zajímavosti zadarmo v Ho Či Minově městě
Asie,  Vietnam

15 bezplatných nebo super levných míst v Ho Či Minově městě (A.K.A. Saigonu)

Ho Či Minovo město se nezdá, ale je to vlastně pěkný mladík. Jeho historie sahá pouhých 300 let zpátky, přesto je dnes největší a nejmodernější metropolí Vietnamu. I když post hlavního města si drží Hanoj, nemá Ho Či Minovo město o zajímavosti nouzi – jak o ty historický, tak novodobý i náboženský. A nejlepší je, že spousta z nich jsou bezplatný. Vybrala jsem pro vás 15 tipů, co v Ho Či Minově městě dělat a co vidět úplně zadarmo nebo alespoň super levně.

 

1. Zažijte hrůzy války ve Vietnamu v Muzeu válečných zločinů (War Remnants Museum)

War Remnants Museum

Hned první místo není sice bezplatný, ale 40 Kč je prd v porovnání s tím, co tu zažijete. Protože Muzeum válečných zločinů je absolutní top a zaslouženě nejnavštěvovanějším místem Ho Či Minova města. V muzeu najdete zbraně, vojenská vozidla, bomby, písemný dokumenty a hlavně fotografie, které návštěvníkům na férovku ukazují hrůzy a zločiny páchaných Američany během války ve Vietnamu.

Návštěva muzea se nedoporučuje slabším povahám. Mě osobně se udělalo nejvíc šoufl v části s fotkami lidí, kteří byli zasaženi chemickou zbraní Agent Orange. Srdcervoucí je i venkovní část s tygřími klecemi, kde byli vězněni členové Vietkongu. Za sebe potvrzuju, že vás čeká emocionální zážitek, který budete ještě nějakou dobu rozdýchávat.

 

Vstupné: 40 000 VND / tzn. 40 Kč

Poloha: 28 Vo Van Tan, District 3, Ho Chi Minh City

 

2. Vyrazte na procházku do srdce města na hlavní třídu Nguyen Hue

Ho Či Minovo město

Srdce města tvoří oblast č. 1 zvaná Saigon – stejně jako se město původně jmenovalo předtím, než mu dali v roce 1978 název po tehdejším prezidentovi Severního Vietnamu Ho Či Minovi. V téhle čtvrti se nachází dost historických památek, především těch z dob francouzský kolonizace. Jednou z nich je radnice, která stojí spolu se sochou Ho Či Mina v nadživotní velikosti na konci hlavní třídy Nguyen Hue.

Po procházce po Nguyen Hue se můžete vrátit nazpátek vedlejší ulicí Dong Khoi, kde uvidíte další domy z koloniální éry. Dneska v nich sídlí obchůdky, masážní salony a drahý (ale zvenku krásný) hotely.

 

Poloha: Nguyen Hue, District 1, Ho Chi Minh City

 

3. Vraťte se zpátky v čase na náměstí Notre Dame s katedrálou a poštou

Ho Či Minovo město

Další várku koloniálních staveb najdete na náměstí Notre Dame. Jeho dominantou je katedrála Notre Dame, i když ne ta, kterou si právě vybavujete. V letech 1877 až 1883 ji v centru Ho Či Minova města postavili francouzští kolonialisti, a i když se pravděpodobně snažili napodobit tu pařížskou, nepovedlo se jim to ani zdaleka. Saigonská katedrála je oproti originálu jednoduchá, přesto krásná. Postavili ji z červených cihel dovezených až z Marseilles a před ní stojí socha Panny Marie.

Hned vedle katedrály Notre Dame stojí na náměstí hlavní pošta vychvalovaná všemi vietnamskými průvodci. Je totiž přímo ukázkovou francouzskou koloniální architekturou a drží si svý štýlo od roku 1891, kdy byla postavena. Největší zajímavostí ale je, že její design navrhoval Gustave Eiffel. Jojo, to je ten týpek, co se zasloužil o Eiffelovu věž.

 

Poloha: Cong Xa Paris, Ben Nghe, District 1, Ho Chi Minh City

 

4. Poslechněte si zdarma koncert v opeře

Jen kousek od katedrály a pošty v už zmiňované třídě Dong Khoi stojí ještě jedna koloniální stavba – už poslední, slibuju! A to elegantní opera. Spíš ale než budova samotná (památkáři by mi dali), vás naláká bezplatnými koncerty. Ty se konají před operou každou sobotu ráno od 8 do 10 hodin.

 

Poloha: Công Trường Lam Sơn, Bến Nghé, District 1, Ho Chi Minh City

 

5. Vydejte se na bezplatnou prohlídku města s průvodcem

Prozkoumejte Ho Či Minovo město s místními, avšak anglicky mluvícími studenty, kteří vás zavedou na ta nej místa a popovídají vám o historii a dalších zajímavostech Vietnamu. Na výběr máte z několika okruhů a typů prohlídek včetně túry po nejlepším street foodu.

Doporučení: I když jsou prohlídky zdarma, je fajn nechat průvodci nějaký to dýško. Pravděpodobně ho odmítne, ale je to slušnost, když vám dobrovolně věnoval svůj volný čas.

„Kde se můžu na takovou bezplatnou prohlídku města přidat?” Tady máš hned 2 organizace, které free walking tours pořádají:

 

6. Vychutnejte si z nábřeží výhledy na nejmodernější stavby Ho Či Minova města

Ho Či Minovo město

Uff, už bylo dost těch historických staveb Francouzů. Řeklo se, že Ho Či Minovo město je nejmodernější ve Vietnamu. Tak vzhůru fotit mrakodrapy! Nejlepší výhledy se na ně otevírají z nábřeží řeky Saigon v oblasti 2.

 

Poloha: Bờ Sông Quận 2, Lương Định Của, An Khánh, District 2, Ho Chi Minh City

 

7. Chillujte s místními v Central parku u nejvyššího mrakodrapu Vietnamu

Mrakodrap Landmark 81 ve Vietnamu

Ještě jeden mrakodrap najdete u centrálního parku. Jmenuje se Vincom Landmark 81 (číslo označuje počet pater) a je nejvyšší budovou nejen ve Vietnamu, ale i jihovýchodní Asie. Zatímco na třídě Nguyen Hue a náměstí Notre Dame se to jen hemží selfie chtivými turisty, Central park je přesně tím místem, kam se chodí vychillovat nebo si zasportovat místní. Park ještě vylepšují japonské zahrady a menší rozhledny u řeky.

 

Poloha: Vinhomes Central Park, Bình Thạnh, Ho Chi Minh City


Kdyby ses chystal do Japonska: 9 tipů, jak si užít Tokio na max – a nezaplatit ani korunu navíc


Navštivte buddhistické, taoistické nebo hinduistické chrámy a pagody

A že jich tu je! Takže které z nich stojí za to navštívit?

8. Taoistická pagoda Nefritového císaře

Oslavy nového roku v Jade Emperor Pagoda, Vietnam

Kdybyste si měli vybrat jen jeden chrám, berte tenhle. Pagoda Nefritového císaře je nejuctívanějším a prý nejbarevnějším chrámem Ho Či Minova města, ale i vyhlášenou památkou Vietnamu. Stojí tu už od roku 1909, kdy ho postavili čínští imigranti.

 

Poloha: 73 Mai Thi Luu, District 3, Ho Chi Minh City

 

9. Buddhistická pagoda Vinh Nghiem

Chrám v Ho Či Minově městě

Pagoda Vinh Nghiem má hned dvě zajímavosti. Je největší pagodou ve městě a v její architektuře jsou viditelné japonské prvky, které nejsou ve Vietnamu bežné.

 

Poloha: 339 Nam Kỳ Khởi Nghĩa, Phường 14, Quận 3, Ho Chi Minh City

 

10. Hinduistický chrám Mariamman

Chrám Mariamman v Ho Či Minově městě, Vietnam

Ho Či Minovo město má jen jeden hinduistický chrám, a tím je Mariamman. Není sice nijak velký, ale pro malou komunitu místních hinduistů dostačující. Nám nehinduistům se bude líbit jeho barevnost a příjemná atmoška.

 

Poloha: 45 Truong Dinh, Ben Thanh, District 1, Ho Chi Minh City

 

11. Buddhistický chrám Chua Van Phat aneb chrám Deseti tisíce Buddhů

Tenhle čtyřpatrový chrám Chua Van Phat zvenku nevypadá nic moc. Leží totiž schovaný v úzké uličce a na první pohled splývá s obytnými budovami. Uvnitř už je to ale jiná podívaná. V posledním patře „bydlí“ šestimetrová zdobená socha Buddhy, kterou obklopuje jeho 10 000 malých zlatých sošek. 

Tip: Chrám může být těžký najít, doporučuju si proto objednat Grab (to samý co Uber), místní řidiči už budou vědět, kudy tam.

 

Poloha: Nghia Thuc, District 5, Ho Chi Minh City

 

12. Pagoda Phuoc An Hoi Quan

Phuoc An Hoi Quan je nádherně zdobená a magická pagoda z roku 1902. Vnitřek je plný mosazných rituálních předmětů, historických kopí a porcelánových figurek. Stěny, sloupy a oltáře zdobí vyřezávané ornamenty. Tajuplnost chrámu ale stejně nejvíc vytvářejí zavěšené lucerny a červené a žluté spirály.

 

Poloha: 184 Hùng Vương, Phường 12, Quận 5, Ho Chi Minh City

 

13. Nenechte si ujít ale ani růžový kostel Tan Dinh

kostel Tan Dinh, Ho Či Minovo město, Vietnam

Jasný, kostelů už jste v Evropě viděli dost. Ale tenhle je růžový! Svítivě, výrazně, žvýkačkově růžový. Trochu mi připomíná ten princeznovský zámek v Disneylandu.

 

Poloha: 289 Hai Ba Trung, District 3, Ho Chi Minh City

 

Kam za nákupy a dobrým levným jídlem?

14. Vzhůru nakupovat do čínské čtvrti Cholon

Největší Ho Či Minský Chinatown „Chợ lớn“ jde z vietnamštiny přeložit jako Velké tržiště. Takže už asi tušíte, že tohle bude ráj pro všechny shopaholiky. Místní královnou všech tržnic je Binh Tay. Leží v centru čínské čtvrti a nakoupíte tam snad i modrý z nebe. V Binh Tay budete mít ještě autentičtější zážitek v tom, že na rozdíl od ostatních tržnic v centru města, sem chodí nakupovat hlavně místňáci.

 

Poloha: 57A Thap Moui, District 6, Ho Chi Minh City

 

15. Nadlábněte se výborným a levným vietnamským jídlem v ulici Pham Ngu Lao

Ulice Pham Ngu Lao je mezi cestovateli známá i jako Backpacker Street. Spolu s okolními uličkami (Pham Ngu Lao, De Tham, Bui Vien, Do Quang Dao…) je totiž tím místem, kam míří hlavně backpackeři (alias batůžkáři – uf, jak já to slovo nesnáším). I když leží v okresu 1, tzn. v pořád v centru, najdete tu levný hostely, guest housy a zápaďácký restaurace či internetový kavárny. Ten správnej vibe to tu má ale večer, kdy stovky lidí vyráží do ulic za levným street foodem a do barů za levným pivem.

 

Poloha: Pham Ngu Lao Street, Ho Chi Minh City

 

+ 16) Plus jeden mega tip navíc: Cu Chi tunnels

Cu Chi tunnels

V téhle zajímavosti už se platí vstupný, navíc je to 70 km od města, takže i za dopravu si připlatíte. Ale stejně jako War Remnants Museum je to hrozná pecka, takže to prostě musím zmínit.

Cu Chi je 120kilometrová spleť tunelů, ve kterých se pohybovali bojovníci Vietkongu za války ve Vietnamu. Protože vojáci museli v tunelech přebývat několik let, měli pod zemí vybudované ložnice, kuchyně, jednací místnosti i kuchyně. Celý fungování tunelů je výborně promakaný, Američani neměli šanci je odhalit. Tunely jsou nízké, úzké a tmavé (a to jsou dnes kvůli turismu rozšířené a s elektřinou). Pohyb v nich nebyl vůbec příjemný. Ale je to něco, co musíte zažít.

 

Víš o nějakém dalším místě v Ho Či Minově městě, kde se nemusí nic platit? Poděl se o něj do komentářů. 🙂

Pošli to dál:

2 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

K tomu, aby se ti na stránkách co nejvíce líbilo, mi pomáhají soubory cookies. Pokračováním v prohlížení stránek s používáním cookies souhlasíš. Řekni mi víc

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít