Tipy na dárky pro cestovatele
Rady, tipy, inspirace

30 nápadů na vánoční dárky pro cestovatele dobrodruhy

Máš mezi blízkými vášnivou cestovatelku nebo ztřeštěného dobrodruha a přemýšlíš, čím je na Vánoce obdarovat? Lámeš si hlavu s tím, co by jim udělalo radost? Pak jsi tady správně. Mám pro tebe hned 30 tipů na vánoční dárky, které zaručeně potěší každého cestovatele dobrodruha.

Sama většinu z toho mám a často, ne-li vždycky, na cestách využívám. Aby se ti dárek ještě lépe vybíral, u každého přidávám orientační cenu a odkaz, kde ho můžeš koupit. Většinu z toho ale seženeš na Alze nebo v shopech s outdoorovým vybavením (můj oblíbený je Decathlon). Hodně šikovný je taky Cestovatelský obchod s cestovatelskými vychytávkami.

K zaznamenávání zážitků

1. Stírací mapa světa

Co si budem…? Všichni cestovatelé si chtějí uchovat vzpomínky na místa, která navštívili. Stírací mapa světa je jednou z možností. Tady ale bacha. Po velkém boomu, kdy stírací mapy přišly na trh, už ji mnoho cestovatelů jako dárek dostalo.

 • Kolik to stojí? 280 – 1 500 Kč
 • Kde sehnat? Nádherné mapy ke stírání najdeš na Travelmap.cz, velký výběr mají i v Království map. V obou obchodech mapa stojí kolem tisícikoruny. Ale když zabrouzdáš internety, najdeš toho nespočet včetně levnějších variant.

2. Mapa světa + zapichovací vlaječky

Druhou možností vyznačování objevených míst je plakát mapy světa se sadou připínáčku ve tvaru vlajky. Sama jsem si v zapichování vlaječek libovala, dokud jsem nedostala stírací mapu.

 • Kde a za kolik sehnat? Mapu seženeš kolem 200 Kč snad v každém knihkupectví.
 • Připínáčky vlajky jsem pro tebe našla tady za 36 Kč nebo, pokud lpíš na jedné barvě, tak tady za 77 Kč.

3. Zápisník z cest

Těm, kteří dávají přednost uchovávání vzpomínek na papíře nebo prostě jen milují zapisování poznámek „růčo”, uděláš radost blokem. A když ten zápisník bude vyladěný přímo pro cestovatele, udělá mu radost dvojnásob.

 • Kde a za kolik sehnat?
  • Na webu Travel bible najdeš Boží notes, který běžně stojí 980 Kč.
  • V Best dárcích mají krásný cestovní deník se stíracími mapami za 299 Kč.
  • Spoustu dalších krásných variant cestovatelských deníků mají na Fleru, kde ceny začínají na 177 Kč a končí na 1 699 Kč.

Když je váš cestovatel knihomol

4. Travel Bible a Travel Jobs

Pokud je tvůj blízký ostřílený cestovatel, tohle pravděpodobně už nebude potřebovat. Jestli chce ale vyrazit do světa a ještě si není jistý v kramflecích co a jak, podpoř ho darováním Travel Bible – cestovatelskou příručkou plnou božích rad.

A jestli plánuje po cestě pracovat, bude se mu hodit i kniha Travel Jobs plná inspirace, jak se dá vydělávat na cestách.

 • Kde a za kolik sehnat?
  • Přímo v e-shopu Travel Bible si můžeš objednat obě knihy za 750 Kč. Samotná Travel Bible (tištěná kniha + e-book) pak za 499 Kč.
  • V knihkupectvích, například Neo Luxor za 429 Kč

5. Průvodce Lonely Planet

Víš, že se chystá do konkrétní destinace? Obstarej mu průvodce, se kterým mu ulehčíš práci s vyhledáváním informací. Za sebe doporučuju průvodce z řad Lonely Planet, kteří jsou těmi nejpodrobnějšími průvodci, co jsem kdy měla v ruce.

 • Kolik to stojí? Tady záleží na destinaci. Nejčastěji se ceny pohybují kolem 500 Kč. Můžeš ale najít i akční nabídky za 299 Kč.
 • Kde sehnat? V e-shopu Lonely Planet nebo snad ve všech knihkupectvích.

6. Cestopisné knihy

Když cestovatelé zrovna necestují nebo neplánují další trip, čtou si o tom, jak cestují ostatní. Proto určitě nešlápneš vedle s knihou zcestovalých autorů. Sáhni po:

7. Čtečka – nejlepší parťák na cesty

Kniha bývá na cestách společník k nezaplacení. Pokud ale váš blízký cestuje co nejvíc nalehko a počítá každý gram, kniha by mu jen přitížila. Obdarujte ho proto čtečkou, kam si může nasázet, tolik příběhů s sebou na cesty, kolik se mu jen zlíbí.

 • Kolik stojí? Nejčastěji v rozmezí 2 000 – 3 000 Kč
 • Kde sehnat? Alza.cz

Doplnění kempovací výbavy dobrodruha

8. Švýcarský nůž

Kdybych měla jmenovat jednu věc, kterou si beru s sebou vždycky při kempování do přírody, byl by to kapesní nůž. Bez týhle užitečný věcičky s pilkou, nůžkami, šroubovákem, otvírákem na konzervy, pivo nebo víno a spousty dalších udělátek, už bych se neobešla. Nemusím díky tomu tahat hromadu dalších krámů.

 • Kolik to stojí? Jednoduše řečeno, čím víc funkcí, tím dražší nůž. Ty nejjednodušší se tak dají sehnat už od 400 až 500 Kč. Ty pořádnější se ale pohybují kolem 1 000 Kč.
 • Kde sehnat? Opravdovou švýcarskou kvalitku najdeš u Victorinox. Jejich nože ostatně najdeš i na Alze.

9. Filtr na vodu

Tohle se hodí každýmu bláznovi, který se vydává trekovat na několik dní do divočiny. Nehrozí mu tak, že ho to prožene pokaždý, když se napije vody z řeky nebo jezera.

 • Kolik to stojí? Většinou 1 000 Kč a víc.
 • Kde sehnat? Já osobně používám filtr na vodu Frontier Pro. Užitečný mi přijde ale třeba i Sawyer Mini, který prodávají v Hanibalovi nebo Alze.

10. Kvalitní čelovka

Nepostradatelná věc a nezbytnost ve vybavení každýho dobrodruha. Ale nekupujte mu žádný šunt. Hledejte takovou, která dosvítí minimálně na 30 metrů, je voděodolná, vydrží svítit alespoň 60 hodin a je dobíjecí.

 • Kolik to stojí? Ty fakt dobrý čelovky začínají většinou na 1 000 Kč.
 • Kde sehnat? Velký výběr čelovek je na Alze.

11. Spork

Aneb vidlička, lžíce a nůž v jednom. Nejlibovější věc, co jsem si kdy na kempování pořídila! A pro jistotu jich mám hned několik, protože moji cestoparťáci si je pak ode mě nadšeně půjčují.

 • Kolik to stojí? 50 – 60 Kč
 • Kde sehnat? Snad v každém shopu s outdoorovým vybavením. Například v Rock Pointu nebo 4Camping.

12. Rychleschnoucí ručník z mikrovlákna

Tak si to shrneme. Je malý, skladný a super lehký, takže kolikrát ani nevím, že ho v batohu mám, a rychle uschne. Co víc si od ručníku přát? 🙂

 • Kolik to stojí? 49 až 229 Kč, záleží na velikosti.
 • Kde sehnat? V Decathlonu. Já osobně používám tyhle a nemůžu si stěžovat.

Další chytré cestovatelské vychytávky

13. Plastová sklenice na víno

Pít na cestách víno v plecháčku, plastovým kelímku nebo v nejlepším případě v hrníčku je hnus. Ale člověk s sebou přece nepotáhne sklenici na víno. Anebo ano? Už se myslelo i na cestovatele alkoholiky, pro které tu je plastová skládací sklenice na víno. Já osobně ji ještě nemám, takže Ježíšku…? 🙂

14. Sada vodotěsných pytlů

Tohle nemusí být dárek jen pro vodáky, ale hodí se i při kempování. Zvlášť při trecích v deštivých destinacích nebo tam, kde se brodí řeky. Takhle zůstane všechno vybavení hezky v suchu. Navíc jsou praktický i jako organizéry do zavazadla.

 • Kde a za kolik sehnat? V Alze mají sadu 3 kusů různých velikostí a barev za 689 Kč.
 • Já osobně používám vaky značky Sea to Summit. Velikosti a barvy si pak můžeš jednotlivě nakombinovat třeba na 4camping.

15. Skrytá ledvinka

Super věc při cestování do Asie nebo jiných světových metropolí, kde jsou kapsáři na denním „pořádku”. Peníze a doklady se schovají do malé ledvinky (tzv. money belt), která pasuje na tělo a schová se pod oblečení. Zloději tak nemají šanci.

 • Kde a za kolik sehnat? V Cestovatelským obchodě mají výběr money beltů od 200 do 519 Kč.
 • Tip: Hledejte nejlépe ledvinku s ochranou před RFID skenováním a krádeží elektronických dat.

16. Hodinky s výškoměrem a dalšími fičurami

Tohle už je hodně luxusní dárek, za který dáte pár tisíc. Voděodolné hodinky v sobě mají taky výškoměr, teploměr a tlakoměr. V dražší variantě pak i hloubkoměr, kompas a barometr. Hodí se pro horaly, horolezce nebo letce. V druhé variantě také pro potápěče.

 • Kolik to stojí? 3 299 Kč nebo 6 499 Kč
 • Kde sehnat? Decathlon

Elektronika, která se v báglu cestovatele nikdy neztratí

17. Power banka

Dárek, kterým nepohrdne žádný cestovatel. Ta je potřeba prostě vždycky na všech cestách. Zvlášť když jede někam, kde nebude mít delší možnost nabíjení. A jakou vybrat? Nejlépe takovou, která má velkou kapacitu (alespoň 20 000 mAh) a rychle se nabíjí.

 • Kde a za kolik sehnat? Na Alze najdete snad stovky power bank. Při porovnání cena vs. kvalita velice dobře vychází Xaomi Mi za 599 Kč.

18. Solární nabíječka

Když však vyráží na několikadenní treky do divočiny, i sebelepší powerbanka se dřív nebo později vybije. Na takový případy není lepšího léku než solární nabíječka.

 • Kde a za kolik sehnat? Na Alze seženeš ty lepší od 1 000 Kč a výš.

19. Bezdrátový, popř. závěsný repráček

Stejně jako knihy, tak hudba je výborným společníkem nejen na cesty. Pořiďte svému blízkému přenosný repráček, který si snadno napojí přes Bluetooth na telefon nebo mp3 a bude si zpříjemňovat chvíle na pláži, večer ve stanu nebo u chaty v hamaku.

 • Kde a za kolik sehnat? Na Alze mají zase stovky bezdrátových reproduktorů všech velikostí, barev a cen.
 • My používáme JBL Go, který nám bez problémů funguje už asi 2 roky a stojí 649 Kč.
 • Tip: Ještě o něco šikovnější je repráček s karabinou, který se dá zavěsit na strom nebo kamkoliv jinam. Třeba JBL Clip za 1 590 Kč.

Šikovné drobnůstky za pár korun

20. Batůžek v pytlíčku

Jestliže cestuje s velkým báglem a pak při túrách nebo menších výletech řeší, že se s tím nechce tahat, tak tohle bude vysvobození. Tenhle batoh je super lehký a během chvilky se dá složit tak, že se vejde do dlaně.

21. Originální visačka na zavazadlo

Visačka / jmenovka je praktická drobnůstka, která vždycky potěší. A nemusí být vždycky nudně černá. Hodí se pro cestovatele na ozdobení jak kufru, tak krosny.

 • Kolik stojí? 75 – 119 Kč
 • Kde sehnat: Spoustu originálních a barevných visaček mají na Nejkufry.cz

 

22. Barevný popruh na foťák

Nepustí ten váš cestovatel foťák z ruky? Když už přeměňujeme nudné černé věci za něco originálnějšího, co to takhle zkusit i u popruhu na foťák?

 • Kde a za kolik sehnat?  Tady máš na výběr z 15 variant za 265 Kč.

 

23. Rolnička proti medvědům

Leze ten blázen do lesů a hor Skandinávie, Rumunska, Kanady nebo jiných destinací, kde to obsazují medvědi? Nejlepší způsob, jak se nepotkat s medvědem, je dělat hluk. Pořiď mu rolničku, kterou si připne třeba na batoh a bude dělat rámus za něj.

 • Kde a za kolik sehnat? Rolničku na medvědy najdeš v mnoha outdoor shopech od 129 do 165 Kč.  

24. Maska na oči a špunty do uší – aby se mu na cestách lépe spalo

Konečně se tvůj kámoš/příbuzný na cestách vyspí. Ať už potřebuje dohnat spánkový deficit v letadle či autobuse, přespat na letišti, v hostelu, u couchsurfera v obýváku, v bytě s oknem do rušný ulice nebo prostě kdekoliv jinde, kde je světlo nebo rámus. Maska na oči a špunty do uší jsou v tomhle neocenitelný vychytávky.

 • Kolik to stojí? Vejdeš se do 200 Kč.
 • Kde sehnat? V Cestovatelským obchodě toho mají na výběr dost. Já osobně používám masku TravelSafe. Testováno a osvědčeno v Transsibiřský magistrále ve vagonu s 50 chrápajícími Rusy.

25. Sada malých lahviček na tekutiny do letadla

Jestli je váš blízký lowcosťák a cestuje nejčastěji jen s příručním zavazadlem, pak ocení sadu lahviček na tekutiny. Může si tak vzít mýdlo, šampon nebo jakoukoliv jinou tekutou hygienu s sebou do letadla. A při další cestě nemusí nic dokupovat, jen si je jednoduše doplní.

26. Hygienický vychytávky

V cestovatelským obchůdku Pod7kilo najdeš supr hygienický vychytávky. Například univerzální mýdlo na tělo, vlasy, nádobí i na prádlo za 115 Kč. Šikovné mi přijdou i plátkové mýdlo, krém na holení a prací prášek (každý za 85 Kč) nebo skládací zubní kartáček (99 Kč).

 

27. Osobní dárky plné společných vzpomínek

Dárky, které připomenou společně prožité chvíle, jsou ty nejkrásnější, věřte mi. Dejte dohromady fotografie z vaší společné cesty a nechte z nich vyrobit fotoknihu, kalendář nebo koláž na stěnu.

 • Kde sehnat? Kvalitní fotodárky vyrábějí na Fotolab.cz.
 • Tip: Ještě víc osobnější dárek bude vlastnoručně vyráběné fotoalbum. Nechte fotografie vyvolat, vlepte je do alba a připište vlastní popisky, které mu budou připomínat vaše společně prožité okamžiky.

Paráda pro cestovatelky

28. Hodinky s mapou

Nebudeme si nic nalhávat, všechny holky máme rády parádu. I když jsme díky cestování minimalistky, nějaká ta ozdoba prostě udělá radost. Hlavně, když vyjadřuje náš životní styl.

 • Kolik to stojí? 400 Kč
 • Kde sehnat? Mě kdysi uchvátily tyhle hodinky s mapou a letadlem místo vteřinovky. A vždycky, když je mám na sobě, sklízím jednu chválu za druhou.

29. Náhrdelník s mapou

O něco něžnější, ale pořád stylový, módní doplněk je náhrdelník s mapou světa.

 • Kolik to stojí? Nádherných 99 – 139 Kč.
 • Kde sehnat? Tady určitě vybereš náhrdelník dle jejího gusta.

 

30. Zážitek

Není tvůj kámoš / příbuzný materialista? Pak mu uděláš neskutečnou radost nevšedním zážitkem. Kup mu voucher na skok padákem, do skydiving areny nebo surf areny. Obdaruj ho kurzem přežití v přírodě, potápění nebo fotografování. Po návratu z náročného treku nebo slézání hor bude vděčný i za (thajskou) masáž. Zamysli se nad tím, co má rád. Určitě vymyslíš spoustu dalších variant. 🙂 Inspirovat se můžeš na Slevomatu.

 

Jaký cestovatelský dárek jsi daroval a udělal opravdovou radost? Co potěšilo na Vánoce nejvíc tebe?

Pošli to dál:

2 komentáře

 • Kája

  Stírací mapa světa je fajn. Pro začátek jsem si vytiskla slepou mapu Evropy a vybarvila si státy, ve kterých jsem byla. To je taky dobré. 🙂 😀
  Cestopisné knihy čtu ráda. Nejradši teda knihy z různých treků v horách. Sama bych se na ně nevydala, ale číst o nich? Paráda.
  O čtečce knih uvažuju už delší dobu. Měla jsem období, kdy jsem byla líná chodit do knihovny a četla převážně z notebooku. Pak se to zlomilo. Od té doby, co jsem letěla letadlem jen s příručním zavazadlem a kvůli hmotnosti jsem si mohla vzít jen jednu jedinou knihu, je ta myšlenka zase zpátky. Asi o ni letos napíšu Ježíškovi.
  Za popruh na foťák bych se na nikoho nezlobila!
  Zážitkové dárky jsou super. Dlouhou dobu tajně s ním o psím spřežení. Sice to úplně nesouvisí s cestováním… ale psi jsou moje láska.

  • Ilona

   Já mám vytisknutou mapu a zapichuju vlaječky. Mě samotnou by to nenapadlo, ale dostala jsem to tehdy jako dárek od kamarádky a přišlo mi to geniální. 🙂

   Čtečka je nejlepší věc. Já jsem se jí dlouho bránila, protože miluju prostě papírový knihy. Ale při cestách to ušetří dost místa a kil. 🙂

   Na jízdu na psím spřežení doporučuju nečekat na dárek a jet jako dobrovolník pomáhat trénovat husky a malamuty na závody psích spřežení do Skandinávie nebo Kanady. Já byla takhle 3-4 roky zpátky na měsíc v Norsku a mám z toho zážitek na celý život. Kdybys chtěla víc info, napiš mi, ráda poradím. 🙂

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

K tomu, aby se ti na stránkách co nejvíce líbilo, mi pomáhají soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s používáním cookies souhlasíš. Řekni mi víc

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít