Akureyri, po Reykjavíku druhé největší město na Islandu, hlavní centrum a perla severu ostrova. A pro nás jedno velké překvapení. Rozkošná architektura s domečky jako z pohádky, nejdelší islandský fjord, kam zaplouvají velryby, výborná zmrzlina, kterou tu místní baští ať je léto nebo zima. To je Akureyri. Město, které nám tak učarovalo, že jsme tu nakonec strávili celkem deset dní. Tady je 9 + 1 důvodů proč.

 

1. Město blízko přírodě

Už když jsme se k městu Akureyri blížili, vydechovali jsme užaslé “och” a „ach“. Na první pohled město jako stvořený pro outdoorové nadšence. Z jedné strany je lemováno nejdelším islandským fjordem, z druhé strany obklopeno horami se zasněženými vrcholky, a všude po celém městě rozesetý stromy a parky. Jednoduše ze všech stran má blízko přírodě.

 

2. Město s domečky jako z pohádky

I přesto, že je Akureyri na islandský poměry velký město, jeho centrum je prťavoučký. Tvoří ho hlavní třída o pár metrech, kterou máte projitou za hodinku. Ale ta hodina bude stát za to.

Architektura je tu tak rozkošná (jiný slovo pro to nemám), až jsme měli pocit, že jsme se ocitli v nějaké pohádce. Domky všech tvarů i velikostí hrají všemi barvami. Dominantou je bezpochyby veliký tmavě modrý dům s červenými věžičkami – nemůžete ho přehlédnout. Sídlí v něm moc útulná kavárna s tak lahodně vypadajícími dorty, že nám tekly sliny proudem. (Ty se ale hodně rychle zastaví, kdy jsme spatřili ty ceny.)

 

3. Město umělců

V blízkosti hlavní třídy, stále v srdci města, se dá navštívit několik uměleckých muzeí a galerií. Pár výtvorů je i ke zkouknutí i přímo na ulici. Člověk je může buď obdivovat nebo se z nich hnusit. Na odiv jsou tu totiž vystavený jak vtipná pračka s nápisem “free brainwash”, tak i například exponát napůl žena, napůl tuleň, která rodí jak lidské děti, tak tuleňátka (ano, to tam opravdu stojí).

Všude po městě (stejně jako v Reykjavíku) nechybí originální street art, tentokrát v podobě obřích podobizen a různých barevných malůvek.

 

4. Zmrzlina dobrá jako nikde jinde na světě

Akureyri je proslavený svojí zmrzlinou. To jsme nemohli propásnout! V místní oblíbený zmrzlinárně jsme vybírali z takovýho množství zmrzlinových dobrot, až nám z toho zamrzal mozek. Na výběr bylo asi ze 24 druhů příchutí včetně třeba lékořicový černý barvy nebo křiklavě růžový žvýkačkový. A to hned v několika velikostech – S, M, L, XL. Uff…

Když jsme si konečně vybrali tu správnou příchuť a velikost, nastalo další trauma. Před námi se otevřel pult, kde byly na výběr ingredience na zmrzlinu. Oplatky, čokoláda všech tvarů, lesní plody, barevný třepení, lentilky, dokonce gumový bonbony či pendrek nebo lékořice. Až nám to chvílemi přišlo trochu nechutný.

Už jsme pochopili, proč to místní baští ať je teplo nebo zima. I přes to, že to byla naše nejdražší zmrzlina v životě (ostatně jako všechno na Islandu), dali jsme si ji pak ještě párkrát.

 

5. Koupačka za každého počasí

Velkou atrakcí je v Akureyri koupaliště, který není jen tak ledajaký. Ale je termálně vyhřívaný. A tak i když je venku 14°C, koupaliště přetéká návštěvníky. Není totiž nic příjemnějšího, než se v islandským – ne vždy přívětivým – počasí sklouznout tobogánem do bazénu o teplotě 29°C nebo se vyvalit v tradiční islandské horké lázni.

Dvěma extrémy koupaliště jsou bazének o teplotě 43°C, kde jsme mysleli, že z nás bude vývar, a vana s ledovou vodou o 5°C. I tam jsem vlezla! Voda s miniaturními krystalky ledu mě štípala do každýho kousíčku mojí kůže. Někteří Islanďani si v tomhle ale vyloženě hověli i několik minut.


Další tipy o Islandu najdeš taky tady: 5 top přírodních krás v okolí Reykjavíku


6. Město plný lásky

Místním unikátem jsou semafory – červená je totiž ve tvaru srdce. Tahle zajímavost se tu zavedla v roce 2008 po finanční krizi pro rozveselení obyvatel.

Srdíčka tu ale nejsou jen na semaforech. Jsou rozeseta všude po městě. Například v oknech supermarketů, knihovny, hostelů či školy. Obyvatelé je mají v oknech a zahradách svých domovů. Dokonce jsem ve městě viděla i holčičku, která měla dvě malá srdíčka na čele. Je to tu jako jakýsi symbol štěstí a spokojenosti.

 

7. Nejsevernější botanická zahrada

Velkou chloubou města je nijak veliká botanická zahrada nedaleko centra, která se pyšní tím, že je nejsevernější botanickou zahradou na světě. Její zajímavostí ale je, že jako jedna z mála zahrad pěstuje arktickou flóru.

 

8. Pravá islandská atmosféra

Co se nám ale na Akureyri líbilo nejvíc, tak byla mnohem menší obléhanost turisty. Díky velké vzdálenosti od hlavního turistickýho dění jsme oproti Reykjavíku na ulicích potkávali Islanďany a slyšeli islandštinu. Tady jsme měli pocit, že si konečně užíváme opravdovou atmosféru islandského města tak, jak má být.

 

9. Pozorování velryb ve volné přírodě

Akureyri leží u nejdelšího islandskýho fjordu Eyjafjördur, kde se prohánějí velryby. Plavba za pozorováním keporkaků ve volný přírodě byla naším největším zážitkem. O téhle výpravě si více můžete přečíst ve článku Pozorování velryb na nejdelším islandském fjordu.

 

10. Božský vodopád Godafoss

Godafoss alias Božský vodopád nebo taky Vodopád Bohů leží 50 km od Akureyri. Na to, že jsme ho původně chtěli vynechat, protože už jsme byli z Islandu docela převodopádovaný, tak jsme rádi, že jsme to neudělali. Godafoss se ukázal jako tyrkysový krasavec.

Co jsme si na islandských vodopádech oblíbili je, že nikde nejsou žádný zábrany. A tak i u Godafossu se ocitáme tak blízko okraji vodopádu, jako nikdy před tím.

 

Kolik času si na Akureyri vyhradit?

Na návštěvu Akureyri vám bohatě stačí jeden den – dopoledne procházka po centru města s ochutnávkou zmrzliny a odpoledne plavba za velrybami (nebo naopak). My jsem ale v Akureyri strávili celkem deset dní a pořád tam bylo co objevovat a co dělat. Příroda, architektura, zábava – o všechno bylo postaráno. Nám Akureyri jednoduše učarovalo. Krásnější město na Islandu by člověk jen těžko hledal.

Byl pro tebe článek užitečný? Pak ho nezapomeň šířit dál mezi své přátelé. Bude ti za to patřit naše dík. 🙂

10 důvodů proč nám učarovalo město Akureyri
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.