Blíží se doba plánování dovolených. A jako už posledních pár let, Island stále patří na top příčky českých cestovatelů. A protože dovolená v práci i finance jsou omezený, dost často slýchávám otázku, jestli stačí na projetí Islandu týden a co se za tu dobu dá stihnout.

Moje odpověď zní ano, kus Islandu se za tu dobu dá projet. Pokud si pronajmete auto. Ale varuju vás, bude to fofr. Sestavila jsme pro vás pro inspiraci návrh plánu včetně vzdáleností a časových možností tak, aby tam bylo od každýho a pro každýho něco.

Můj tip: Ten týden si ještě promyslete. Island je přenádherná země a zaslouží si víc dní k navštívení.

Přehled plánu

1. den: Válenda v horkých pramenech Modré laguny a prohlídka Reykjavíku

2. den: Průjezd Golden Circle a zakončení dne v duhových horách v Landmannalaugaru

3. den: Zastávky u vodopádů Seljalandsfoss a Skógafoss, procházka po černo černé pláži Reynisfjara a kempování ve vesničce Vík

4. den: Nenáročná túra v národním parku Skaftafell, procházka podél ledovcového jazyku Svínafellsjökull (popřípadě expedice s agenturou přímo na něj), návštěva ledovcové laguny Jökulsarlón a Diamantové pláže

5. den: Průjezd drsnými horami na východě Islandu, návštěva vodopádů Dettifoss a Selfoss, kempování u jezera Mývatn

6. den: Krátká zastávka u vodopádu Godafoss, procházka po městě Akureyri, plavba za pozorováním velryb

7. den: Jízda přes západní část Islandu zpět, poslední večer v Reykjavíku

 

Podrobný plán

A teď trochu podrobněji. Tady je detailní itinerář i se vzdálenostmi a orientačním časovým rozvrhem. Plán počítá s pronájmem auta. Dobu jízdy beru podle vlastních zkušeností. Google mapy moc nepočítají s tamním terénem.

 

1. den: Modrá laguna a Reykjavík

Modrá laguna jsou světoznámé termální lázně uprostřed lávového pole, které svým vzhledem připomíná měsíční krajinu. Má tu výhodu, že je hned nedaleko letiště, takže se můžete hupsnout ohřát prakticky hned po příletu na Island.

Nevýhodami jsou naopak nutnost rezervovat si místo předem a vysoká cena. Ta se pohybuje od 9 900 ISK (cca 2 034 Kč) a výš, záleží na časech, obsazenosti a servisu, který si vyberete.

Vzdálenost letiště – Modrá laguna: 22 km, cca 25 minut jízdy

Vyhrazený čas v Modré laguně: 2 – 3 hodiny

 

Na prohlídku Reykjavíku vám stačí prakticky dvě hodinky. Hlavní město Islandu je maličké a všechny jeho hlavní památky a zajímavosti jsou nedaleko sebe. Tip: Pokud vám zbyde čas, doporučuju návštěvu muzea penisů, které nikde jinde na světě nenajdete. Jinou variantou je plavba za pozorováním papuchalků na nedaleké ostrovy Lundey a Akurey.

Podrobný přehled, co všechno se tu dá vidět najdete tady – Reykjavík.

Vzdálenost: Modrá laguna – Reykjavík: 50 km, cca 45 minut jízdy

Vyhrazený čas v Reykjavíku: 2 – 3 hodiny

 

2. den: Zlatý okruh a duhové hory v Landmannalaugaru

Zlatý okruh, neboli Golden Circle, je oblíbená turistická oblast se třemi přírodními skvosty nedaleko Reykjavíku. Jsou jimi národní park Thingvellir, gejzírové pole a vodopád Gullfoss.

Do Thingvelliru se jezdí na obrovskou trhlinu, která je způsobená oddalováním dvou tektonických desek. Na gejzírovém poli spatříte druhý a čtvrtý největší gejzíry na světě a spoustu dalších doutnajících jezírek. U Gullfossu vám spadne brada nad jeho mohutností. Víc o Golden Circle píšu ve článku 5 top přírodních krás v okolí Reykjavíku.

Vzdálenost Reykjavík – celý Golden Circle (tzn. ke Gullfossu): 110 km, cca 2 hodiny jízdy

Vyhrazený čas:

 • NP Thingvellir: 1 hodina
 • Gejzírové pole: 1 hodina
 • Gullfoss: 1 hodina

Pokud nemáte dost a nepostrádáte kuráž, z Gullfossu, který je na Golden Circle poslední v pořadí, můžete zamířit do Landmannalaugaru – údolí, které je obklopené duhovými horami. Cesta je ale dost náročná, doporučuje se pouze auto s pohonem na všechny čtyři kola. S žádným prdítkem tam raději nejezděte. V Lanmannalaugaru je kemp, kde můžete přespat. Ale připravte se na dost drsný a kamenitý terén – nafukovací matraci s sebou!

Buďte připravení ale i na horší věci. O tom, jak to v islandských horách může být náročný, píšu v článku Island: duhové hory na vlastní husí kůži.

Vzdálenost Gullfoss – Landmannalaugar: 150 km, cca 4 hodiny jízdy

Vyhraněný čas v Landmannalaugaru: 1 hodina

 

3. den: Vodopády Seljalandsfoss a Skógafoss, černá pláž Reynisfjara a vesnička Vík í  Mýrdal

Na jižním pobřeží ostrova najdete spoustu dechberoucích míst, se kterými si příroda fakt vyhrála. Jako první na ráně, ať už pojedete z Landmannalaugaru nebo Gullfossu (pokud se duhové hory rozhodnete vynechat), je vodopád zvaný Seljalandsfoss. Jen půl hoďky autem vedle je další – a o něco hezčí – vodopád Skógafoss.

Jen pro zajímavost, během jízdy mezi těmito dvěma vodopády můžete zahlídnout sopku s jazykolomným názvem Eyjafjallajökull. Určitě si pamatujete, jak v roce 2010 chrlila jakási sopka na Islandu tolik kouře, že zastavila komplet leteckou dopravu v Evropě. Jop, tak to je ona.

Vzdálenosti:

1. varianta z Landmannalaugar – Seljalandsfoss – Skógafoss: 163 km, cca 4 hodiny

2. varianta z Golen Circle: Gullfoss – Seljalandsfoss – Skógafoss: 146 km, cca 2 hodiny

Vyhrazený čas:

 • Seljalandsfoss: 30 minut
 • Skógafoss: 30 minut

Když budete pokračovat podél pobřeží, za dalších 30 minut od Skógafossu narazíte na odbočku na pláž jménem Reynisfjara. Tu rozhodně nevynechejte. Čeká tu na vás černě zbarvená pláž, která se řadí mezi nejkrásnější netropické pláže na světě.

Součást pláže je jeskyně z čedičových sloupů. Před ní vyčnívají nad hladinu tmavého moře skalní sloupy, které jsou podle legendy zkamenělí trolové.  Na druhé pláže straně je výhled na útes Dyrhólaey. Zatímco se budete kochat krásami pláže, nad hlavou se vám budou prohánět papuchalkové se svými úlovky.

Den můžete zakončit ve vesničce Vík í Mýrdal, která je obklopená skalami zvláštních tvarů. Tato nejjižněji položená obec na Islandu už je jen 10 minut jízdy od pláže. Přespat můžete v místním kempu Vík Camping.

Vzdálenost Skógafoss – Reynisfjara – Vík: 45 km, cca 1 hodina jízdy

Vyhrazený čas na pláž Reynisfjara: 1 hodina

 

4. den: Den ledových zážitků – národní park Skaftafell, ledovcový jazyk Svínafellsjökul, ledovcová laguna Jökulsarlón a Diamantová pláž

Pokud toužíte po ledovcovém zážitku, doporučuju se zastavit u Skaftafellsjökull a Svínafellsjökull. Tyto dva ledovcové jazyky jsou nejlépe přístupnými částmi největšího evropského ledovce Vatnajökull.

Jazyk Skaftafellsjökull se nachází v národním parku Skaftafell. Tady si můžete udělat výšlap k vodopádu Svartifoss. V překladu Černý vodopád stéká po černých čedičových sloupech. Osobně je pro mě tím nejzajímavějším vodopádem na Islandu. Pokud si popojdete ještě kousek výš na horu, otevře se vám výhled na několik dalších okolních ledovcových splazů.

Tip: Procházka k samotnému ledovcovému jazyku Skaftafellsjökull je velmi krátká a snadná. Moje rada ale zní vynechte ho, protože stojí za prd.

Jestli toužíte spatřit pořádný kus ledu hezky zblízka, doporučuju vedlejší jazyk Svínafellsjökull (cca 6 km). Hned tři místní agentury (všechny je najdete u kempu v NP Skaftafell) nabízejí na ledovec jedno- až několikahodinové expedice s průvodcem. Ty nejlevnější začínají od 2 000 Kč. Pokud vás neláká organizovaná túra s cepínama, samotná procházka podél ledovce taky stojí za to.

Vzdálenost Vík – NP Skaftafell: 140 km, cca 2 hodiny jízdy; ledovec Svínafellsjökull je jen o necelých 6 km dál

Vyhrazený čas:

 • Výšlap ke Svartifossu a na vrchol hory: cca 3 hodiny tam i zpět
 • Ledovec Svínafellsjökull (bez agentury): 30 minut

„Ledový den“ můžete zakončit u ledovcové laguny Jökulsarlón, do které se odtrhávají obrovské masy ledu z přiléhajícího ledovce. Agentury tu pořádají plavby po laguně mezi krami a přislibují spatření tuleňů.

Hned vedle Jökulsarlón je černá pláž, které se říká Diamond Beach. Svůj název si získala díky kusům ledu, které moře vyvrhuje na břeh a tady krásně krystalizují na slunci.

Vzdálenost Svínafellsjökull – Jökulsarlón: 7 km, cca 1 hodiny jízdy

Vyhrazený čas na ledovcovou lagunu a Diamantovou pláž: 30 minut (se zakoupenou plavbou zhruba o hodinu víc)

 

5. den: Jízda skrz východní hory, vodopády Dettifoss a Selfoss, jezero Mývatn

Tak teď se připoutejte a držte si klobouky. Čeká vás zdolání východních hor. Bez zastávky až na sever Islandu. Jak jste asi pochopili, nebude to sranda. Máte před sebou více, než 400 km horskýho a štěrkovýho terénu. Připravte se na přibližně sedm hodin jízdy. (Jak může taková jízda vypadat se můžete pobavit u článku Krkolomná cesta na sever Islandu.)

Za zastávku – po tak dlouhém úseku – stojí až Dettifoss, nejmohutnější vodopád Evropy. Ten kromě toho, že z něj teče hodně vody, není sám o sobě tolik zajímavý. Pokud budete mít čas a chuť, popojděte si jen o 1 km dál. Najdete tu o dost úchvatnější vodopád Selfoss, který stéká z boku kaňonu na ploše širší než 100 metrů.

Vzdálenost Jökulsarlón – Dettifoss: 415 km, cca 7 hodin jízdy skrz náročný terén

Vyhrazený čas:

 • Pouze Dettifoss: 15 minut
 • Procházka k Selfossu a zpět: 1 hodina

Den můžete zakončit ve městečku Reykjahlíd u jezera Mývatn a stanovat v místním kempu rovnou u jeho břehu. Pohled je to krásný, ale připravte se asi na miliardu mrňavých mušek.

Vzdálenost Dettifoss – Reykjahlíd: 70 km, cca 1,5 hodiny jízdy

 

6. den: Vodopád Godafoss, město Akureyri a pozorování velryb

Dnešní cíl – druhé největší město Islandu, město s božskou zmrzlinou, město u nejdelšího islandského fjordu. To je město Akureyri. Než se k němu ale dostanete (a ještě nemáte vodopádů plný zuby), udělejte si zastávku u tyrkysového „božského“ vodopádu Godafoss.

Vzdálenost Reykjahlíd, Mývatn – Godafoss: 50 km, cca 1 hodina jízdy

Vyhrazený čas na Godafoss: 20 minut

 

Samotný město Akureyri je ještě menší než Reykjavík. Jeho hlavní třídu s typickou barevnou architekturou Islandu máte projitou asi tak za 15 minut. Když půjdete i nazpátek, projdete si nábřeží a dáte si místní vyhlášenou zmrzlinu, tak tomu dejte tak hodinku. Co všechno můžete vidět a dělat v Akureyri jsem věnovala samostatný článek 10 důvodů proč nám učarovalo město Akureyri.

Čas v Akureyri můžete spíše využít na pozorování velryb (keporkaků). Díky svojí poloze u nejdelšího fjordu Islandu, kde se to velrybami jen hemží, je Akureyri tím nejlepším místem na plavbu za jejich pozorováním ve volné přírodě.

V Akureyri můžeme z vlastní zkušenosti doporučit společnost Keli Sea Tours. Majitelé byli neskutečně skvělí lidi a navíc cena byla – oproti ostatním společnostem – více než příjemná (8 000 ISK / cca 1 600 Kč). Více o plavbě se dozvíte zde Pozorování velryb na nejdelším islandském fjordu.

Vzdálenost Godafoss – Akureyri: 53 km, cca 1 hodina jízdy

Vyhrazený čas:

 • Procházka po městě: 1 hodina
 • Plavba za pozorováním velryb: 2 hodiny

 

7. den: Rezerva, jízda zpět do Reykjavíku

Z Akureyri už si to můžete přes západní pobřeží frčet rovnou zpět do Reykjavíku a tady si užívat poslední doušky islandské atmosféry.

Vzdálenost Akureyri – Reykjavík: 380 km, cca 6 hodin jízdy

 

Pokud máte nějaký ten den navíc

Na Islandu je strašně moc možností co vidět a co zažít. Pokud budete mít den nebo dva navíc, tady je pár mých tipů, jak je využít:

 • Pozorování papuchalků, například při plavbě z Reykjavíku
 • Ochutnávka humra v Höfnu, „hlavním městě humrů“
 • Od jezera Mývatn výstup na kráter Hverfjall nebo výlet na kráterky kolem jezera
 • Poloostrov Vatnsnes na severu Islandu, kde jsou nejlepší podmínky na pozorování tuleňů

Ještě pro víc možností, co zažít na Islandu, se inspiruj v průvodci Lonely Planet.

Iceland průvodce Lonely Planet

Přeju šťastnou cestu a jen báječný zážitky! 

Pomohlo? Sdílej to dál. 🙂

Týden na Islandu – kompletní itinerář
Štítky:

10 komentářů u „Týden na Islandu – kompletní itinerář

 • 20. 04. 2018 (10:31)
  Trvalý odkaz

  Ty fotky jsou boží. Island patří mezi top 10 destinací, které chci v životě navštívit. Doufám, že se mi to splní. 🙂

  Reagovat
  • 27. 04. 2018 (13:39)
   Trvalý odkaz

   Děkuju. 🙂 Já taky doufám, že se ti to splní, Island stojí za to. 🙂

   Reagovat
 • 16. 05. 2018 (10:10)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den přeji,
  moc krásné fotky i povídání. Mám, s dovolením, malý dotaz. Cestuji po světě s dcerou na vozíku, před pár dny jsme se vrátily z Austrálie. Na Islandu jsme ještě nebyly, myslíte, že se dá váš okruh zvládnout s invalidním vozíkem? Dá se po silnicích dojet autem blíž ke všem těm krásám, nebo se musí pěšky, třeba lesem, kam to s vozíkem nedáme?
  Díky za odpověď a přeji hezký den.
  S úctou Lída a Maruška Harcubovy

  Reagovat
  • 17. 05. 2018 (07:09)
   Trvalý odkaz

   Ahoj Lído a Maruško, to je úžasný, že takhle cestujete, že vozík pro vás není překážkou. Mooc vám fandím. 🙂

   Na Islandu je super, že tam vede jedna silnice kolem dokola a vlastně všechny zajímavosti, které zmiňuji ve článku prakticky leží hned u ní. Takže není potřeba se k nim ještě někam sápat. Jen zaparkujete auto, popojdete pár kroků a je to. 🙂

   Ve vašem případě bych jen vynechala vodopád Svartifoss v NP Skaftafell. K němu se šplhá do kopce lesem. A taky vám nedoporučuju vodopád Selfoss, k němu vede náročnější cesta po velkých kamenech.

   Jinak vše ostatní by neměl být problém. 🙂

   Reagovat
 • 05. 08. 2018 (17:39)
  Trvalý odkaz

  Skvělé povídání, teď se tam těším ještě více! Hodně lidem tohle určitě pomůže při plánování! Děkujeme
  Ještě bych se chtěla zeptat, jestli máte nějaký rozpočet? Hlavně mi jde o auto.

  Reagovat
  • 09. 08. 2018 (21:25)
   Trvalý odkaz

   Ahoj Verčo, jsem ráda, že článek pomůže, proto jsem ho taky psala. 🙂

   K tomu rozpočtu – na Island je potřeba pořádná kára, žádnej chcípáček. Pronájem na 7 dní tak počítejte kolem 20 000 Kč. Plus benzín, který stojí přes 40 Kč/litr.

   Cenu za auto v kempu si bohužel nepamatuju. Ale cena za stan se hodně lišila místo od místa – od 100 Kč (v zapadlých místech) až do 500 Kč (Reykjavík) za noc.

   Jídlo doporučuju hezkou zásobu s sebou. V restauraci totiž najdete nejlevnější jídlo za 500 Kč.

   Jinak všechna přírodní místa (kromě Modré laguny a jiných termálních koupališť) jsou volně přístupná – bez vstupného.

   Tak ať se vám dovča na Islandu vydaří. Dejte pak vědět, jak se vám tam líbilo. Jsem zvědavá. 🙂

   Reagovat
 • 27. 08. 2018 (11:09)
  Trvalý odkaz

  Ahoj, chtěla bych se zeptat, jaké kempy doporučuješ na cestě z Akureyri do Reykjavíku? 🙂

  Reagovat
  • 27. 08. 2018 (20:25)
   Trvalý odkaz

   Ahoj Veru, my jsme zvládli cestu z Akureyri do Reykjavíku po západním pobřeží za dva dny. Tu jednu noc jsme přespali v malém kempu ve Varmahlídu, kde se nám moc líbilo. Měli útulný zázemí s kuchyní s veškerým vybavením. Byl to nejlevnější kemp, jaký jsme na Islandu využili – jestli se dobře pamatuju, nestálo to v přepočtu víc než 100 Kč na osobu. 🙂

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.