Při návštěvě Islandu se zastávce v hlavním městě prakticky nevyhnete. Malebná islandská metropole Reykjavík, jejíž jméno je jak vystřižené z dětský říkanky, je centrem všeho dění ostrova. I přes jeho velikost nebo bych spíš měla říct maličkost tu najdete jak místa, kde na vás dýchne historie, přírodní scenerie, tak i moderní stavby. Nachází se tu dokonce i jeden unikát, který nikde jinde na světě nenajdete.

Nejseverněji položený hlavní město na světě neobývá víc než 130 000 obyvatel, což z něj zároveň dělá i jedno z nejmenších hlavních měst Evropy. Všechny jeho zajímavosti jsou tak hezky pěkně blízko sebe a obejít je můžete pěšky během jednoho dne. Tady je výběr 7 nej zajímavostí Reykjavíku. Na konci článku přihazuju ještě užitečný tipy, co se hodí vědět, než do Reylkavíku vyrazíte.

7 zajímavostí, na které se můžete v Reykjavíku těšit

1) Historické centrum města

Jak už jsem naznačila, Reykjavík je malý městečko. Jeho historický srdce tvoří jen několik málo uliček. Tepnou města, která protíná celé centrum, je nákupní třída Laugavegur. Najdete v ní až překvapivé množství informačních středisek a obchodů se suvenýry. Nechybí ale ani mraky obchodů s tradičním islandským oblečením, restaurací všech kuchyní a útulných kaváren.

Je to ale charakteristická islandská architektura, která Reykjavíku vytváří jeho malebný a pohádkový dojem. Zvláštností města jsou barevný domečky pokryté vlněným plechem, který má obyvatele lépe chránit před místním nevraživým počasím. S některými domky si majitelé opravdu vyhráli, a tak celý centrum hraje všemi barvami.

2) Cool Street Art

Pro někoho možná vandalismus, pro jiné včetně nás umělecký dílo. Kdysi holé zdi mezi historickými budovami v centru Reykjavíku jsou dnes zdobeny nápaditým street artem. Některé z nich jsou až dechberoucími výtvory. Nejvíce jich uvidíte, když budete kopírovat třídu Laugavegur. Na pestrobarevný malby ale můžete narazit prakticky v jakékoliv uličce.

3) Kostel Hallgrímskirkja

Kostel s nevyslovitelným názvem je symbolem Reykjavíku. Jeho kamenná moderně vyhlížející věž se tyčí nad městem tak, že ji nemůžete ji přehlédnout. Se svou výškou 74,5 metrů je jednou z nejvyšších budov na Islandu. Pokud se rozhodnete na ní vyšplhat, nebudete litovat. Právě odsud se otevírá typický výhled na barevný střechy Reykjavíku, který jste pravděpodobně viděli na všech fotkách a pohledech města.

Kolik to stojí: Vstup do samotného kostela je zdarma. Pokud chcete vyšplhat na věž, připravte si 205 Kč (1000 ISK).

4) Neznámý úředník u rybníka Tjörnin

Kouzelným místem je rybník Tjörnin s fontánkou. V prospektech, které rozdávají v informačních centrech, tu vychvalují městskou radnici. To mají pravděpodobně na mysli tu zašedlou budovu, která je zajímavá akorát tím, že je strašně nezajímavá. Co ale naopak stojí za omrknutí, tak je socha Neznámého úředníka před radnicí, která se hodnotí jako jedna z nejkreativnějších soch vůbec.


Mohlo by tě taky zajímat: 10 důvodů proč nám učarovalo město Akureyri


5) Nábřeží s výhledem na horu Esja

Severní část centra Reykjavíku, která je omílaná mořem, přímo vybízí k procházce podél nábřeží. Kromě sochy vikinské lodi, kterou obléhají turisti s foťáky, je tu hlavně nádherný výhled na horu Esja.

6) Harpa

Kdysi kontroverzní a diskutovaná, dnes originální a všemi obdivovaná. Tak to je koncertní hala zvaná Harpa. Moderní budova, která leží u starého přístavu, je postavená ze skleněných nepravidelných šestiúhelníků různých barev, které za denního světla krásně světélkují. Touhle světelnou hrou se můžete pokochat zdarma jak zvenku, tak zevnitř.

7) Muzeum falů

Jestli vás nic z výše uvedeného nezaujalo, tak tohle určitě ano. Naprostým unikátem nejen města, ale i na světě vůbec, je Islandské falologické muzeum. Zní to možná trochu vědecky, že? Ale není to nic jinýho než muzeum penisů.

Muzeum se chlubí tím, že jsou tu faly všech druhů zvířat. Největším exponátem je velrybí fal, který je velký jako dospělý chlap. Naopak na ten nejmenší o 2 milimetrech se musíte podívat skrz lupu. Ve sbírce nechybí ani penis lidský. Na ten si muzeum muselo nějakou dobu počkat. Nakonec se přece jen dočkalo a exponát získalo od dárce ve věku 95 let.

Kolik to stojí: vstupné do muzea pro dospělého činí 308 Kč (1 500 ISK).

Více o muzeu zde: http://phallus.is/en/themuseum.html

 

Co se ještě hodí vědět

Našetřte si

Reykjavík má možná hezoučký název jak z dětské říkanky, za to ale ceny jsou tam jako z toho nejhoršího hororu. Nebudu přehánět, když řeknu, že všechno je drahý jako prase. Ne nadarmo se Island celkově řadí na top příčky nejdražších zemí nejen Evropy, ale i světa.

Jen pro představu. Za jídlo v restauraci zaplatíte v přepočtu 500 Kč. Káva nebo čaj v kavárně stojí 100 – 150 Kč. Za pivo dáte 250 Kč. Jednorázová jízda autobusem 88 Kč. Za kempování v jediném místním kempu 500 Kč. Hnus, co?

Doprava po městě

I když je Reykjavík islandská metropole, metro byste tu jen těžko hledali. V hlavním městě i na zbytku ostrova je veškerá doprava zajišťovaná jen autobusy. Trasy jednotlivých linek jsou přehledné a můžete je prozkoumat na každé zastávce. Busy jezdí převážně každou půl hodinu, za to ale jezdí na čas. Jedna jízda stojí 88 Kč (440 islandských korun – ISK). Jízdenku je možný si koupit u řidiče v hotovosti. Připravte si to ale přesně, protože řidiči nevracejí a ještě vám k tomu s úsměvem řeknou „it‘s normal“.

Kde a za kolik složit hlavu

V Reykjavíku se nachází několik hotelů všech tříd. Nedoporučuju je. Nedoplatíte se. Ty levnější hotely stojí kolem 2 500 Kč na noc (1 osoba). Ty dražší o tisícovku víc.

Hostelů a guesthousů je v Reykjavíku mnoho a mnoho. Cena za lůžku ve společném pokoji se pohybuje v rozmezí od 900 až do 2 000 Kč.

Byty a pokoje přes AirBnb se cenově už dají unést. Nejlevnější pronájem v centru města se dá najít dokonce za 636 Kč, nejdražší až za 3 521 Kč. Převážná většina pronájmů se však úplně v pohodě pohybuje kolem tisícovky za noc.

Nejlevnější variantou, kterou taky využívá spoustu českých turistů, je kemp Reykjavik Eco Campsite vzdálený 3 km od centra města (dostanete se tam busem č. 14). Jedna noc tu vyjde na necelých 500 Kč (počet zaplacených nocí se striktně hlídá). I když cena je za místo na louce dost vysoká, za sebe můžeme kemp doporučit. Jeho součástí jsou sprchy s nekonečnou zásobou horký vody (která se čerpá z islandských horkých pramenů), velká kuchyň s veškerým vybavením, společenská místnost a venkovní posezení včetně možnosti grilování. Za co jsme kemp ale opravdu milovali, tak bylo místo se zásobou jídla k rozebrání zadarmo.

Jestli jste ale super low cost cestovatelé a odvážlivci a raději si postavíte stan někde na divoko, tak i pro vás máme tip. My jsme takhle využili park Hljómskálagardur jen kousek od autobusového nádraží. Je tu dostatek prostornýho křoví, tak akorát na to, aby se tam vešel i ukryl stan.

Úschovna zavazadel

Jestli potřebujete někde na den schovat krosny, úschovné skříňky všech velikostí najdete na autobusovém nádraží za cca 100 Kč (lze platit kartou). Pokud ale můžete, doporučujeme přijít co nejdřív. Mohlo by se snadno stát, že budou všechny obsazené.

Kde sehnat plynový vařič

Kde při příjezdu na Island sehnat plynový vařič? To je častá otázka nejen low cost cestovatelů proudící na Island. Tady jsou hned 3 tipy, kde nějaký sehnat, aniž byste za něj utráceli nekřesťanský peníze v obchodě.

Na letišti. Plynové bomby je zakázáno brát s sebou do letadla. Spoustu cestovatelů tak hořáky na letišti odkládá. Porozhlédněte se, určitě někde nějaký opuštěný leží.

– Na autobusovém nádraží. Odsud lidi cestují na letiště a dost často ho tu odloží pro další cestovatele. Zase – mrkněte, jestli se nějaký neválí na zemi v hale nebo na chodníku před nádražím.

– V kempu. A jestli jste nepochodili ani na letišti, ani na nádraží, tak už ve zmíněném kempu Reykjavik Eco Campsite už rozhodně ano. Právě tady je vyhrazené místo, kam cestovatelé odkládají věci, které už nepotřebují. Kromě hotovýho plynovýho pokladu tu najdete i zásobárnu jídla, oblečení a dalších věcí k rozebrání.

Kam dál?

Poblíž Reykjavíku co by olympijský sportovec kamenem dohodil je hned několik dalších zajímavých míst, která vás nadchnout k návštěvě. Ty nejlepší jsem vybrala tady5 top přírodních krás v okolí Reykjavíku.

Co v Reykjavíku zaujalo vás?

Napadají vás nějaké další rady, které se můžou hodit při návštěvě Reykjavíku dalším cestovatelům?

Podělte se o ně do komentářů! 🙂

Reykjavík – město s názvem jako z dětské říkanky
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.