Máte jen pár rychlých dní na návštěvu Reykjavíku a jeho okolí? Na prohlídku samotnýho města vám bohatě stačí jeden den. O tom, jak ho strávit a co v hlavním městě navštívit, jsem psala v minulém článku. Už jste si ale Reykjavík prošli a přemýšlíte kam dál? Tady jsou top výlety za jedinečnými přírodními zajímavostmi Islandu, které leží v blízkém okolí Reykjavíku.

Modrá laguna

Jen nedaleko od Reykjavíku u města Grindavík se rozprostírá oblast pustých lávových polí, které místní obyvatelé díky jejímu vzhledu přezdívají měsíční krajina. A právě tady leží proslulé geotermální minerální lázně zvané Modrá laguna. Jejich zářivě tyrkysová barva a příjemná teplota úplně láká k tomu se do nich položit a relaxovat.

Jak je ale Modrá laguna slavná, tak je drahá a plná. Laguna je totiž nejnavštěvovanějším místem na Islandu vůbec. Místo v lázních je tak potřeba si předem zarezervovat.

Jak se tam dostat: Modrá laguna leží 49 km od Reykjavíku, silnice č. 43 směrem na Grindavík.

Kolik to stojí: Modrá laguna je jedna z mála přírodních atrakcí, do které se platí vstup. Standardní cena se pohybuje okolo 2 034 Kč (9 900 ISK).

Více info a rezervace na webových stránkách Modré laguny: https://www.bluelagoon.com/.

 

Zlatý okruh

Nejslavnější a další nejnavštěvovanější oblastí v blízkosti Reykjavíku je Golden Circle. Tzv. Zlatý okruh zahrnuje tří přírodní unikáty. Jsou jimi národní park Thingvellir, gejzírové pole a vodopád Gullfoss. Všechny tři místa se nacházejí velmi blízko sebe. Lidé s autem nebo koupeným výletem od agentury je tak stíhají projet v rámci jednoho dne. Stopem se to dá zvládnout za dva až tři dny.

Národní park Thingvellir

Národní park Thingvellir je jediným místem na Islandu, které se řadí mezi památky Světového dědictví UNESCO. Zasloužilo si to obří trhlinou, která se tvoří vzájemným oddalováním dvou tektonických desek (Euroasijská a Severoamerická). NP Thingvellir je nejlepším místem, kde se dá tenhle jev pozorovat.

Protože si potrpíme na upřímnost, nás park zas tolik nezaujal. Všude kolem cest bylo dost nakáleno, a to nám zkazilo dojem.


Mohlo by ti taky pomoct: Týden na Islandu – kompletní itinerář


Gejzírové pole

Naopak gejzírové pole nás přímo nadchlo. Hlavní atrakcí je Geysir, který je druhým největším gejzírem na světě (hned za Steamboat v americkém Yellowstonu) a zároveň dal obecně název pro všechny gejzíry. Byl sice nečinný, ale všechno zachránil Strokkur. Světově čtvrtý největší gejzír chrlil horkou vodu do výšky 20 – 30 metrů skoro každých 5 minut. Vedle těchto velikánů se otevíral pohled na oblast plnou dalších větších či menších bublajících gejzírů a gejzírků, které vypouštějí páru. Vytváří to tak dojem doutnajícího pole.

 

Vodopád Gullfoss

Poslední v pořadí na Zlatém okruhu je „zlatý“ vodopád Gullfoss. Potvrzujeme, že je opravdu tak mohutný, jak se o něm říká.

Jak se tam dostat: I když název Zlatý okruh říká něco jinýho, ve skutečnosti je to spíš jedna lajna. Když pojedete z Reykjavíku po silnici č. 36, potkáte je všechny tři. Vzdálenost je celkem 110 km, doba jízdy cca 2 hodiny na jeden směr.

 

Plavba za pozorováním papuchálků

Zdroj: pixabay.com

Určitě znáte papuchalky, ty vodní černobílé ptáky s charakteristicky zbarveným velkým zobákem, díky kterému se jim taky přezdívá mořští papoušci. Tito roztomilí ptáčci jsou dnes jakýmsi symbolem Islandu. Právě tady je totiž jejich největší populace a kolem celého ostrova existuje několik míst, kde se dají spatřit. Nemusíte ale jezdit daleko. Jedním takovými místy jsou dva ostrovy Lundey (doslova „papuchalkový ostrov”) a Akurey nedaleko Reykjavíku. Z přístavu se od poloviny května do poloviny srpna organizují plavby za pozorováním papuchalků.

Kolik to stojí: Ceny se pohybují přibližně v rozmezí 1 000 až 2 000 Kč (5 700 až 9 900 ISK). Záleží na délce plavby (pořádají se hodinové, devadesátiminutové i delší plavby) a samozřejmě agentuře.

Objevil jsi další místo, které je snadno dosažitelný z Reykjavíku? Dopiš nám ho do komentářů. 🙂

5 top přírodních krás v okolí Reykjavíku

Článek jsem aktualizovala

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.