Sámský parlament Sámetinget v Karasjoku
Norsko,  Skandinávie

20 skutečných zajímavostí Karasjoku

plus všechno, co potřebuješ vědět

 

Možná, že Karasjok, nenápadný městečko za polárním kruhem, nepatří mezi centra cestovního ruchu Norska. Ale po tom, co jsem tu strávila půl roku svého života ho považuju za svůj norský domov a mám potřebu vytroubit do světa, jak je to tu doopravdy krásný. Ukázat vám 20 skutečných zajímavostí, co všechno v Karasjoku a jeho blízkém okolí můžete vidět a zažít. A je toho mnohem víc, než tvrdí Trip Advisor. Rovnou jsem sepsala komplet průvodce se vším všudy, co k návštěvě Karasjoku potřebujete vědět.

 

Co je ten Karasjok zač?

Karasjok je malý město (i když oficiální název je Karasjok Village) v Norsku. Leží asi 450 km za polárním kruhem schovaný v lesích nejsevernějším regionu Troms og Finnmark. Karasjok je považovaný za hlavní město Sámů – národu s vlastními tradicemi, kulturou i jazykem. Žije tu kolem 2 000 obyvatel a až 90 % z nich jsou Sámové. Právě tady sídlí i sámský parlament. 

 

 WTF (what the fact!) zajímavosti o Karasjoku:

  • V Karasjoku a jeho okolí žije obří populace sobů – vyskytuje se jich tu víc než 60 000.
  • Sob je tu běžnou součástí jídelníčku. Největší místní pochoutka jsou sobí jazyky.
  • V Karasjoku si drží rekord nejnižší naměřené teploty v Norsku. 1. ledna 1886 tu bylo nechutných -51,4°C.

 

Zajímavosti, co vidět a dělat v Karasjoku

 

Ze sámské kultury

1. Sámský parlament Sámetinget

Sámský parlament Sámetinget v Karasjoku

Jop, Sámové mají vlastní parlament, nezávislý orgán, který řeší zájmy Sámů žijící v Norsku.  Budova parlamentu je postavená do tvaru tradičního sámského stanu – tzv. laavu a je největší kulturní zajímavost Karasjoku. Tip: Přijďte se na parlament podívat za tmy, kdy je barevně osvícený.

V úterky, středy a čtvrtky ve 13.00 h se tu konají prohlídky s průvodcem zdarma, a to i v angličtině.

Jeho součástí je největší sámská knihovna na světě. I když to není žádná obří podívaná (knih v sámštině přece jenom tolik napsaných nebylo), knihovna je to moc útulná. Knihovna je otevřená PO – PÁ 9.00 – 15. 30 a je volně přístupná.

Víc info tady. Kdyby vás zajímalo víc o tom, jak sámský parlament funguje, tak tady.

Vstupné: zdarma

 

2. Sápmi park

Sámský kulturní park, nejvyhlášenější místo Karasjoku, je upřímně dost velká nuda. Za 195 NOK uvidíte malinkatou venkovní expozici o pár klackách a pár minutovou projekci o Sámech, která je doprovázená umělou polární září. To podle mě za to vůbec nestojí. Ale! V Sápmi parku je možnost krmit soba za 50 NOK. Moc fajn je taky volně přístupný obchůdek se suvenýry.

Jestli se chcete dozvědět něco o sámský kultuře a historii, doporučuju spíš Sámské muzeum jen o kousek vedle.

Víc info tady.

Vstupné: 195 NOK, krmení soba 50 NOK

 

3. Sámské muzeum

Sámské muzeum Riddo Duottar Museat Karasjok

Za mě lepší a levnější možnost, jak se o sámský kultuře a historii něco dozvědět. Sámské muzeum Riddo Duottar Museat otevřeli v roce 1972 jako první sámské kulturní zařízení v Norsku. Dnes obsahuje přes 5000 předmětů a je největším norským museem o Sámech. Uvnitř muzea jsou vystavené sámské kroje a tradiční rukodělné výrobky nejen ze sobího paroží nebo kůže. Venkovní expozice díky rozkošným dřevěným chatkám s trávou na střechách připomíná skanzen.

Víc info tady.

Vstupné: 90 NOK

 

4. Obchůdek se sámskými noži Strømeng 

O sámských nožích se traduje, že mají magickou moc, která umí zastavit krev nebo zbavit bolesti. Už to naznačuje, že to jsou vyhlášené kvalitní outdoorové nože. Výrobce nožů Stromeng je dnes jedním z mála řemeslníků, kteří nože pro Sámy vyrábí. Umění výroby nožů se v jeho rodině dědilo z generace na generaci už od 18. století. Jeho výtvory si můžete koupit nebo jen prohlédnout v obchůdku Knivsmed Strømeng. Dokonce můžete nakouknout, jak se nože vyrábí.

Víc info tady.

Vstupné: není

 

5. Sámské centrum současného umění

Galerie současného umění Sami Dáiddaguovddáš pořádá výstavy s obrazy a dalšími uměleckými díly od sámských autorů.

Víc info tady.

Vstupné: zdarma. Jen u některých akcí se platí vstupné.

 

Památky

6. Starý kostel alias Gamle kirke

Gamle kirke Karasjok

Bílý a roztomile pokřivený kostelík je prakticky jediná historická památka Karasjoku. Stojí tu už od roku 1807 a je nejstarším kostelem v celém norském regionu Finnmark. A je taky jedinou budovou v obci Karasjok, nad kterou se Němci během drancování Finnmarku za druhé světové války slitovali a nesrovnali se zemí. Kostelík si můžete prohlédnout jen zvenku. Není v provozu od roku 1974, kdy ho nahradil nově postavený kostel Karasjok kirke.

 

7. Kostel Karasjok kirke

Karasjok kirke a řeka Kárášjohka

Dřevěný kostel byl postavený v roce 1974, namísto starého kostela Gamle kirke. Taky je výrazně větší, vejde se do něj až 500 lidí (v původním bylo jen 140 míst).

Šikmý rádoby pyramidový tvar střechy má připomínat laavu (tradiční stan Sámů) a věž kouřový poklop jaký se používá v chatrčích. Hlavní místnost kostela je osmiboká podle 8 ročních období Sámů. Interiér je velmi jednoduchý. Jedinou dekorací je kříž nad oltářem vyřezaný ze sobího paroží a lustr.

Vstupné: zdarma

 

8. Socha Sámů

Nenápadná socha dvou Sámů na lyžích je památníkem sámských účastníků na expedici přes Grónsko s norským polárníkem Nansenem v roce 1888. Socha stojí schovaná mezi stromky v centru Karasjoku (u kulaťáku hned u taxi budky).

 

Hiking

Nejlepší aktivita, který se v Karasjoku věnovat. Karasjok se rozprostírá v údolí mezi lesy podél klikatící se řeky, takže ať jdete, kam jdete, vždycky se vám otevřou neuvěřitelný výhledy na divokou krajinu.

 

9. Malý výšlapna horu Oalgevárri

hora Oalgevarri Karasjok

Kopec Oalgevárri stojí hned na centrem města a nahoru vede krátký (cca 20 min), i když trochu strmý výlez. Je to nejjednodušší způsob, jak spatřit nádherný panorama Karasjoku a údolí, ve kterém leží. Stezka začíná u bývalého motelu Den Hvite Rein označená cedulí Perletur.

 

10. Velký výšlap na horu Dákteroavvi

výhled z hory Dákteroavvi v Karasjok komunne

Oficiální název má sice Dákteroavvi, ale místní hoře neřeknou jinak než Sukkertoppen – „Cukrová hora“. Je to ten největší kopec nad Karasjokem s boudou na vrcholku, která prý připomíná kostku cukru – od toho ta přezdívka. Hora měří jen 366 m. n. m., takže nahoru je to spíš příjemná 2 hodinová procházka lesem než náročný hike. Z vrchu se vám otevře dechberoucí výhled na všechny její strany; odsud uvidíte, jaká divočina vás opravdu obklopuje. Výšlap na Dákteroavvi doporučuju na podzim, kdy příroda hraje všemi barvami.

 

11. Procházka podél řeky

Karasjok

Rychlo procházka vede od mostu podél řeky je zakončená v kempu s moc fajn výhledem. Začátek cesty je zase označený cedulí Perletur. Jako bonus můžete procházku zakončit ve vířivce nebo v sauně, které kemp nabízí k pronájmu.

 

Aktivity

12. Jízda na psím spřežení

Jen 6 km od Karasjoku sídlí Engholm husky, kteří pořádají jízdy a expedice na psím spřežení a další dobrodružné aktivity v zimě i létě.

 

13. Pastevectví sobů

Pravý sámský zážitek nabízí agentura Turgleder, která vás vtáhne do života pastýřů sobů. Den strávíte se sámským pastýřem a jeho stádem sobů a vyzkoušíte si jejich každodenní práci se soby. Víc info tady.

 

Pokud to rádi tvrdě a láká vás jedinečný kulturní dobrodružství (a máte fůru peněz), můžete se zapojit při migraci sobů. V dubnu se statisíce sobů musí přemístit z vnitrozemí na pobřeží, kde mají letní pastviny a místa k otelení. Je to tvrdá makačka 24 hodin denně, se kterou pastevci ocení pomoc. Osm dní budete cestovat, jíst a spát jako pravý sámský pastevec sobů a pomáhat ve dne v noci, jakkoliv to bude potřeba.

Víc o migraci sobů se dozvíš tady nebo tadyVíc o zážitku s agenturou a ceník tady.

 

14. Plavba po řece

řeka Kárášjohka

Agentura Sami Path pořádá plavby na motorových člunech po řece Kárášjohka. Probíhají 2x denně v 10.00 a 19.00 h od poloviny června do poloviny srpna. Během hodinový plavby skrz severskou krajinu průvodce vypráví o sámské kultuře, okolní přírodě a o řece.

Víc info tady.

Cena: 400 NOK

 

15. Pozorování polární záře

polární záře Norsko

Karasjok je díky malému světelnému smogu skvělou lokalitou pro pozorování polární záře. Auroru borealis můžete spatřit v zimních měsících, zhruba od září do dubna, kdy je na severu tma. Úplně nejlepší čas je ale na konci září a března (období podzimního a jarního slunovratu).

 

16. Polární dny a polární noci

Stejně jako všude jinde za polárním kruhem, i v Karasjoku vládnou v létě polární dny, kdy slunce nezapadá pod obzor, a v zimě zase polární noci, kdy je město zahalený imrvére do tmy. Dvaceti čtyř hodinový denní světlo můžete v Karasjoku zažít od 19. května do 24. července. Nikdy nekončící noci od 28. listopadu do 14. ledna.

Délku dnů a nocí si můžete ověřit tady.

 

17. Sauna a venkovní vířivka

Dřevěnou finskou saunu a venkovní vířivku, ve které se můžete cachtat v zimě pod polární září a v létě zase pod půlnočním sluncem, nabízí k pronájmu místní kemp.

Víc info a ceník tady.

 

Možnosti výletů v nejbližším okolí Karasjoku

18. Národní park Stabbursdalen (90 km)

NP Stabbursdalen tvoří drsná arktická divočina, a především chrání nejsevernější borový les na světě. Je domovem mnoha druhů ptáků, losů, sobů a rosomáků. Národní park se rozkládá severně od Karasjoku, u sousedního města Lakselv.

 

19. Kautokeino (130 km)

Karasjok je hlavním městem Sámů, ale Kautokeino je centrem sámské kultury. Sídlí tady sámské národní divadlo, sámský archív a o Velikonocích se tu koná Sámský filmový festival a hudební festival Samix Grand Prix. Je tu taky sámská střední škola pro chov sobů. Největší zajímavostí je galerie stříbra Juhls Silver Gallery s rukodělnými šperky.

 

20. Skogasvarre (50 km)

Něco pro milovníky urbexu; Během druhé světové války byl severský region Finnmark okupován nacisty. Nedaleko Karasjoku, na cestě směrem do Lakselvu, měli polní nemocnici. Když se dozvěděli, že válku prohráli, snažili se za sebou zahladit stopy a co šlo, to zničili. Pozůstatky polní nemocnice jsou ale v lesích zřetelný dodnes. Troskami vede vyznačená stezka doplněná cedulemi s informacemi i původními fotkami.

 

Co se ještě hodí vědět

 

Nejlepší doba na návštěvu Karasjoku

Záleží, co chcete vidět a zažít. V létě zažijete světlo 24 hodin denně, turistický atrakce jsou furt otevřený a běží na max. Na podzim uvidíte dechberoucí podívanou na pestrobarevnou krajinu. V zimě můžete zažít nekonečnou noc, polární záři a nechutně nízký teploty se závějemi sněhu.

 

Kde se v Karasjoku najíst

Kjell’s kafe

Útulná a cenově nejdostupnější restaurace v Karasjoku. A neříkám to jenom proto, že jsem právě tady pracovala. Kromě běžných mezinárodních jídel najdete v menu i místními nejoblíbenější sobí maso. Můžete ho ochutnat samostatně s bramborovou kaší (Suovas), jako kebab s brusinkovým dipem, v polévce Bidos nebo sobí jazyky na chlebíčku.

Kjell’s kafe se navíc každý pátek a sobotu večer „mění“ v bar a je jediným podnikem, který zůstává otevřený dlouho do noci. Výborná příležitost setkat se se Sámy.

 

Další restaurace

Kavárna a restaurace Biepmu AS, oizzerie Karasjok pizza restaurant, turistická restaurace Storgammen s nabídkou tradičních sámských jídel.

 

Supermarkety

Kupodivu jsou tu hned dva obchody s potravinami – Coop Prix a Rema 1000. Osobně doporučuju nakupovat v Remě, mají to tam levnější přehlednější a větší výběr.

 

Kde najít levný pivo

Vedle ve Finsku ve 20 km vzdálené vesničce Karigasniemi. V místní sámošce mají dokonce 3 značky českých piv. A kdybyste chtěli něco tvrdšího, tak hned vedle je Alko shop.

Btw. z norských piv doporučuju Isbjørn a z finských Karhu.

 

 

 

Pomohl ti článek? Pak ho nezapomeň sdílet. Třeba máš mezi přáteli taky někoho, kdo se chystá na sever Norska a článek by mu usnadnil trip. 

Pošli to dál:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

K tomu, aby se ti na stránkách co nejvíce líbilo, mi pomáhají soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s používáním cookies souhlasíš. Řekni mi víc

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít