Čína včetně Hong Kongu a Taiwan, to jsou místa, kde jsme strávili bezmála 3 měsíce. To není zrovna málo a my máme opět spoustu nezapomenutelných zážitků a dojmů. A samozřejmě nespočet fotek. Hodili jsme to proto všechno tzv. na jednu hromadu, abyste se taky mohli pokochat. Tady je výběr těch nejkrásnějších míst a nejlepších zážitků z Číny a Taiwanu ve 40 fotkách.

Hong Kong

Hong Kong je samostatnou autonomní oblastí Číny. Oproti zbytku země je to ale úplně jiný svět. Až do roku 1997 byl totiž Hong Kong pod britskou vládou, což se na místě dost podepsalo. Nejen tím, že se tu jezdí vlevo. Proto jsme ho minimálně pro tenhle článek od Číny oddělili.

Ve městě Hong Kong jsme strávili týden. A teď budu přímá. Hong Kong je díra. Za leskem největšího počtu mrakodrapů na světě se ukrývá špína, smrad a hlava na hlavě. Když se podíváte na ulice z vrchu, vypadá to jako obří mraveniště. I tady jsme ale našli zajímavosti, které nás minimálně něčím zaujaly.

 

Patrové tramvaje – unikát, který nikde jinde nenajdete. Jízda tím byla cool. Když jste ale byli nahoře a potřebovali jste se procpat ven, už tak cool to nebylo.

Vyhlídka na Hong Kong z vrchu Victoria Peak byla dechberoucí

Street Art v centru Hong Kongu

Bydlet ve čtvrti Mong Kok, která je místem s nejvyšší hustotou zalidnění na světě (více než 130 000 lidí na 1 km²), bylo taky zážitkem k nezaplacení.

 

Čína

Dva měsíce v Číně a stejně to bylo málo. Aby člověk spatřil všechny krásy téhle země, potřeboval by mnohem více času.

Měsíc jsme strávili na jihu Číny, z toho tři týdny jsme jako dobrovolníci pomáhali mnichům v šaolinském chrámu u města Putian (provincie Fujian). V chrámu jsme oslavili Štědrý den i Nový rok, 31. prosince jsme se společně s mnichy zúčastnili speciální novoroční mše.

Kulturní výměna v chrámu nechyběla. 🙂
Photo by: Yohay Zvi
Photo by: Yohay Zvi

Další nezapomenutelné zážitky jsme si odvezli z města Foshan, kde jsme se byli mrknout na tradiční vystoupení kung fu a „lion dance“ v chrámu Zumiao a navštívili místní základní školu. O tom, jak funguje čínský vzdělávací systém jsme vyzpovídali přímo tamního učitele.

Tradiční vystoupení lion dance v chrámu Zumiao, Foshan

Chrám Zumiao, Foshan
Děti v odpoledním vzdělávacím centru, Foshan
Rychlo návštěva města Kanton a jeho 3. nejvyšší věže na světě

Druhý msíc v Číně

Na druhý měsíc, na období oslav Čínského nového roku, jsme přeletěli na sever na čínské highlights – Šanghaj, Peking, Velkou čínskou zeď a Xi‘an s Terakotovou armádou.

V centru Šanghaje bylo stylový nábřeží zvané The Bund. Historické budovy na jedné straně, výhled na ty nejmodernější mrakodrapy čtvrti Pudong na straně druhé. V noci to mělo ještě větší šťávu.

Co jsme z počasí na Štědrý den a Silvestra prošvihli na jihu Číny, to jsme dohnali v Šanghaji. Právě tady nás dostihla pořádná sněhová vánice.

Peking bylo z kulturního hlediska nejkrásnější čínské město, které jsme navštívili. Hlavně nás uchvátily historické stavby megalomanských rozměrů jako Chrám nebes a Zakázané město. (Peking si zasloužil samostatný článek – Peking je king.)

Areál Chrámu nebes
Hlavní brána Zakázaného města
Zakázané město
Opevnění Zakázaného města
Západ slunce nad Pekingem, výhled z parku Jingshan

Velká čínská zeď byla… no, velká. Možná spíš monstrózní je to správný slovo. Dohlédli jsme z ní až tááámhle za vrcholky hor. A protože jsme tu byli v zimě, kdy mrzlo až to praštělo, měli jsme Zeď skoro sami pro sebe. Ale fakt jenom skoro.

Ale hlavní účel, proč jsme se do Číny cpali v tý největší zimě byly oslavy Čínského nového roku v Xi‘anu. 

Tu největší perlu – Terakotovou armádu – jsme si nechali na poslední den pobytu v Číně. Takhle to vypadalo ve více než 2200 let staré hrobce prvního čínského císaře dynastie Čchin.

 

Taiwan

Taiwan, ostrov nedaleko Číny, jsme původně v plánu neměli. Ale protože do Číny jsme měli double entry víza, tzn. mohli jsme tam být měsíc, pak vypadnout a pak se zase na měsíc vrátit, jeli jsme tam, kam to bylo nejblíž. Hello Taiwan.

Za 3 týdny jsme ostrov sjeli ze shora dolů po východním pobřeží a zastavili se ve 4 městech. V každém z nich jsme si našli nějaké místečko, které jsme si zamilovali.

V Keelungu to byl Zhong Zheng park se zajímavým buddhistickými chrámem a přírodní krásy ostrova Heping.

Výhled na město Keelung z parku Zhong Zheng
Buddhistický chrám v parku Zhong Zheng
Ostrov Heping

V Taipeji byl nejlepší výšlap na horu Elephant Mountain s výhledem na celé hlavní město Taiwanu a historická památka Kai-Shek Memorial Hall.

V Tainanu jsme si užili plavbu na lodičce mangrovníkovým tunelem v národním parku Taijiang.

V pořadí poslední město Kaohsiung se nám líbilo ze všech nejvíc. Bylo v něm totiž jedno krásný místo vedle druhýho. Na naše top příčky se umístily pestrobarevné sakrální stavby kolem jezera Lotus Pond, The Great Buddha Land a umělecká čtvrť Pier-2 Art.

Tiger and Dragon pagoda u jezera Lotus Pond
Socha taoistického boha u jezera Lotus Pond
The Great Buddha Land
Graffiti v umělecké čtvrti Peir-2 Art
The Dome of Light, prý jedna z nejkrásnějších zastávek metra vůbec

Uff, vybrat to nejlepší ze tří měsíců byla pěkná dřina, to vám povím. Protože ať jsme kde jsme, každý místo má své vlastní kouzlo a odevšad si odvážíme mega bágl zážitků. I tak ale doufáme, že se nám skrz nášupu fotek podařilo na vás přenést alespoň trochu té atmosféry jak z Číny, tak Taiwanu. 🙂

 

Navštívil jsi taky Čínu nebo Taiwan? Co se tu nejvíc líbilo tobě? 🙂

A pokud tě fotky a naše zážitky z Číny a Taiwanu zaujaly, nezapomeň je sdílet se svými přáteli. Díky. 🙂

Fotospis: To nejlibovější z Číny a Taiwanu
Štítky:    

7 komentářů u „Fotospis: To nejlibovější z Číny a Taiwanu

  • 27. 04. 2018 (13:36)
   Trvalý odkaz

   My děkujeme za komentář, těší nás, že jsme tě inspirovali. 🙂

   Reagovat
 • 30. 04. 2018 (10:33)
  Trvalý odkaz

  Krása. Z těch fotek se mi nejvíce asi libí mangrovníkový tunel. To má svoje kouzlo. Jinak to vypadá, že máte dost zážitků a příběhu k vyprávění. Těším se na další články. 🙂

  Reagovat
  • 08. 05. 2018 (14:42)
   Trvalý odkaz

   Plavba skrz mangrovníkový tunel byla vážně magická. 🙂 Už to je přes 10 měsíců, co jsme na cestách, zážitky tak nabývají jeden za druhým. 🙂 Takže příběhů a nápadů na články je hodně a hodně, až je nestíhám skoro sepisovat. Ale slibuju, že je na co se těšit. 🙂

   Reagovat
 • 01. 05. 2018 (10:18)
  Trvalý odkaz

  Mě tenhle kout světa vždycky hrozně lákal, ale naneštěstí jsem ještě neměla možnost vidět ho na vlastní oči. Teď jsem na to dostala ještě větší chuť a doufám, že se mi to taky jednou podaří – prostě musím navštívit Kaohsiung! 🙂

  Reagovat
  • 08. 05. 2018 (14:46)
   Trvalý odkaz

   Ahoj Lory, Kaohsiung byl z taiwanských měst ze všech nejkrásnější! Některá místa mi úplně vyrazila dech, třeba Lotus Pond nebo čtvrť Pier-2-Art. Takže za mě Kaohsiung určitě doporučuju. 🙂 A Čína to je kapitola sama pro sebe, ta se musí zažít! Budu držet pěsti, ať se sem taky brzy podíváš. 🙂

   Reagovat
 • Pingback:"China is fun!" - Prošmejdíme svět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.