Cesta kolem světa, rok na cestách nebo jinak vyskloňovaná varianta. Všechno to zní dost nákladně a určitě si to můžou dovolit jen ti nejbohatší, co si na to spořili nejméně celý život. Ale je to opravdu tak? Existují cestovatelé, páry či dokonce rodiny, kteří se seberou a jedou. Na několik měsíců, na rok, na pět, napořád. Kolik to tedy reálně stojí? Dá se na to našetřit nebo se to dá vymyslet i jinak?

Sami máme roční cestu za sebou. Naší celkovou cenu i způsob cestování už jsme vám prozradili. Abyste ale měli srovnání, oslovila jsem další 4 páry, které si taky zabalily uzlíček a vyrazily světu vstříc. I ony nám práskly svoje částky včetně toho, jak celé cestování řešily finančně – na čem šetřily, kde na to vzaly a jestli to vůbec celé stálo za to. Všechny dvojice projížděly svět křížem krážem rok a déle. Každý pár jiným směrem, jiným způsobem. Takže kolik tedy rok na cestách doopravdy stojí, pokud cestujete v páru?

Pro lepší představu jsou finální částky rozdělené i na výdaje na jednoho člověka na den. V konečných cenách jsou zahrnuty veškeré náklady spojené s cestou – od vybavení, víza, očkování, pojištění, přes letenky, jízdenky, ubytování, jídlo, až po vstupenky či dárky.

 

Adéla a Pavel ze Všech řití světa

Délka cesty: aktuálně 20 měsíců a stále na cestách

Země: Nepál – Ladakh, Indie – Srí Lanka – severní Vietnam – Kuala Lumpur, Malajsie – Singapur – Sydney, Austrálie – Nový Zéland + Jižní Korea

Celková cena za rok: 546 736 Kč + 40 000 outdoorové vybavení

Cena na den na jednoho: 749 Kč

 

“Na cestu jsme vyrazili 27. března 2017 a jsme na ní technicky doteď, ačkoliv od loňského listopadu trávíme čas více méně na Novém Zélandu.

Způsoby cestování jsme po celou dobu volili konvenční – mezi státy letecky, uvnitř pak autobusy, vlaky, stopem, pěšky, ve Vietnamu a na Srí Lance jsme si taky půjčili motorku. Na Zélandu jsme si koupili auto uzpůsobené na spaní, které se nám na nějaký čas stalo i domovem. Pokud jde o bydlení v Asii, často jsme využívali weby Booking a Agoda, nebo jsme ubytovny a hotely obráželi naslepo. V Austrálii jsme za celou cestu poprvé využili Airbnb. S jednou výjimkou jsme si vždy dopřáli soukromý pokoj pro dva.

A kde jsme na to vzali? Pavel měl našetřeno dost na to, aby nám oběma pokryl cestování po Asii. Já jsem měla našetřeno míň, a tak jsem náš rozpočet po cestě přikrmovala copywritingem na volné noze. Po příjezdu na Zéland (Pavel do země musel na turistu, Working Holiday víza jsem získala jen já) a pár týdnech cestování jsem si našla práci jako kuchařka a živila jsem nás pro změnu já. Z jednoho platu jsme zvládli i šetřit na další cesty, v červnu jsme si udělali 5 týdnů dovolené v Jižní Koreji a Česku, už nám to doma chybělo. Teď žijeme ve Wellingtonu a nějakou dobu budeme muset zase šetřit, než se posuneme dál.

Myslím, že zkušenosti a zážitky, které nám dlouhodobé cestování přináší, za všechny ty peníze rozhodně stojí – i se všemi krizemi, nesnázemi, komplikacemi a stýskáními, které samozřejmě přicházejí taky. Litujeme jen toho, že jsme nevyrazili dřív! Svět je hrozně velký a skoro nic jsme neviděli. :)”

 

Adélka a Pavel se rozhodli objevit všechny řitě světa. Opustili pohodlí domova a stabilního zaměstnání a společně se vydali daleko za hranice komfortní zóny. Na blogu Všechny řitě světa píšou o jejich nejvíc cool zážitcích včetně obsáhlého článku o jejich roku na cestách, kde prozrazují i detaily svých výdajů. Své zkušenosti pravidelně sdílí na Facebooku.

 

Z cesty kolem světa: Katka a Petr to vzali pozpátku kolem zeměkoule

Délka cesty: 484 dní (16 měsíců)

Země: Argentina – Chile – Bolívie – Peru – Ekvádor – USA – Kanada – Aljaška – Havaj – Fidži – Nový Zéland – Austrálie – Indonésie – Singapur – Malajsie – Thajsko – Barma – Kambodža – Vietnam – Čína – Mongolsko – Rusko – Estonsko – Lotyšsko – Litva – Polsko

Celková cena za 16 měsíců: cca 680 000 Kč

Cena na jednoho na den: 600 – 700 Kč

 

“Na cestu kolem světa jsme se vydali v únoru roku 2014 a trvalo nám přesně 484 dní, než jsme se vrátili zase zpátky domů. Začínali jsme u cedule „Fin del mundo“ – konec světa v Ushuaia v Ohňové zemi a pak vyrazili směrem na sever, protože jinam to po zemi nejde.

Cestovali jsme převážně pěšky a stopem, spali ve stanu a přes couchsurfing, vařili si sami v ešusu, podnikali dlouhé neznámé a opuštěné treky v horách, bloudili v džunglích, v Bolívii vylezli na šestitisícovku, v Thajsku šnorchlovali se žraloky, jen tak volně v moři, na Fidži týden bydleli u místních v nejstarší domorodé vesnici, v Mongolsku uvízli v poušti Gobi, dva měsíce s námi cestovaly taky dvě Petrovy děti – Jáchym, toho času 9 let, a Lukáš 12 let – a mnoho dalšího. Navštívili jsme 25 zemí, potkali nespočet úžasných lidí a zažili věci, o kterých se nám ani nesnilo.

Náš rozpočet byl 20 USD/osoba/den. Chtěli jsme cestovat low-cost, ale zároveň si taky něco užít (třeba báječné 2 týdny na Fidži). Nakonec jsme to přešvihli, cesta mě stála cca 27 USD/den, tj. přibližně 330 000 Kč za 16 měsíců. Petra vyšla ještě o kousek dráž, protože v USA půjčoval kvůli dětem auto (zkuste si v USA stopovat ve 4 lidech přes celé západní pobřeží 😉).

A jestli to za to stálo? O tom jsme napsali celou velkou knihu Pozpátku kolem zeměkoule.”

 

Katka je vášnivou cestovatelkou a milovnicí vysokohorské turistiky – letos vylezla už na svou pátou šestitisícovku. Kromě toho ráda píše cestopisné články. Petr je zase zapálený fotograf. Svá dobrodružství doslova z celého světa sdílí na blogu Zcestykolemsveta.cz, díky kterému byla Katka nominovaná na blogerku roku 2017, a na Facebooku.

 

(Z) cesty Anči a Petra

Délka cesty: 3 roky a 2 měsíce

Země: Slovensko – Maďarsko – Rumunsko – Bulharsko – Turecko – Gruzie – Arménie – Írán – SAE – Omán – Indie – Thajsko – Myanmar – Kambodža – Vietnam – Laos – Malajsie – Indonésie (Bali+Sumatra) – Nový Zéland – Austrálie – Čína – Kazachstán

Celková cena za rok: průměrně 239 000 Kč (celková cena pak 765 000 Kč)

Cena na den na jednoho: 331 Kč

 

“V září 2014 jsme vyrazili na východ s naspořenými penězi, 30 kg batohy a neomezeným časem, tedy vlastně naprosto svobodní. V plánu bylo jet, dokud nedojdou peníze, nebo dokud nedojedeme na Nový Zéland – podle toho, co přijde dřív. Cestou jsme získali WHS víza na Zéland, takže jsme věděli, že minimálně rok si pobudeme v zemi Hobitů. Díky tomu jsme si natáhli i zpáteční cestu a ve světě tak nakonec strávili 3 roky a 2 měsíce. Do Čech jsme se vrátili ze zdravotních důvodů, jinak by nám to asi ještě chvíli trvalo…

Původní rozpočet byl 300 000 Kč, předem našetřených. Došly nám v podstatě s příjezdem na Zéland, ale tam jsme zvládli po farmách vydělat dalších cca 400 000 Kč, což nám pokrylo roční pobyt zde i 11 měsíců zpáteční cesty.

Rozpočet jsme hodně škrtili, už jen proto, abychom mohli cestovat co nejdéle. Podle typů výdajů můžeme naši cestu rozdělit do 3 fází:

1) z ČR do Ománu to byl opravdový vandr, spaní pod stanem, vaření v ešusu, doprava převážně stopem, v Ománu jsme hodně nocí strávili u lidí.

2) Indie a JV Asie, tedy levné destinace lákaly k troše „komfortu“ – hostely, streetfood a lokální doprava.

3) na Novém Zélandu jsme koupili auto s lůžkovou úpravou a přes rok v něm bydleli. Stálo to ale „jenom“ benzín, o jídlo se postaraly večerní slevy v supermarketech a vlastní vaření.

Z cesty zpátky jsme pak hrdí na stopařské výkony v Austrálii. Několikrát během cesty (nejvíc v Číně), se nám osvědčil couchsurfing. Kdybychom někam vyráželi dnes, asi bychom se víc zapojili do dobrovolnictví, ale my si chtěli užívat spíš tu volnost.

Z utracených peněz jsme litovali vždy jen „zbytečných výdajů“ typu 3x dokupovaný stativ, protože bychom za takovou sumu mohli při běžném, skromném režimu cestovat dalších několik dní. Jinak nám ale 3 roky nomádského života daly takových zážitků, zkušeností a setkání, jako jiným celý život, a neměnili bychom ani za všechno pohodlí světa! :-)”

 

Anča a Petr jsou dva dobrodruzi, kteří spolu objevují země blízké i vzdálené už hezkou řádku let. Na líbánky místo romantické destinace vyrazili na svou vysněnou cestu kolem půl zeměkoule. O neuvěřitelná dobrodružství se dělí na Zcesty.net – nejoriginálnějším blogu, co jsem kdy viděla. Nenechte si ujít ani jejich Facebook a Instagram.

 

Anička a Kuba jsou Všudezdejší

Délka cesty: rok

Země: Nový Zéland

Celková cena za rok: 520 000

Cena na den na jednoho: 713 Kč

 

“Na Nový Zéland jsme se oba vydali na podzim s programem Working Holiday na jeden rok. Nebyli jsme klasičtí backpackeři. Naopak jsme stabilně bydleli a pracovali ve městě Christchurch na Jižním ostrově. Bydleli jsme 10 minut od centra, kde jsme i pracovali, takže jsme se všude přemisťovali na kole nebo po svých a naši Lucinku (obytnou Toyotu Lucidu) jsme si šetřili na delší trasy. Pronajímali jsme si větší pokoj ve sdíleném domě za 300 NZD týdně.

V létě jsme si pak dali dvouměsíční dovolenou, kdy jsme procestovali Zéland po celé jeho délce i šířce. Ta nás i s náklady na koupi auta a jeho opravy stála přibližně 10 000 NZD. Ale brala bych to s rezervou. Hodně jsme rozhazovali. 😀 Naopak na jídle jsme šetřili nejvíce. Kromě fastfoodů jsme běžně jedli konzervované potraviny, polévky ze sáčku nebo toustový chleba s Nutellou – takový klasický studentský jídelníček. Kupodivu nám to nevadilo a užívali jsme si tu “svobodu”, za kterou by nás naše mámy a babičky určitě hnaly za sporák.

Ačkoliv jsme do naší cesty vložili nemalé peníze, rozhodně bychom na tom nic neměnili. Pro nás je to jen částka, která se s našimi zážitky vůbec nedá srovnávat. Bydlení v autě na ostrově, který je 18.000 km daleko od domova je zkušeností, na kterou budeme vždy s láskou vzpomínat.”

 

Ančí a Kuban jsou dva snílci, kteří se společně rozhodli žít všude možně, jen ne doma. Na blogu Všudezdejší.cz a Instagramu sdílí zkušenosti ze života na Novém Zélandu. Brzy přibudou i zážitky z Kanady, tak si to nenechte ujít. 🙂


Byl pro tebe článek užitečný? Pak ho nezapomeň sdílet se svými přáteli. Pomůžeš tím nejen nám, ale i dalším lidem, kteří chtějí cestovat. 🙂

Kolik stojí rok na cestách v páru? Konečně se dozvíš skutečnou částku

Článek jsem aktualizovala

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.