
Fotospis: To nejlibovější z cest po Číně a Tchaj-wanu ve 40 fotkách
Čína včetně Hong Kongu a Tchaj-wan, to jsou místa, kde jsme strávili bezmála 3 měsíce. To není zrovna málo a my máme opět spoustu nezapomenutelných zážitků a dojmů. A samozřejmě nespočet fotek. Hodili jsme to proto všechno na jednu hromadu, abyste se taky mohli pokochat. Tady je výběr těch nejkrásnějších míst a nejlepších zážitků z Číny a Tchaj-wanu ve 40 fotkách.
Hong Kong
Hong Kong je samostatnou oblastí Číny. Oproti zbytku země je to ale úplně jiný svět. Až do roku 1997 byl totiž Hong Kong pod britskou vládou, a to se na místě dost podepsalo. Nejen tím, že se tu jezdí vlevo. Proto jsme ho minimálně pro tenhle článek od Číny oddělili.
Ve městě Hong Kong jsme strávili týden. A teď budu přímá. Hong Kong je díra. Za leskem největšího počtu mrakodrapů na světě se ukrývá špína, smrad a hlava na hlavě. Když se podíváte na ulice z vrchu, vypadá to jako obří mraveniště. I tady jsme ale našli zajímavosti, které nás minimálně něčím zaujaly.
Patrové tramvaje – unikát, který nikde jinde nenajdete. Jízda tím byla cool. Když jste ale byli nahoře a potřebovali jste se procpat ven, už tak cool to nebylo.
Vyhlídka na Hong Kong z vrchu Victoria Peak byla dechberoucí, to se jí musí nechat.
Street Art v centru Hong Kongu:
Bydlet ve čtvrti Mong Kok, bylo taky zkušeností k nezaplacení. Mong Kok je totiž místem s nejvyšší hustotou zalidnění na světě. Na 1 km² tu žije více než 130 000 lidí! A právě tady jsme měli ubytování. Bylo to jako žít v obřím mraveništi!
Čína
Dva měsíce v Číně a stejně to bylo málo. Aby člověk spatřil všechny krásy téhle země, potřeboval by mnohem více času.
Měsíc jsme strávili na jihu Číny, z toho tři týdny jsme jako dobrovolníci pomáhali mnichům v šaolinském chrámu u města Putian (provincie Fujian). V chrámu jsme oslavili Štědrý den i Nový rok, 31. prosince jsme se společně s mnichy zúčastnili speciální novoroční mše.



Další nezapomenutelný zážitky jsme si odvezli z města Foshan, kde jsme se byli mrknout na tradiční vystoupení kung fu a „lion dance“ v chrámu Zumiao a navštívili místní základní školu. O tom, jak funguje čínský vzdělávací systém jsme vyzpovídali přímo tamního učitele.




Na druhý měsíc, na období oslav Čínského nového roku, jsme přeletěli na sever na čínské highlights – Šanghaj, Peking, Velkou čínskou zeď a Xi‘an s Terakotovou armádou.
V centru Šanghaje bylo stylový nábřeží The Bund. Historický budovy na jedný straně, výhled na ty nejmodernější mrakodrapy čtvrti Pudong na straně druhý. V noci to mělo ještě větší šťávu.
Co jsme z počasí na Štědrý den a Silvestra prošvihli na jihu Číny, to jsme dohnali v Šanghaji. Právě tady nás dostihla pořádná sněhová vánice. Prý tu měli sníh po 17 letech.
Peking bylo z kulturního hlediska nejkrásnější čínský město, který jsme navštívili. Hlavně nás uchvátily historický stavby megalomanských rozměrů jako Chrám nebes a Zakázané město. (Peking si zasloužil samostatný článek – Peking je king.)





Velká čínská zeď byla… no, velká. Možná spíš monstrózní je to správný slovo. Dohlédli jsme z ní až tááámhle za vrcholky hor. A protože jsme tu byli v zimě, kdy mrzlo až to praštělo, měli jsme Zeď skoro sami pro sebe. Ale fakt jenom skoro.
Ale hlavní účel, proč jsme se do Číny cpali v tý největší zimě byly oslavy Čínskýho novýho roku v Xi‘anu.
Tu největší perlu – Terakotovou armádu – jsme si nechali na úplně poslední den pobytu v Číně. Takhle to vypadalo ve více než 2 200 let staré hrobce prvního čínského císaře dynastie Čchin. K tomuhle výletu bych měla jen jedinou výtku. Teda vlastně dvě.
Vybrat si k návštěvě prázdniny během Čínského nového roku byl pěkně špatný nápad. Tyhle dny má volno celá Čína a nějak nás nenapadlo, že se polovina země rozhodne ho strávit zrovna na Terakotový armádě.
Výlet nám taky pěkně znepříjemnily kůže koček a psů, který lemovaly celou cestu od autobusový zastávce až k památce. Už když jsme si po třech měsících v Číně nadšeně mysleli, že se tady s ničím takovým nesetkáme…
Tip:
Chystáš se taky do Číny? Aby tě netrápila tamní internetová cenzura, stáhni si ještě před odjezdem prográmek Express VPN.
Tchaj-wan
Tchaj-wan, ostrov nedaleko Číny, jsme původně v plánu neměli. Ale protože do Číny jsme měli double entry víza, tzn. mohli jsme tam být měsíc, pak vypadnout a pak se zase na měsíc vrátit, jeli jsme tam, kam to bylo nejblíž. Hello Tchaj-wan.
Za 3 týdny jsme ostrov sjeli ze shora dolů po západním pobřeží a zastavili se ve 4 městech. V každém z nich jsme si našli nějaké místečko, které jsme si zamilovali.
V Ťi-lungu to byl Zhong Zheng park se zajímavým buddhistickými chrámem a přírodní krásy ostrova Heping.



V Tchaj-peji byl nejlepší výšlap na horu Elephant Mountain s výhledem na celý hlavní město Tchaj-wanu a historická památka Kai-Shek Memorial Hall.
Nedaleko města Tchaj-nan jsme si užili plavbu na lodičce mangrovníkovým tunelem v národním parku Taijiang.
V pořadí poslední Kao-siung, druhé největší město Tchaj-wanu se nám líbilo ze všech nejvíc. Bylo v něm totiž jedno krásný místo vedle druhýho. Na naše top příčky se umístily pestrobarevný sakrální stavby kolem jezera Lotus Pond, The Great Buddha Land a umělecká čtvrť Pier-2 Art.





Uff, vybrat to nejlepší ze tří měsíců byla pěkná dřina, to vám povím. Protože ať jsme kde jsme, každý místo má svý vlastní kouzlo a odevšad si odvážíme mega bágl zážitků. I tak ale doufám, že se mi skrz nášup fotek podařilo na vás přenést alespoň trochu tý atmosféry jak z Číny, tak Tchaj-wanu. 🙂
Navštívil jsi taky Čínu nebo Tchaj-wan? Co se tu nejvíc líbilo tobě? 🙂


6 komentáře
Ivet
Čína je na mém seznamu nejbližších destinací, díky za inspiraci ! 🙂
BLOGEREM.cz
Ilona
My děkujeme za komentář, těší nás, že jsme tě inspirovali. 🙂
Under one sky
Krása. Z těch fotek se mi nejvíce asi libí mangrovníkový tunel. To má svoje kouzlo. Jinak to vypadá, že máte dost zážitků a příběhu k vyprávění. Těším se na další články. 🙂
Ilona
Plavba skrz mangrovníkový tunel byla vážně magická. 🙂 Už to je přes 10 měsíců, co jsme na cestách, zážitky tak nabývají jeden za druhým. 🙂 Takže příběhů a nápadů na články je hodně a hodně, až je nestíhám skoro sepisovat. Ale slibuju, že je na co se těšit. 🙂
Lory Humble
Mě tenhle kout světa vždycky hrozně lákal, ale naneštěstí jsem ještě neměla možnost vidět ho na vlastní oči. Teď jsem na to dostala ještě větší chuť a doufám, že se mi to taky jednou podaří – prostě musím navštívit Kaohsiung! 🙂
Ilona
Ahoj Lory, Kaohsiung byl z taiwanských měst ze všech nejkrásnější! Některá místa mi úplně vyrazila dech, třeba Lotus Pond nebo čtvrť Pier-2-Art. Takže za mě Kaohsiung určitě doporučuju. 🙂 A Čína to je kapitola sama pro sebe, ta se musí zažít! Budu držet pěsti, ať se sem taky brzy podíváš. 🙂