Tipy a inspirace

Co je potřeba vyřídit před cestou kolem světa

Když jsme si v lednu 2017 koupili jednosměrnou letenku na Island, byl tím pro nás oficiálně stvrzen odjezd na cestu kolem světa a už se nedalo couvnout. Start byl stanoven na červenec a my tak měli půl roku na přípravy. Když jsme dávali dohromady “to do list”, co všechno je potřeba před cestou zařídit, zjistili jsme, že toho není zrovna málo.

Dalo nám trochu zabrat, než jsme si byli jistí, že na seznamu o 28-mi položkách už nic nechybí. Abychom ulehčili práci ostatním cestovatelům, kteří se taky chystají na dalekou cestu do zahraničí a nechtějí nic podcenit, sestavili jsme souhrn, co je potřeba před odjezdem oběhat včetně toho, kde se to dá zařídit a kolik to spolkne peněz.

3 měsíce před odjezdem

1. Naplánování přibližné trasy

 

2. Vyhledání si informací, zajímavostí a možnosti ubytování v první destinaci

Za sebe doporučuju tohle vyřešit mezi prvními věcmi, aby byl pak prostor řešit v klidu to důležité. Všechny ostatní destinace pak můžete hrotit po cestě.

 

3. Očkování

Tenhle bod pro nás byl docela oříšek. Ve světě je tolik nemocí, jedna hnusnější než druhá, které prostě chytit nechcete. Ale na druhou stranu, kdyby si člověk měl nechat napíchat všechno, co existuje, dá do toho všechny úspory na cestu.

Takový cestovatelský základ je očkování proti tetanu, žloutence a břišnímu tyfu. My jsme si k tomu nechali dát ještě meningokokovou meningitidu, protože se přenáší vzduchem. Doktorka nás ještě hodně přesvědčovala o vzteklině. Očkování je třeba řešit s dostatečným předstihem, protože některé vakcíny mají více dávek a je potřeba mezi nimi mít “rozestup”.

Kde zařídit: Doporučujeme zajít do očkovacího centra Avenier, kde jsou skvělý doktorky, které vám poradí, co by pro vás bylo nejlepší, podle oblastí, kam se chystáte.

Za kolik: My jsme platili za břišní tyfus 915 Kč, žloutenku 2 960 Kč a meningokokovou meningitidu 1 980 Kč. Ceny o dalších vakcínách najdete na www.ockovacicentrum.cz, případně přímo u doktorky.

 

4. Mezinárodní očkovací průkaz,

protože v některých zemích vyžadují potvrzení o očkování.

Kde zařídit: Stačí si o něj říct v očkovacím centru, když se jdete očkovat.

Za kolik: 100 Kč

 

5. Pasy

Doporučujeme 2 až 3 pasy. V případě, že chcete navštívit větší počet zemí, 2 pasy se budou hodit – jednak, aby se tam všechna ta víza vešla, jednak když cestujete do zemí, které mezi sebou nemají řekněme přátelský vztah. Například do arabských zemí vás nepustí s vízem z Izraele. Tyhle dva důvody úplně stačí uvést na úřadě pro vydání více pasů.

Třetí pas je dobré nechat doma. V případě ztráty nebo krádeže je rychlejší nechat si ho poslat z domova, než si vystavovat na české ambasádě v zahraničí nový.

Pasy doporučujeme řešit jako jednu z prvních věcí, protože jejich vydání může trvat až měsíc. Navíc budou potřeba na víza.

Kde zařídit: na jakémkoliv městském úřadě

Za kolik: 1 pas za 600 Kč

to do list před cestou
Zdroj: pixabay.com

2 měsíce před odjezdem

6. Průkazové fotky

Budou se hodit hlavně na mezinárodní řidičák a k žádostem o víza.

Kde zařídit: pobočky FotoŠkoda, Fotolab

Za kolik: 4 fotografie 3,5×4,5 za 140 Kč (FotoŠkoda)

 

7. Víza, pozvání.

Tohle je trochu širší téma. Existují země, kde se dá vízum opatřit snadno přes internet (např. Vietnam). Jsou země, kde je vízum jen formalita, která se dá zařídit na místě na letišti. Jsou ale i státy, kde si vízum musíte zařídit dopředu, jinak vás deportují zpět, odkud jste přišli (např. Rusko), i státy, které společně se žádostí o vystavení víza chtějí milion dalších požadavků (např. Čína).

Informace o vízových povinnostech jednotlivých zemí najdete na webovkách Ministerstva zahraničních věcí. Některé státy vystaví vízum během pár dní, jindy vyřízení může trvat až měsíc.

Kde zařídit: O samotné vízum se žádá na úřadě daného státu. Do některých zemí je k žádosti o vízum nutné přiložit pozvání do dané země (např. Rusko). Na tuhle formalitu existují agentury, které vám za poplatek pozvání zařídí. Zadejte si do vyhledávače „název státu pozvání“ a mrkněte na možnosti.

Za kolik: Ceny za víza se liší podle destinace, u pozvání i podle agentur. (My jsme před odjezdem řešili jen vízum do Ruska, které nás stálo 1720 Kč + 350 Kč pozvání.)

 

8. Mezinárodní řidičák

Hodí se, pokud se chystáte ve vámi vybraných zemích řídit. Řidičák vystavený v některé ze zemí Evropské unie, tzn. i u nás v ČR, je platný na celém území EU. Do ostatních zemí je potřeba mezinárodní řidičský průkaz, který je v podstatě jazykovým překladem. Společně s mezinárodním řidičákem je nutné mít i stávající řidičák.

Kde zařídit: Na obecním úřadě obce s rozšířenou pravomocí. V Praze na Magistrátu hlavního města, registr řidičů.

Za kolik: 50 Kč

 

9. Rozprodat, rozdat a vyházet nadbytečné věci

Veškeré oblečení, které jsme nenosili, knihy, elektronika a další věci, které nám jen doma zabíraly místo, jsme prodali. Já jsem prodala i svoje vlasy do parukářství. Alespoň jsme měli pár kaček navíc na cestu. Co nešlo prodat jsme darovali nebo vyhodili.

Kde zařídit: Na prodej věcí se mě osobně nejvíc osvědčil bazos.cz a sbazar.cz Knihy se také dobře prodávají na databazeknih.cz nebo trhknih.cz, případně cbdb.cz.

 

10. Nákup oblečení a vybavení

Záleží kam se chystáte. My, protože cestujeme po zemích, kde je zima i horko, do měst i na treky do přírody, máme s sebou od každýho typu oblečení něco – outdoorové oblečení, teplé oblečení, hadříky do města, ale i plavky či pláštěnku.

Do správnýho vybavení cestovatele patří i kvalitní foťák a zásoba paměťových karet.

Kde sehnat: Za sebe doporučuju prodejny Decathlon, kde jsem sehnala vždy všechno, co jsem potřebovala. Další obchody s kvalitním outdoorovým vybavením jsou RockPoint a Husky.

 

11. Žádost o vydání druhé platební karty

Druhá karta se vždycky hodí, zvlášť když se vám jedna zničí, vyprší ji platnost, ztratíte ji nebo vám ji ukradnou. Stát se může cokoliv…

Kde zařídit: Na žádost u své banky – osobně na pobočce, telefonicky, případně u některých bank je možnost zažádat elektronicky v internetovém bankovnictví. Kartu si lze nechat zaslat domů, dodací doba je až 30 dní od podání žádosti.

Za kolik: Některé banky nabízejí vydání druhé karty zdarma, jiné za menší poplatek (cca 100 – 300 Kč).

 

12. Založení si účtu u druhé banky

Hlavním důvodem je, abyste měli alespoň 2 typy platebních karet – nejlépe MasterCard a Visa (další možností je American Express). A nejlépe u banky, která nabízí výběry v zahraničí zdarma (např. UnicreditBank nebo mBank).

Zdroj: pixabay.com

Mohlo by ti taky pomoc: Jak se finančně řeší cesta kolem světa


1 měsíc před odjezdem

13. Cestovní pojištění

Najít důvěryhodnou pojišťovnu, která nám vyhovovala nabídkou služeb a podmínkami, a zároveň aby nás to finančně nezruinovalo, to bylo největší „žrádlo“ a trvalo to snad věčnost, než jsme vybrali tu nejvhodnější. Nakonec u nás vyhrálo cestovko od AXA pojišťovny.

Kde zajistit: Mrknout a porovnat ceny můžete na top-pojisteni.cz. Když máte vybráno, pojištění si můžete sjednat online ne webových stránkách přímo dané pojišťovny.

Za kolik: Ceny za roční cestovní pojištění do světa se pohybují v hodně širokém cenovém rozpětí. Nejlevnější jsme našli za 8 000 Kč (Direct pojišťovna), ale můžou se pohybovat i v řádu několika desítek tisíc korun. My jsme zvolili AXA pojišťovnu za 11 534 Kč. Pokud se budete chtít pojistit i na extrémní sporty (zahrnující většinou i surfování či výstup nad 3 000 m. n. m.), počítejte s dvojnásobkem ceny.

 

14. Najít vhodného operátora a tarif

Tohle byl pro nás skoro stejný problém jako cestovní pojištění. Na území EU i většiny ostatních evropských států zůstávají ceny stejné dle vašeho tarifu, tzn. jako v ČR. Ale žádný z českých operátorů nenabízí (výhodný) balíček při cestách do zbytku světa.

Nejsympatičtější nám byla nabídka od O2, kteří nabízejí tarif „volání bez hranic“, v rámci nějž se za volání platí 79 Kč tzv. spojovací poplatek a pouze 3,90 Kč za každou další minutu, ať už odchozích či příchozích hovorů. Za druhou nejvýhodnější variantu považujeme koupení si SIM karty přímo v dané zemi.

 

15. Zařídit si živnostenský list

– freelanceři, kteří se chystají pracovat během cestování na dálku.

 

16. Zřízení datové schránky,

kam vám budou elektronicky zasílány veškeré úřední dokumenty. Po zřízení si schránku nastavte, aby vám chodila upozornění na příchozí zprávy.

Kde zařídit: Na pobočkách CheckPoint

Za kolik: zdarma

 

17. Plné moci

Hodí se nechat v rodné zemi úředně ověřenou plnou moc člověku, popř. lidem, kterým plně důvěřujete, aby za vás v případě potřeby mohli vyřídit úřední záležitosti.

Kde zařídit: Na pobočkách CheckPoint

Za kolik: 30 Kč za jednu plnou moc

 

18. Založení profilů na neplacených ubytováních, dobrovolnických programech a housesittingu

Kde zařídit: Portály s možností ubytování zdarma – Couchsurfing. com, BeWelcome.org, HospitalityClub.org, CampInMyGarden.com.

Dobrovolnické programy s nabídkou práce výměnou za ubytování a jídlo – Workaway.info, WWOOF.net, HelpX.net.

Hlídání domu či domácích mazlíčků – TrustedHousesitters.com, HouseCarers.com, MindMyHouse.com.

Za kolik: U dobrovolnických portálů a housesittingu se platí registrační poplatek většinou s platností na 1 rok. Jejich výše se u jednotlivých programů liší. U housesittingu se ceny poplatků hýbou od 20 do 50 USD. U Workaway se platí 32 USD za jednotlivce (42 USD za pár). U HelpX je cena 20 EUR na 2 roky. U WWOOFingu se ceny liší podle jednotlivých zemí.

 

19. Poslední kontroly u doktorů

– u zubaře a ženy u gynekologa.

 

20. Recept na antimalarika

Pokud cestujete do malarických oblastí, jsou nezbytnou součástí lékárničky antimalarika, která se dají koupit pouze na předpis od lékaře.

Kde zařídit: Recept na antimalarika vám na žádost vydá očkující lékař v očkovacím centru, případně váš praktický lékař.

Za kolik: My jsme za jedno balení antimalarik platili 1 180 Kč.

 

21. Nákup zásoby léků, včetně antimalarik.

 

22. Ti, co nosí kontaktní čočky, by si měli nabrat jejich dostatečnou zásobu.

 

Týden před odjezdem

23. Odhlášení ze zdravotní pojišťovny,

v případě, že nejste OSVČ. Odhlašuje se povinně při pobytu delším než půl roku. Dodává se potvrzení o ukončení pracovní smlouvy, případně ukončení (přerušení) studia a cestovní pojištění.

Kde zařídit: na pobočce vaší zdravotní pojišťovny

 

24. Informovat vaše banky o odjezdu do zahraničí

V opačném případě by se mohlo stát, že banka při platbě v zahraničí kartu zablokuje v domnění neoprávněné platby. Nejjednodušší a nejrychlejší způsob je telefonicky, některé banky ale nabízejí možnost nahlášení v internetovém bankovnictví.

 

25. Výměna peněz

Měnu první destinace plus se hodí mít vždy jako pojistku 50 USD a 50 EUR.

 

26. Stáhnout užitečné aplikace do mobilu

Offline slovníky, offline překladač – nejlépe takový, který zvládá přeložit i čínské, japonské a korejské znaky (Waygo), obrazový slovník (Picture Dictionary), offline mapy, Spending Tracker – hlídá výdaje na cestách, couchsurfing, internetová bankovnictví vašich bank…

 

27. Kopie dokladů

Pro jistotu se vyplatí mít kopie veškerých cestovních dokladů (pas, občanka, letenky/jízdenky, víza, pojištění), jak v papírové verzi, tak uložené online i offline v notebooku, tabletu nebo alespoň mobilu.

 

28. Rozlučková párty s přáteli a s rodinou

Protože bez posledního rozloučení s lidmi, které milujeme by prostě nešlo odjet!

Zdroj: pixabay.com

Pomohl ti článek? Pak se o něj nezapomeň podělit s přáteli. 🙂

Pošli to dál:

4 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

K tomu, aby se ti na stránkách co nejvíce líbilo, mi pomáhají soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s používáním cookies souhlasíš. Řekni mi víc

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít