Souostroví Lofoty patří údajně mezi nejkrásnější oblasti Norska vůbec. Mohutné hory, otevřený oceán, tradiční rybářské osady, sušené tresky nebo vesnice s nejkratším názvem na světě. Tak přesně to jsou Lofoty. Na mém cestovatelském “wish listu” byly už pár let, a tak jsem využila cestu kolem světa jako tu správnou příležitost a jela si konečně svůj sen splnit.

Souostroví Lofoty (v norském originálu Lofoten) leží v severním Norsku, cca 400 km za polárním kruhem. Když mrknete na mapu, je to ten špičatý výčnělek trčící do Norského moře. Souostroví se skládá z více než 80 ostrovů (v současnosti už všechny propojené mosty) a je jednou z nejvíce turisticky oblíbenou oblastí. Jedinečná a nedotčená příroda přitahuje turisty, kteří do Norska zavítají, jako magnet. Včetně mě.

Na Lofoty jsem se vydala začátkem září, po dvou týdnech strávených na sousedním souostroví Vesterály (o tom si můžete přečíst tady Souostroví Vesterály a farma s chlupatýma lamama). V centrálním městě Vesterálů, v Sortlandu, jsem naskočila na autobus a přejela napříč celými Lofoty. I když cesta trvala dlouhých deset hodin, nedokázala jsem odlepit nos od okýnka, aby mi něco neuniklo z pověstné lofotské drsné krajiny.

 

Vesnice s nejkratším názvem na světě

Na konci, v úplném cípu souostroví, na turisty čeká vesnice s nejkratším názvem na světě – Å (vyslovuje se “ó”). Vesnička Å je prťavoučká, žije zde kolem stovky obyvatel a procházka z jednoho konce na druhý zabere 10 minut velmi pomalou chůzí. Ale i přes její maličkost (slovo velikost by nebylo na místě) má kupodivu co nabídnout.

Å – vesnice s nejkratším názvem na světě

Vesnička je tvořená především červenými dřevěnými chatičkami postavené na kůlech nad mořem. Tyto domky zvané rørbu jsou tradiční rybářské obydlí a kromě Å jsou všude na celých Lofotech. Pro místní obyvatele je tradiční obživou rybolov a sušení tresek. Díky tomu je vesnice obklopená dřevěnými ráhny, která bývají od března do června plná sušících se tresek na slunci.

I přes malý počet obyvatel ve vesnici nechybí pekárna, kavárna, dvě restaurace, hostel a dvě muzea – pro mě vtipné muzeum sušení tresek a muzeum kávy. Jako bonus je tu přenádherný výhled na otevřený oceán a holé divoce vypadající skály.

 

Reine, perla Lofotů

Na druhý den jsem si pronajala kolo a vyrazila si projet nejbližší okolí západního cípu Lofot – vesnice Tind, Sørvågen, Reine a Hamnøy.

Pravděpodobně největší atrakcí na Lofotech vůbec je vesnice Reine. A musím potvrdit, že všechny cestovatelské články vychvalující krásu této vesnice, nelhaly. Reine je bomba!

Vesnice je postavená na poloostrově, krásně zasazena do okolní drsné krajiny, ze všech stran lemována mořem a charakteristickými špičatými horami. Centrum vesnice je stejně jako Å tvořeno velkým počtem dřevěných a všelijak barevných rørbu na kůlech. Pohled na celé Reine z mostu, který spojuje vesnici s pevninou, byl přímo fantastický!

Celá tato část Lofotů je doslova magická. Speciálně vesničky Reine a Å mě naprosto nadchly, připadala jsem si v nich jako v pohádce. Jen kvůli častému dešti a silnému větru tudy projížďku na kole moc nedoporučuji. 🙂

Reine

 

Tradiční dřevěné rybářské chatky rørbu v Reine

V srdci Lofotů

Po prozkoumání západního cípu jsem se přesunula na východ, skrz naskrz celým lofotským souostrovím do měst Svolvær a Kabelvåg.

V Kabelvågu mě čekalo překvapení v podobě velké, dřevěné, světlé a krásně vyřezávané katedrály. Tato starobylá Lofotská katedrála je právem jednou z největších kulturních zajímavostí na celých Lofotech.

Lofotská katedrála v Kabelvågu

Nedaleký Svolvær je považován za srdce Lofotů, je jejich největším a nejlidnatějším městem. Spousta Norů mi ho nadšeně doporučovala, že ho rozhodně musím vidět.

Mě ale Svolvær naštval hned na začátku, co jsem do něj vykročila z busu. Žádný autobusový terminál, kam bych si mohla odložit krosnu, informační centrum zavřeno, a protože je neděle, byly zavřené i všechny obchody včetně těch s jídlem. Centrum města vypadalo jako po vymření. Kromě hromady hotelů tu byli jen rackové, kteří mě oždibovali zobáky. Asi měli stejně velký hlad jako já…

Město Svolvær, centrum Lofot

Musím přiznat, že Svolvær pro mě byl, i přes mnohá doporučení a centrální umístění na Lofotech, docela zklamáním. Svolvær je naštěstí jedním z míst, kde kotví Hurtigruten, velká luxusní loď. A právě na tu jsem se nalodila a pokračovala s ní dál na sever Norska.

O tom už si ale můžete počíst v článku Hurtigruten aneb luxusní plavba mezi fjordy s Horkou krůtou.

Líbil se ti článek?

Pak ho sdílej se svými přáteli. Bude ti za to patřit naše díky. 🙂

Norské souostroví Lofoty skrz naskrz
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.