi blízko centru, jsem našla pro 2 osoby tento pokoj za 1 800 Kč a tento pokoj za 1 870 Kč.
 • Krásný ubytování za fajn cenu a přímo v centru města je taky tento pokoj pro 2 osoby, jehož cena je lehce nad 2 300 Kč/noc.
 • Ceny se mohou měnit podle obsazenosti a období.

 


Pokud ještě nepoužíváš Airbnb, klikni si pro slevu 1000 Kč na tvé první ubytování.


 

ubytování přes Airbnb v Reykjavíku
Možnosti ubytování v Reykjavíku přes Airbnb

Nejdražší varianta: Hotely

Reykjavík samozřejmě nabízí i spoustu hotelů všech tříd. Nedoporučuju je. Nedoplatíte se. Pokoje pro 2 osoby v nejlevnějších 3∗ hotelech začínají na 3 000 Kč/noc. Ty dražší přesahují 8 000 Kč a ty nejluxusnější dokonce i 12 000 Kč/noc. Fujtajbl.

 


Další článek, který ti pomůže s cestou na Island: Týden na Islandu – kompletní itinerář


Kde se v Reykjavíku najíst

Pokud vám to prostor v zavazadle dovolí, dovezte si zásobu vlastního jídla z domova. A nemyslím tím jenom řízek v chlebu na první večer. Ale sušené a dlouhotrvající potraviny, které vám na nějakou dobu vystačí. Jídlo na Islandu je totiž hodně drahou položkou a jen kvůli stravě by se vám trip mohl výrazně prodražit. Jen pro představu… Hlavní chod v restauracích stojí běžně v přepočtu 500 Kč, a to je to nejlevnější. Káva nebo čaj v kavárně stojí 100–150 Kč. Za pivo dáte 250 Kč. Takže kde a jak se levně nabaštit?

PoznámkaNa Island je povoleno si přivést max. 3 kg potravin.

Hlavní třída Laugavegur v Reykjavíku

Nejlevnější varianta: nákupy v supermarketech Bónus

Nakupujte potraviny v supermarketech Bónus (žlutý prodejny s logem s divným prasátkem) a vařte si sami na hostelu nebo v kempu. Síť obchodů Bónus najdete po celém Islandu a jsou nejlevnější variantou, kde nakupovat. Ceny za spoustu potravin jsou podobné těm našim.

 • Kde supermarket Bónus najít? Jediný Bónus v celém Reykjavíku je v centru na hlavní třídě Laugavegur. Adresa: Laugavegur 59 Kjörgarður.
 • Alternativou Bónusu jsou supermarkety Krónan.

Můj tip: Pokud budete stanovat v kempu, v jejich kuchyňce je regál se spoustou potravin, které můžete volně využít k vaření.

 

Levná varianta: fast food Subway

Jedna z nejlevnějších variant, kde se na Islandu najíst, jsou fast food bagetárny Subway. V Reykjavíku je hned 5 prodejen, z toho 3 v centru a jedna nedaleko kempu. My osobně jsme na konci šestitýdenního tripu po Islandu na bagetách ze Subway přežívali. Poměr cena/porce mi to přijde jako dobrej deal.

 • Cena: Denní nabídka za malou bagetu 649 ISK (120 Kč) a za velkou bagetu 1 089 ISK (218 Kč)

 

Vyhlášené restaurace a kavárny s příjemnými cenami (v rámci islandských mezí)

Tady na rovinu říkám, že jsem po Islandu cestovala low-cost a nejvíc jsem využívala právě nákupy v Bónusech a Subway. Restaurací a kaváren jsem v Reykjavíku prošla jen pár, proto jsem pro vás vybrala ty nejvychvalovanější mezi ostatními cestovali.

 • Pekárna Braud & Co:Sladké pečivo tu stojí v rozmezí 300 – 490 ISK
 • Restaurace Icelandic Street Food: Ceny za hlavní chody se pohybují 1 790–2 000 ISK (cca 360–400 Kč) a za masové polévky 1 290–1 490 ISK (cca 260–300 Kč)
 • Kavárna a malá rodinná restaurace Svarta Kaffid v centru Reykjavíku je vyhlášená pro své polévky v chlebu. Každý den mají jiný varianty včetně vždy jedný vegetariánský. Cena za polévku je 1 850 ISK (cca 370 Kč).
 • Super průvodce levnými restauracemi v Reykjavíku jsem našla na webech Guide to Iceland a Adventure.is

Kam v Reykjavíku za nejlevnějším pivem?

To je těžká otázka, protože pivo stojí skoro všude 230-250 Kč. Vím ale, jak si s tím poradit. Stáhni si apikaci AppyHours, která vyhledává happy hours na alkolický drinky včetně piv v barech a restauracích v celém Reykjavíku.

 

Úschovna zavazadel

Několik úschovných skříněk najdete na autobusovém nádraží BSÍ. Mají všechny možný velikosti, takže ani 30 kg krosna není problém.

 • Cena: skříňka stojí cca 100 Kč na 24 h. Platí se pouze kartou.
 • Můj tip: Skříněk je tu málo. Takže pokud můžete, doporučuju přijít co nejdřív. Mohlo by se snadno stát, že budou všechny obsazený.

Kde zadarmo sehnat plynový vařič?

Kde při příletu na Island sehnat plynový vařič, aniž byste za něj utráceli nekřesťanský peníze v obchodě? Tady jsou hned 3 tipykde kartuši splašíte úplně zadarmo:

1) Na letišti. Plynový bomby je zakázáno brát s sebou do letadla. Spoustu cestovatelů tak hořáky na letišti odkládá. Porozhlédněte se, určitě někde nějaký opuštěný leží.

2) Na autobusovém nádraží BSÍ. Odsud lidi cestují na letiště a dost často ho tu odloží pro další cestovatele. Zase – mrkněte, jestli se nějaký neválí na sedačkách, na zemi v hale nebo na chodníku před nádražím.

3) V kempu. A jestli jste nepochodili ani na letišti, ani na nádraží, tak v Reykjavik Eco Campsite už rozhodně ano. Právě tady je vyhrazený místo, kam cestovatelé odkládají věci, které už nepotřebují. Kromě hotovýho plynovýho pokladu tu najdete i zásobárnu jídla, oblečení a dalších věcí k rozebrání. Takže pokud vám něco chybí, prohrabte to tady. A naopak. Jestli jste na odjezdu a už něco nepotřebujete, tohle je to správný místo, kde to nechat. Třeba zase vy pomůžete dalším cestovatelům.

 

Co v Reykjavíku navštívit?

Reykjavík je malinký a historický památky není zrovna to, co cestovatele na Island táhne. Takže toho není moc, ale něco se přece jen najde:

 • Hlavní třída Laugavegur s barevnými domky s plechovým obložením a cool street artem
 • Nádherná koncertní hala Harpa
 • Symbol města kostel Hallgrímskirkja a jeho věž, odkud budete mít Reykjavík jako na dlani
 • Islandské falologické muzeum alias muzeum penisů, které nikde jinde na světě neuvidíte
 • Perlan s výstavou přírodních divů Islandu “Wonders of Iceland” a promítáním polární záře
 • Z Reykajvíku se pořádají i plavby za pozorováním velryb a papuchalků

Pro další místa se inspiruj v článku 8 zajímavostí Reykjavíku, které vidět úplně zadarmo.


Koncertní hala Harpa, Reykjavík
Koncertní hala Harpa

Kolik teda doopravdy stojí Reykjavík?

Tolik, kolik vy sami chcete. Jasně, Reykjavík je drahý město, jedno z nejdražších v Evropě. Všechno ale záleží na vašich preferencích, pohodlí, odvaze, a taky kolik toho sníte a kolik toho chcete vidět a zažít. A každý vyhledáváme něco jinýho.

Pro přehled možností jsem vytvořila tabulku, na kolik vás může vyjít 1 den v Reykjavíku. Berte to prosím s rezervou včetně “typu cestovatelů”, nikoho rozhodně nechci škatulkovat. Každý víte sám, jaký způsob cestování vám vyhovuje. Varianty si proto nakombinujte podle svých potřeb a podle toho i odvoďte orientační cenu za 1 den.

Na kolik může vyjít 1 den v Reykjavíku

Letiště – Reykjavík

Doprava po Reykjavíku

UbytkoJídloPamátkyCelkem za 1 den
Na punkáčeStopemPěškyNadivoko v parku + úschovna:

100 Kč

Komplet vlastní:

0 Kč

Jen ty zdarma:

0 Kč

100 Kč
Na budgetVeřejný bus:

345 Kč

PěškyNejlevnější hostel:

310 Kč

Nákup v Bónusu a vaření si na hostelu:

300 Kč

Centrum a věž kostela:

205 Kč

1 160 Kč
Na pohoduFlybus:

654 Kč

Busem z a do kempu:

176 Kč

Kemp:

450 Kč

1x Subway (m. bageta),  1x vaření z vlastních surovin a těch zdarma v kempu:

120 Kč

Centrum, věž kostela, falologické muzeum:

513 Kč

1 913 Kč
Soukromí a pohodlíFlybus:

654 Kč

Bus hop-on hop-off:

782 Kč

Pokoj přes Airbnb:

1000 Kč

1x Subway (v. bageta), 1x jídlo v levné restauraci, káva:

708 Kč

Centrum, věž kostela, falologické muzeum a Perlan aurora show:

868 Kč

4 012 Kč
Luxury cestovatelTaxi:

3000 Kč

Okružní jízda s taxi na 2h:

3358 Kč

Hotel 4∗:

4000 Kč

 

2x jídlo v běžné restauraci, 2x káva:

1500 Kč

Centrum, věž kostela a Perlan komplet:

1289 Kč

13 147 Kč

Mapa Reykjavíku a Islandu ke stažení

Stáhni si zdarma podrobnou mapu Reykjavíku se všemi jeho zajímavostmi. A nejen jeho. V mapě najdeš všechna krásná místa Islandu podél okružní silnice č. 1 a mnohem víc.

Pomohl ti článek s naplánováním tvé cesty do Reykjavíku? Pak ho nezapomeň šířit na sociálních sítích dál. Třeba máš mezi svými známými někoho, kdo se tam taky chystá. 🙂 

Pošli to dál:

3 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

K tomu, aby se ti na stránkách co nejvíce líbilo, mi pomáhají soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s používáním cookies souhlasíš. Řekni mi víc

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít