Pozorování velryb ve volné přírodě patří na top příčky „must-do“ na Islandu. Ani my jsme neodolali a jeli jsme ty potvůrky taky omrknou. Z našeho šesti-týdenního putování po ostrově byla plavba za velrybami jedním z našich největších zážitků. Dřevěná tradiční bárka a nejdelší islandský fjord byly jen třešničkou celého zážitku. Shrnutí – stálo to za to.

Tenhle nevšední zážitek jsme si nechali na závěr našeho desetidenního pobytu v Akureyri, ve městě na severu Islandu. (Jak se nám tohle město líbilo se dozvíš tady 10 důvodů proč nám učarovalo město Akureyri). Podle místních je právě Akureyri na pozorování velryb tou nejlepší volbou. Vděčí za to nejdelšímu islandskému fjordu Eyjafjordur, kde se jich prohání celý „stádo“.

Na plavbu za pozorováním velryb jsme si vybrali místní společnost Keli Sea Tours (http://keliseatours.is/) za 6 900 ISK – v přepočtu cca 1 400 Kč, což byla ze všech nejlevnější varianta. V přístavu na nás čekala tradiční dřevěná kocábka – tzv. “oak boat” (dubová loď). Při pohledu na ní jsem se modlila, aby se cestou nepotopila.

Na lodi jsme si oblékli sexy červené kombinézy, které by nám mohl závidět samotný McHammer. Dostali jsme záchranné instrukce (ty jsem poslouchala obzvlášť bedlivě) a horkou čokoládu a mohli jsme vyplout na skoro tří hodinovou plavbu po fjordu.

 

Vzhůru za velrybami

Trvalo skoro hodinu, než jsme dopluli na místo, kde „bydlí“ velryby. Mezitím jsme si z paluby užívali panoramata na okolní hory a panenskou přírodu. Když jsme dorazili na TO místo, vypnuli jsme motory a vyčkávali. Napětím jsme nedýchali a špicovali uši. Ani jsme nemrkali, aby nám něco neuniklo.

Naše dřevěná kocábka. I když se nezdá, minimálně plavbu s námi vydržela. 🙂

Takhle napnutí jako kšandy jsme čekali několik minut. Když vtom se konečně ozvalo vysněné “pufffff” – to se velryba vynořila nad hladinu a do vzduchu vyfoukla gejzír vody. Ihned jsme nažhavili motory a vydali se přímo za ní. Mohli jsme vidět hřbet velryby, jak se střídavě vynořuje nad hladinu a zase ponořuje. Když se velryba potápěla zpět do hlubin moře, vystrčila na nás naposled ocas s mohutnými ploutvemi.

A takhle pokračovalo celé hodinové pozorování. Když jedna velryba zaplula, čekali jsme pár minut, než jsme zaslechli další hlasité “pufffff” a viděli gejzír vody. Otočili jsme se tím směrem, odkud to přišlo, zavýskli si radostí a vypluli za ní. K jedné velrybě jsme se přiblížili tak moc blízko, že jsme viděli těsně pod hladinou celý obrys jejího obřího těla. To bylo vzrůšo!

Druh velryb, které jsme viděli my, byli keporkakové. Velryby jsou tvorové samotáři, a tak je možný je pozorovat jednotlivě. Jen výjimečně se ukáže více velryb najednou. Na to jsme my štěstí neměli.

Ale i tak to stálo za to. Pozorování velryb ve volné přírodě v jejich přirozeném prostředí byl naprosto úžasný a jedinečný zážitek.

 

Bavil tě článek?

Tak nám pomoz ho šířit dál a sdílej ho se svými přáteli.

Protože sharing is caring! 🙂

Pozorování velryb na nejdelším islandském fjordu
Štítky:    

2 komentáře u „Pozorování velryb na nejdelším islandském fjordu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.